Jak snížit výdaje za plyn?

V době, kdy jsou naše peněženky okrádané státem, snažíme se ochránit každou korunu. Velkým každoročním žroutem bývají platby za elektřinu, teplo a plyn. Rok co rok, i přes všestrannou odbornou kritiku, ceny stoupají. Jak ještě můžete snížit své výdaje za plyn? Je to vůbec možné? Zde je pár našich tipů.

Co je potřeba, pokud chcete snížit výdaje za plyn:

  • znalosti
  • investice
  • plynový kotel
  • zateplení
  • plastová okna
  • nádobí
  • porovnání cen plynu

Moderní domácnosti často topí plynem

Cena za topení plynem pak vytváří až 70% z celkových výdajů za plyn. To, kolik je potřeba vytápět, se odvíjí nejen od velikosti domu či bytu, ale také na stavu domu. Výdaje za plyn snižují kvalitní plastová okna, zateplení domu a vhodně vybraný kotel.

Plynový kotel by měl být koupen nejen podle velikosti domácnosti, ale také podle toho, kde bude umístěn a na co bude sloužit.  

Zateplení domu a výměna oken rozhodně není levnou investicí, ale právě díky tomu můžete výdaje za plyn a za topení výrazně snížit.

Nezakrývejte radiátory

Nedávejte věci na topení, protože pak na prohřátí potřebujete vyšší stupeň k vytopení místnosti. Totéž platí i o dlouhých záclonách a závěsech. Pokud chcete ušetřit, jděte v topné sezóně do krátkých.
Máte skutečně toho nejvýhodnějšího dodavatele plynu? V současné době v Česku najdete velké množství rozdílných dodavatelů plynu. Každý z nich nabízí plyn za odlišnou cenu. Kalkulačka plynu vám přinese velmi zajímavé a přehledné srovnání cen plynu. Je neuvěřitelné, jak výrazný rozdíl v cenách mezi sebou mají jednotlivé společnosti.

Zjistěte si, zda máte vskutku tu nejvýhodnější cenu, a pokud ne, bez rozpaků změňte dodavatele. Změna dodavatele je možná jednou za půl roku a je zcela zdarma.

Nepřetápějte

Chcete-li snížit výdaje za plyn, nepřetápějte místnosti. Každá místnost by měla mít trochu jinou teplotu (například ložnice by měla být v domě nejchladnější).

Tam, kde se dlouho nevyskytujete, nemusíte tolik přitápět. Když je venku tepleji, nemusíte mít doma horko.

Orientovat se vám v tom může pomoci interiérový teploměr, na jehož údajích regulujte teplotu. Termostatické hlavice s vhodným regulátorem výkonu kotel vám ušetří až 20% nákladů za teplo.

Velkým nesmyslem je dlouhé větrání v zimě, namísto regulace topeníVětrat se má krátce, zato však intenzivně. Stěny pak neprochladnou, vymění se pouze vzduch. Pokud máte zateplený dům, je třeba frekvenci větrání korigovat i podle vlhkoměru, který vám napoví, zda máte přetopeno, či naopak.

Vařte ekonomicky

Co to znamená? Vařte s pokličkou. Hořák s plamenem by neměl být širší, než dno hrnce. Na delší vaření si vybírejte tlustostěnné hrnce s dvojitým dnem. Na krátkodobý ohřev či jiné rychlé vaření vám vystačí tenkostěnný hrnec.