Jak snížit riziko vzniku osteoporózy?

Osteoporóza o sobě obvykle nedává vědět, jednoduše přichází bez varovných signálů. Mnozí dlouhá léta ani netuší, že trápí právě jejich kosti. Často se odhalí náhodou, například při vyšetření RTG, nebo když se objeví zlomenina kosti bez vážnějšího úderu. Kdysi se říkalo, že jde o onemocnění starých lidí, ale v záznamech jsou vedeny i osoby ve středním věku.

Dá se vůbec osteoporóze předejít? Jak se stravovat?

Osteopenie a osteoporóza

Osteopenie znamená, že vám byly naměřeny snížené hodnoty kostní hmoty, ale ještě nejsou až tak kritické, aby vám mohla být diagnostikována osteoporóza. Dalo by se tedy říci, že osteopenie předchází osteoporóze.

Pokud vám diagnostikovali osteoporózu, kostní tkáně jsou narušeny, v důsledku čehož se kosti stávají stále křehčími. Jsou oslabené a náchylnější na zlomeniny.

Existují rizikové skupiny?

Toto onemocnění může být dědičné, ale na druhé straně jím trpí i osoby, které v rodině neměly v tomto směru žádné problémy. Často za příčinou vzniku stojí drastické diety, anorexie, nadměrné pojídání sladkostí a nedostatek pohybu. Projevuje se i u lidí s poruchami imunity a týká se také žen, především v období menopauzy.

Jaká je prevence?

V první řadě je nutné přijímat dostatek vápníku a vitamínu D, protože právě ten pomáhá vstřebávat vápník. Můžete mít dostatečný přísun vápníku, ale pokud vám chybí vitamín D, tělo si hodně vápníku neužije. Kromě mléka a mléčných výrobků byste měli konzumovat třeba i sardinky a sušené fíky.

Nezapomínejte na mák, který je mimořádně prospěšný. V kuchyni začněte připravovat jídla z makové mouky a používejte pravidelně makový olej, který si můžete dopřát klidně i během dne (obvyklá dávka jsou 2 lžíce denně před nějakým jídlem).

Pohyb by měl být samozřejmostí. Nemusíte se trápit v posilovně, postačí běh na čerstvém vzduchu, plavání nebo pilates.

Pohyb i s osteoporózou

I když vám diagnostikovali osteoporózu, nezapomínejte na pohyb, protože pokud rozhýbete své tělo, rozhýbete zároveň i tzv. osteoblasty, tedy buňky schopné obnovovat kosti. Je třeba se vyhnout prudkým pohybům a pádům, ale klidně si alespoň po dobu 30 minut denně dopřejte jógu, strečink nebo schůzi.