Jak ušetřit za elektřinu díky efektivnímu svícení?

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že svícení není zrovna činnost, při které bychom mohli něco ušetřit, opak je pravdou. Někdy si ani neuvědomujeme, kde všude svítíme a zapomínáme zhasnout. Hodina k hodině a ročně to může vyjít na zbytečně vyhozené až tisíce korun. Přitom v ročním zúčtování může tato sumička docela potěšit. Proto je dobré osvojit si alespoň základní tipy, jak ušetřit na svícení.

Ano, svícení je jedna z pasivních činností, které se dají dělat mnohem efektivněji, aniž bychom museli obětovat něco z jejich funkčnosti nebo našeho pohodlí. Není třeba se ničeho zříkat, jen hospodařit efektivněji a zařadit pár triků, které napohled nevypadají revolučně, ale vaše peněženka se za ně rozhodne poděkuje.
Takže co dělat nebo nedělat, aby byl účet za elektřinu o něco menší?

1. Jak ušetřit? Vypínejte světla

Možná na první přečtení divná ráda, ale je to doslova základní pravidlo, které většina lidí stále nedodržuje. Vypínat světla při opuštění místnosti by měla být úplná samozřejmost. Bohužel, někdy je nasvícena polovina domu, ačkoli domácí se zrovna zdržují pouze v jedné místnosti.
Ale pozor! Některým žárovkám časté zapínání a vypínání škodí, a v konečném důsledku tak nic neušetříte. Například úsporné CFL žárovky se doporučují vypínat pouze tehdy, pokud odjíždíte na déle než 15 minut. LED žárovky můžete vypínat klidně kolikrát chcete, vypínání a zapínání nemá na jejich životnost žádný vliv.

2. Využívejte denní světlo

Další elementární chyba, kterou podvědomě děláme mnozí. V létě díky dlouhým a slunečním dnům umělé osvětlení nemusíte téměř vůbec využívat. V zimě je to o něco horší, ale stále se dá výrazná část dne zvládnout jen s denním světlem. Co nejlepšímu využití denního světla můžete i dopomoci:

  • nezakrývat zbytečně okna
  • umístit pracovní stůl blíže k oknu
  • místnosti, ve kterých se nejvíce zdržujete, umístit na světelnou stranu

Pokud si dům teprve stavíte nebo vybíráte byt, zvažte střešní okna, která místnost prosvětlí nejvíce.

3. Detektory pohybu

Skvělými pomůckami jsou světla s detektory pohybu. Taková fotobuňka zajistí, že světlo se rozsvítí, když zaregistruje pohyb, takže je nejen pohodlná, ale také úsporná. Určitě se už nestane, že zapomenete zhasnout a světlo bude svítit celou noc. Pokud se obáváte, že světlo se bude neustále zapínat (například kvůli pobíhajícím kočkám), můžete zůstat v klidu. Senzor lze většinou nastavit tak, aby registroval jen člověka.
Taková senzorová světla jsou ideální na chodbách, v koupelnách, či v předsíni.

4. Instalujte stmívače

Pokud je to možné, investujte i do stmívačů. Ty fungují na jednoduché myšlence, že člověk nepotřebuje vždy stejnou intenzitu světla.
Zatímco při práci, čtení, vaření nebo učení se potřebujeme světlo, díky kterému budeme vidět vše jasně, při odpočinku nám postačí i menší intenzita osvětlení. Díky stmívačům je toho možné dosáhnout, aniž byste museli instalovat další, tlumenější zdroj světla.

5. Používejte několik vypínačů

Pokud máte v domě místnosti, které jsou rozlehlejší, nebo mají dokonce více východů, vyplatí se mít vypínač u každého východu. Využít se to dá i na chodbách nebo schodištích. V případě, že máte v místnosti několik světel, je lepší mít vypínač na každé světlo samostatně. Budete si tak moci nastavit a zapnout jen ta světla, která právě využíváte.

6. Využívejte solární energii

Ne každý má sice možnost umístit si na střechu solární panely na výrobu energie, pokud to ale jde, určitě tuto možnost zvažte.
Ale! Nejprve si to dobře propočítejte. Spočítejte si vaše výdaje na elektrickou energii a vstupní náklady na koupi a instalaci panelů. V některých případech, například při nízké spotřebě energie, může být návratnost solárních panelů během na dlouhé tratě.

Solární energii využívejte bez obav na zahradě. Pokud máte na zahradě dekorační světla nebo světla, která lemují příjezdovou cestu, je načase je odpojit ze zásuvky nebo vyndat baterky. Nahraďte je solárními modely, které se během dne nabijí ze slunce. Nabídka takových svítidel je opravdu bohatá.

7. Vyměnit žárovky za LED

Velký rozdíl udělá i výměna klasických žárovek za LED žárovky. V souvislosti s nimi se zmiňuje řada výhod, nejčastěji rezonuje úspornost.
“LEDky” mohou být oproti klasickým žárovkám až o 90% úspornější. Například 4 wattová LED žárovka se bez problémů vyrovná 40 wattové klasické žárovce. Kromě toho i vydrží déle. Někteří výrobci uvádějí číslo až 60 000 hodin. Investovat do kvalitních LED žárovek se tak určitě vyplatí.

Díky dodržování těchto tipů se výrazně zmenší světelná náročnost vaší domácnosti, což bude mít na vaši peněženku jen pozitivní vliv. Jejich největší výhoda je, že kromě vstupních nákladů na některé položky na ně nemusíte vynakládat žádné speciální úsilí nebo se smířit s nižší funkčností. Tak vzhůru do šetření.