Jak správně pečovat o boty?

Nabídka obuvi je v našich obchodech obrovská. Ale víte, jak pečovat o boty? Co jiný druh obuvi, to i jiná péče. Jiný přístup vyžaduje syntetický materiál, jinak se chováme ke koženým botám a odlišnou péči potřebuje obuv sportovní a outdoorová. Když si kupujeme boty, chceme, aby byly nejen pohodlné, ale aby také dlouho sloužily. Zejména když byly drahé nebo nám trvalo dlouho, než jsme takzvaně trefili na takové, po kterých jsme dlouho toužili. Přinášíme vám pár tipů, jak správně pečovat o boty.

Chcete správně pečovat o boty?

Pokud jste odpověděli ano, připravte si toto:

  • suchý a vlhký hadřík
  • kartáč na čištění obuvi
  • krém nebo vosk na boty
  • rukavice
  • podložku

Zjistěte si, o jaký druh bot jde

V první řadě je důležité respektovat, k čemuž je obuv určená. Jinou zátěž vydrží pánské kožené polobotky oproti pevné turistické obuvi určené do hor, kde máte úplně jiné nároky a očekávání. Vycházejte tedy z předpokladu, že obuv nosíte do terénu, který vám výrobce doporučuje. I tak je ale nutné se o boty starat.

Pokud výrobce doporučuje boty před prvním použitím naimpregnovat, udělejte to přesně podle návodu, a to vhodným preparátem.

Kožené boty

Asi nejvíce pozornosti budete věnovat botám koženým. Bývají drahé, ale zase dlouho vydrží. Proto byste měli hladkou kůži pravidelně zbavovat nečistot.
Někdy stačí suchým hadříkem, jindy sáhnete po vlhké hadříku. Boty pravidelně ošetřujte krémem, avšak vybírejte na to výlučně přípravek, který je k tomu určený.

Semišové boty

U semišových bot opatrně s vodou. Chcete-li se starat o boty z tohoto materiálu, namísto mokré houbičky nebo hadříku sáhněte raději po šetrném gumovém kartáčku. Když chcete, aby barva dlouho vydržela nezměněna, zkuste vhodný bezbarvý lak na tento typ obuvi.

Obuv ze syntetického materiálu

Syntetické materiály jsou na údržbu relativně nejjednodušší. Stačí je otřít vlhkým hadříkem a ošetřit přípravkem, který se hodí pro konkrétní druh materiálu.

Obuv s obsahem textilu

Řada zákazníků si kupuje boty, kde byl při výrobě použit textil. Opět postačí kartáček nebo vlhká houbička na odstranění špíny.

Nabídka přípravků pro péči o obuv

Obchody už nenabízejí pouze klasické krémy, ale i vosky, speciální impregnaci, opravné krémy, leštící pasty, a další.

Péče o podrážky bot

Pečujte pochopitelně také o podrážky. Pravidelně je čistěte.

Skladování obuvi

Zbavit obuv nečistot ale nestačí. To je úplný základ. Součástí toho, jak pečovat o boty, je i jejich skladování. Je důležité, jak je doma skladujete.

Ideální je botník, aby byly v suchu a na svém místě. Než je uložíte do krabic a uschováte pro příští sezónu, důkladně je nejen vyčistěte, ale i vyvětrejte. Nikdy nesmí být vlhké!

Dbejte na to, aby boty měly dost místa, nedávejte je do menších krabic, jinak se zdeformují. Vyplatí se investovat do napínačů, stejně tak jako do různých druhů kartáčů podle toho, z jakých materiálů jsou boty vyrobeny.

Tipy

Boty si obouvejte pomocí nazouvací lžíce, abyste šetřili patu, která bývá hodně namáhána.

Tkaničky pravidelně rozvazujte a zavazujte, čas od času je vyperte.

A ještě maličkost na konec. Při čištění bot počítejte s tím, že je to práce špinavá, používejte proto rukavice. Vypodložte je proto alespoň novinami a mějte po ruce i mokrý hadr, abyste se mohli v případě potřeby otřít. Profesionálové čistí boty na kolenou, s tím, že si je podloží speciální obuvnickou podložkou, která bývá vyrobena z velmi kvalitní kůže.