Jak správně pěstovat a přesazovat květiny Bougainvillea?

Tato rostlina si v posledních letech získala velkou oblibu mezi pěstiteli. Ve velkém množství si ji z výstav odvážejí nadšení zahrádkáři. Obvykle je totiž uchvátí velká násada krásně barevných listenů obklopujících drobné kvítky. Málokdo však asi ví, že se hrdě nazývá po svém dovozci – mořeplavci jménem Louis Antoine Comte de Bouganville. Jak správně pěstovat a přesazovat květiny Bougainvillea?

Co je potřeba, pokud chcete správně pěstovat a přesazovat květiny Bougainvillea:

  • květináč
  • Bougainvillea
  • zemina
  • lopatka

Zalévání

Jedná se o popínavou rostlinu ze slunečného jihu – pochází z Brazílie.

Rostlina vyžaduje dostatek vláhy zvláště v parném létě. Odpařuje se z ní totiž značné množství vody. A tak vám bude vděčná i za přídavek tekutého hnojiva. To vlijte do zálivkové vody 1x týdně.




Přesazování

Při přesazování buďte opatrní, ať nepoškodíte její kořeny. Jsou totiž jemné a snadno se trhají. Pokud už je květináč s rostlinou zcela vyplněn kořenovým systémem, je na přesazení vhodný čas.

Pokud bude rostlina přesazená nejpozději v první polovině srpna, vytvoří do zimy ještě dostatek nového kořenového systému na to, aby zimu bez úhony přežila.

Stříhání

Stříhání je u nich velmi důležité, neboť má vliv na její kvetení. Nejvhodnější na stříhání je měsíc únor. Řez je třeba dělat opatrně, protože rostlina kvete na loňských výhoncích (starší výhonek lze odlišit od mladého podle toho, že je hrubší a dřevnatější). Po odříznutí přírůstku by měla na rostlince zůstat přibližně 5 cm dlouhá část letorostu.

Květiny Bougainvillea nesnesou chlad!

Nesmíme zapomenout, že rostlina není mrazuvzdorná a tudíž ji musíme přesunout na zimu do prostor s teplotou okolo 8 – 12 ° C. Na světlo během zimy není náročná. Shazuje totiž listy. Bohatě znovu vyraší až v příští sezoně.

Dejte si pozor na …

Pěstování s sebou často přináší i problémy, které mohou i vaši bugenvileu potrápit. Jak jim předejít?

Zakrnělý růst je znamením, že rostlina má špatnou drenáž a  substrát je příliš udusaný . Řešením je přesazení do jiné nádoby s kvalitní drenáží.




Nekvetoucí rostlina navzdory příkladné péči? Nezoufejte! S největší pravděpodobností je příčinou tmavé místo a příliš bohatá zálivka, kterou jste způsobili přemokření substrátu. Nejlépe uděláte, když ji přemístíte na světlé místo a příliš mokrou zeminu necháte úplně proschnout.

Druhy Bougainvillea

V nádobách může dosáhnout výšky až 3 metry. Výhonky však vyžadují oporu, na kterou je třeba je přivazovat, aby se táhla do výšky. Pro pěstitele jsou zajímavé především dva druhy – bugenvilea holá (Bugainvillea glabra) se světlefialovým listeny a hybridy bugenvilie úhledné (Bugainvillea spectabilis), z nichž za pozornost určitě stojí odrůda “Mrs. Butt” s růžovými listeny či oranžová “Kilt Campbell”. Bugenvilea holá je známější pro lepší odolnost proti nepříznivým podmínkám prostředí. U nás je třeba ji pěstovat na chráněných stanovištích.