Jak ušetřit za vytápění?

Trápí vás každoroční nárůst cen energií? Myslete ekonomicky a jednoduše, bez námahy můžete ušetřit za vytápění nemalé peníze. A navíc si udržíte svůj komfort. Stačí totiž uskutečnit pár změn v domácnosti, které zvládne prakticky každý. Postupujte podle následujícího návodu a vaše peněženka na tom bude lépe.

Návod, jak ušetřit za vytápění
Odsuňte nábytek od topení

Je to vidět dnes a denně v každé druhé domácnosti. Zcela nebo částečně je topení schované za nábytkem, přitom jeho odsunutím můžete dosáhnout až 10-procentní úsporu energií. A to rozhodně není málo. Pokud máte malý rodinný dům, můžete během topné sezóny ušetřit pár tisíc korun.

Topné těleso by mělo mít kolem sebe i dostatek prostoru, nezakrývejte ho ani oblečením, jak mají mnozí ve zvyku. Stejně tak záclony a závěsy by měly zakrývat jen okna, ne vaše topení.

Zatahujte přes noc závěsy a žaluzie

Taková maličkost a znamená tolik. Zatažením žaluzií a závěsů v noci zabráníte nechtěným únikům tepla. Zatímco spíte a oddáváte se svým snům pěkně v teple, žaluzie a závěsy vám každou hodinu ušetří peníze. Jednoduché a opravdu chytré řešení.

Snižte teplotu o 1 ° C

Snížením teploty na vašem termostatu o jeden jediný stupeň ušetříte dalších 6% energie. Za topnou sezónu tak můžete dost ušetřit a už vůbec nevadí, že to je třeba na kabelku vaší manželky. Vždyť co je doma, to se počítá.

Odborníci doporučují udržovat v ložnici 18 až 20 ° C. Nižší teplota má i velmi blahodárný účinek na kvalitu spánku. V obývacím pokoji si nastavte 20 až 22 ° C, na chodbách 17 až 19 ° C a v koupelně si dopřejte 22 až 24 ° C.

Po odchodu z domu snižte teplotu na 17 ° C

Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Každé ráno před odchodem do zaměstnání snižte teplotu ve vaší domácnosti na 17 ° C a zaškrtněte si ve vašem rodinném rozpočtu další úsporu peněz. Teplota 17 ° C bohatě postačí k tomu, aby stěny domu či bytu nevychladly, a aby se domácnost mohla zase rychle vytopit.

Větrejte krátce, ale intenzivně

I v období mrazů třeba sem tam vyvětrat. Nejen kvůli zdraví rodiny, ale i kvůli energetickým úsporám. Větrejte krátce a intenzivně, aby stěny nestačily vychladnout, proto větračka otevřená dvě hodiny denně není ideálním řešením, jak ušetřit za vytápění.

Není to ideální ani pro skálopevné otužilce. Navíc málokdo ví, že vyšší vlhkost vzduchu způsobuje větší pocit tepla. Vlhkost vzduchu v rozmezí 40-50% zajistí pocit tepla o 2-3 ° C vyšší. Prostě malý trik s velkým kouzlem.
Zavírejte dveře

Zní to jako banalita, ale má svůj účel. Zavírejte dveře do chladnějších místností a na chodby. Hned máte pár korun v kapse. Vyzkoušejte a přesvědčíte se sami.

Další tipy pro náročnější, jak ušetřit za vytápění

Základ máme za sebou. Pokud jste si udělali seznam s úkoly podle tohoto návodu a splnili je, potom si poděkujte. Malými triky ušetříte stovky až tisíce korun. Udělat toho ale můžete mnohem více, záleží už jen na tom, kolik peněz chcete do úspory za vytápění investovat.

Pár tipů navíc, jak ušetřit za vytápění:

 • zaizolujte střechu proti pronikání vlhkosti a profukování, můžete ušetřit až 40% energie
 • zaizolujte okna
 • zateplete stěny domu
 • důkladně izolujte podlahu
 • vstupy do sklepa a na půdu vybavte poklopy
 • zkontrolujte prahy a prostor pod dveřmi
 • otopnou soustavu odvzdušňujte a udržujte v čistotě – zbavte ji pavučin, prachu a jiných nečistot
 • vyměňte starší ohřívače za novější – výměnou topného tělesa z 80. let za nové ušetříte dalších 15% energií
 • zasklením balkonů zvětšíme “obytný prostor” a vytvoříme další vzduchovou kapsu, díky níž se vnější stěny méně ochlazují
 • spotřebu tepla sníží okenice
 • vyměňte okna za nová plastová, vyměňte dveře
 • pořiďte si jiné topení, využijte levnější paliva.

Tipy

Můžete si nechat vypracovat energetický audit. Jedná se o komplexní energetické posouzení stavu budovy a současného způsobu vytápění.

Odborníci vám navrhnou opatření, jak snížit výdaje na energii a ušetřit peníze. Investice za audit se vám vrátí zhruba do pěti let.