Jak to tedy je? Odpovědi na pár oblíbených mýtů a pověr.

Ať už jde o mýty o jídle, o lidském těle, o sexu, o zdraví, nebo o různé pověry… Máme přece právo dozvědět se skutečnou pravdu.

Připraveni? Start!

Je pravda, že pokud děti jedí hodně sladkého, jsou hyperaktivní? – Ne. Cukr je pouze zdroj energie, ale nezpůsobuje hyperaktivitu u dětí.

Souvisí naše strava s akné? – Ne. Ani čokoláda, ani mastná jídla akné nezpůsobují. Akné trápí zejména lidi, které ovlivňuje stres. Klidně konzumujte vše, co vám chutná a co máte rádi.

Proč jedí ženy během menstruace hodně čokolády? – Chuť na čokoládu je zřejmě způsobena nedostatkem železa v krvi, ale tato pamlsek obsahuje i látky, které dokáží ženské rozbouřené hormony okamžitě uklidnit. Tento poznatek ocení zejména muži.

Budeme díky mrkvi lépe vidět? – Mrkev zrak nezlepšuje. Obsahuje mnoho betakarotenu, který je sice pro zrak důležitý, ale babičkám už toto věřit nemusíme.

Jak je to s pupkem? Proč ho mají někteří lidé vyčnívající a jiní mají v bříšku malou jamku? – Nesouvisí to s lékařskými zákroky při porodu. Je to spontánní proces matky přírody, který se ukáže až při odpadnutí uschlého zbytku pupeční šňůry u miminka.

Ranní zápach z úst? – Je způsoben bakteriemi v ústech. Předejdeme mu, když budeme pít dostatek tekutin, pravidelně si čistit zuby, jazyk, když budeme používat dentální nit a ústní vodu.

Drkotáte zuby, když vám je zima? Je to přirozená reakce těla na chlad. Mozek zalarmuje tělo, aby začalo vyrábět teplo, a začneme se chvět.

Co je škytavka? Proč vzniká? – Způsobuje ji podráždění bránice a vyvolat ji může jídlo, alkohol, vzduch, vzrušení i stres.

Jsme se opuštěném ostrově. Co pít? Slanou vodu či moč? – Organismus se nadbytečné soli zbavuje tak, že ji z těla vylučuje, a proto by nás pití mořské vody ještě více odvodňovalo. Postupně by nám ochablo svalstvo, srdce by nepracovalo, jak by mělo, což by nakonec vedlo k bolestem až k smrti. Pití moči je bezpečnější, ale to má malý háček – k moči potřebujeme pít vodu, jinak ji naše tělo neprodukuje.