Jak správně pečovat o outdoorovou obuv?

Outdoorová obuv je naším věrným společníkem při překonávání výškových rekordů a zdolávání horských štítů. Aby nám však vydržela co nejdéle, musíme se o ni dobře starat. Jak správně pečovat o outdoorovou obuv, aby vám vydržela co nejdéle?

Záleží na intenzitě používání

Speciální péči věnujte jen často používané outdoorové obuvi. Klasická turistická obuv nevyžaduje nějakou speciální péči, ale pokud plánujete náročné několikahodinové túry a dokonce i vícedenní túry v náročnějších terénech, obuv si zaslouží více pozornosti.

Treková obuv si v letních měsících nevyžaduje mnoho pozornosti, ale s příchodem podzimu a zimy si ji zaslouží. Mění se nejen roční období, ale zejména počasí na horách.

Impregnace obuvi

Pokud chcete, aby vám outdoorová obuv vydržela co nejdéle, musíte ji pravidelně impregnovat. Impregnace se doporučuje nejen u turistické obuvi, ale u každé obuvi, která je často používána. Na impregnaci vám doporučujeme používat kvalitní značkový impregnační sprej. Ideálně pokud ho koupíte v obchodě, kde jste si koupili i outdoorovou obuv. Popřípadě ho hledejte v prodejnách se značkovou obuví.
Úkolem impregnace je proniknout přes póry až ke vláknům za účelem obnovy hydrofobní vlastnosti v hloubce materiálu. Boty impregnujte minimálně hodinu před odjezdem. Impregnační vrstva musí důkladně vyschnout dříve, než si boty obujete. Po vyschnutí impregnační vrstvy doporučujeme použít vosk, ideálně z téhož zdroje, odkud máte i impregnační sprej.

Čištění a sušení

Turistickou trekovou obuv neperte v pračce. Všechny funkce turistické obuvi by se praním v pračce znehodnotily a turistická obuv by už nadále neplnila svou ochrannou funkci.

K čištění bot používejte starší kartáček, se kterým důkladně vyčistěte podešev. Kromě kartáčku můžete použít i švédskou utěrku, která má jemné vlákna a neznehodnotí svršek turistické obuvi.

V případě, že vám obuv promokla a stélku máte namočenou, zkuste starý dobrý trik – zmačkejte staré noviny a vložte je do bot. Když noviny nasáknou nežádoucí vlhkost, vyjměte je. Obuv nesušte u tepelného zdroje – například radiátoru, ale sušte ji v prodyšném a hlavně suchém prostředí.