Jak uchovat libeček na zimu – recept na domácí polévkové koření?

Libeček je vytrvalá rostlina vysoká asi 2 metry. Pochází ze Středomoří a po Evropě ho rozšířili jako lék křesťanští mniši. V současnosti je libeček ozdobou mnoha venkovských zahrádek. Daří se mu na slunci i v polostínu, vyžaduje výživnou, dostatečně vlhkou půdu a hlavně dostatek místa. Libeček obsahuje mnoho éterických olejů, lidově se mu říká maggi koření (polévkové koření). V kuchyni se přidává do polévek, k luštěninám, bramborám a masu. Kořen a semena libečku se používají v lidovém lékařství . Nať libečku podporuje dobré trávení. Je ale velmi aromatická a dávkujte ji opatrně. V těhotenství se libeček nemá používat, může dráždit ledviny. Jak si libeček uchovat na zimu?




Co je potřeba k domácí polévkové koření:

  • nať libečku
  • celerová nať
  • kopřivové výhonky
  • mořská sůl
  • rostlinný olej
  • sklenice

Sušení

Libeček určený k sušení sklízejte brzy dopoledne, jakmile rostliny uschnou od ranní rosy. Listy byste měli sklízet v slunečných dnech, kdy je obsah hodnotných látek v rostlině nejvyšší.

Listy odstraňte z rostliny, která ještě nevykvetla. Odstraňte celý stvol, lístky otrhejte a stvol můžete použít např. na výrobu domácího polévkového koření (náhradu maggi). Rostlině musí zůstat střed, aby mohla znovu obrazit. Lístky sušte při teplotě do 40 ° C, jen tak si zachovají barvu a vůni.

Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě. Po usušení listy uchovávejte v neprůhledné nádobě. Vydrží jeden rok.

Mrazení

Lístky sbíráme za stejných podmínek, jako bychom je sušili. Oklepeme z nich drobné mušky, opláchneme, osušíme a nadrobno pokrájíme. Namačkáme je do prázdného obalu od krabicového mléka (nebo jiného). Zmrazená bylinka se dá pěkně z obalu vyklopit a ostrým nožem odřízneme požadované množství při vaření. Uchovávání bylinek v hranatých krabicích šetří místo v mrazáku.

Zmrazený libeček přidáváme do jídel až na závěr, nevaříme ho. Kvalitou se vyrovná čerstvě posbíranému a drží si i aroma a chuť.




Polévkové koření – domácí náhrada maggi

Z natě libečku si můžete snadno vyrobit náhradu maggi koření, bude zdravější a bez “éček”. Na polévkové koření potřebujete 4 objemové díly libečku a 1 objemový díl celerové natě s kopřivovými výhonky.

Vše nasekáme na kousky, promícháme s mořskou solí. Na 4 hrnky libečku (4 x 0,25 l) a 1 hrnku celerové natě s kopřivou přidejte 5 polévkových lžic soli. Nať se solí promačkejte, aby se snadněji uvolnila tekutina.

Nechte ji 15 minut odpočívat a potom silou namačkáme do sklenic. Vrch každé sklenice zalijte 2 lžícemi chuťově neutrálního oleje, nejlépe slunečnicovým nebo řepkovým. Nehodí se olivový. Bylinky pustí šťávu, kterou použijte jako pravé maggi koření. Sklenice vydrží v chladničce rok bez zavařování.

Bylinkový olej

K aromatickému libečku přidejte cibuli, česnek, chilli (kdo má rád ostřejší), červenou papriku, kmín, sůl, olej, tymián a rozmarýn. U tymiánu a rozmarýnu použijte pouze lístky. Bylinky lehce nasekejte ostrým nožem, osolte a přidejte další koření.

Můžete použít takové, které máte rádi. Nádobu naplňte pouze do poloviny a řádně promačkejte dřívkem. Potom zalijte olejem a nechte důkladně rozležet. V oleji se uvolní všechny vůně a chutě. Skladujte v suchu a temnu.