Jak si zorganizovat úklid?

Přinášíme rady a tipy, jak si zorganizovat úklid. Snem každého z nás je, abychom úklid domácnosti zvládli co nejrychleji a neztráceli zbytečně čas. Když úklid dobře zorganizujete a nebudete si přidávat zbytečnou práci, není to zas takové drama. Jak si tedy úklid naplánovat a jak by jednotlivé činnosti na sebe měly navazovat? Přinášíme vám pár tipů, jak to zvládnout s přehledem.

Co budete potřebovat, pokud si chcete uspořádat úklid:

  • čisticí prostředky
  • vysavač
  • mop
  • skládací schůdky
  • voda
  • utěrky

Nejdříve si udělejte plán

Efektivní úklid si žádá jasně daný plán. Pokud budete neustále odbíhat od jedné úloze k druhé a vyčištěná okna si znovu umažete prachem, který se zvedne při zametání podlahy, pak si možná brzy začnete připadat jako blázen a úklid vzdáte. Stačí přitom dodržet několik jednoduchých doporučení, které vám úklid zrychlí a vše půjde jako po másle.




Nejprve si připravte k úklidu vše, co budete potřebovat. Je lepší zjistit, že vám něco chybí včas, a dokoupit to. Zkontrolujte hlavně, zda máte vhodné čistící prostředky, protože každý povrch při úklidu potřebuje něco jiného.

Vytřiďte věci

Nejdříve bychom se měli zaměřit na vytřídění všeho starého a sezónního vybavení (letní a podzimní dekorace či staré časopisy) a oblečení. To znamená projít komoru, šatník nebo šatní skříň a roztřídit nepotřebné oděvy i obuv.

Věci, které jsou zničeny, poškozené, nepotřebné, vyhoďte nebo darujte. Buďte nemilosrdní, protože pokud si při každé druhé věci řeknete “to se bude ještě hodit”, nikdy pořádek nebudete mít. Na tuto činnost si klidně vyčleňte jeden den.

Vyprat a vyčistit – lehké práce i pro děti

Pak by se naše pozornost měla soustředit na svléknutí a vyprání textilií. Jde například o záclony, ložní prádlo nebo povlaky na dekorativní polštářky, kde se usazuje prach. Následuje vymetení pavučin a prachu i ze špatně dostupných koutů (například za nábytkem) obytných prostor a chodeb.

Do těchto prací zapojte děti. Jsou to jednoduché práce, které zvládnou a vám ubudou ze seznamu činností. Toto můžete klidně udělat najednou, nebo si to rozdělte na jednotlivé místnosti. Pak si udělejte hromadný prací den.

Při vytírání je třeba zaměřit se i na správný návlek na mop. Pokud máte parkety, je dobré zvolit návlek určený na citlivé podlahy. Pokud máte plovoucí podlahy, lino nebo dlažbu, sáhněte po univerzálním návleku. Na suché vytírání existují speciální návleky fungující na elektrostatické bázi, které jsou vhodné pro suché stírání nečistot a chlupů domácích mazlíčků.

Čištění oken a radiátorů bez nervů

Ani čištění oken, nemusí nutně znamenat pohromu. Ani mytí žaluzií a radiátorů už nemusí být náročné, pokud použijete produkty určené speciálně na tento typ úklidu.

Obývák

Obývací pokoj by měl být relativně jednoduchý. Začněte nejprve mytím oken, respektive umyjte rámy a parapety, až potom samotná skla.




Svěste záclony a dejte je vyprat. Ani zde nezapomeňte, že jsou zásuvky a skříňky, kde jsou určitě nahromaděné zbytečnosti. Je lepší utřít prach předtím, než se pustíte do vysávání, a to speciálně navlhčenou utěrkou.

Ložnice

V ložnici přistupte nejprve k převlékání peřin a polštářů. Okno lze umýt před převlékáním nebo poté, to je na vás, doporučuji až na konec, před vysáváním, protože se víří prach. Poté setřete police, skříně a až potom se chopte vysavače. Opačné pořadí je nevýhodné, protože když měníte povlečení, víří se prach.

Kuchyň

Kuchyně je na úklid náročnější. Když je čas, ukliďte důkladně vnitřek kuchyňské linky. Jinak zůstaňte opět při tom, že stačí otřít skříňky zvenčí. Vyčistěte dlaždice a všechny další povrchy. Na čištění sporáku a chladničky si dejte záležet, a dbejte na to, abyste použili vhodné čistící prostředky. Dřez a odkládací plochy udržujeme průběžně čisté.

Koupelna a toaleta

Mnoho úsilí vyžaduje koupelna a toaleta. Zde je nutné vyčistit spáry mezi dlaždicemi a obkládačkami, vyleštit zrcadla a skleněné poličky.

Samozřejmostí je vydrhnout důkladně vanu i umyvadlo, ale ještě předtím pořádně vyčistit odpady. Toaletu bychom měli udržovat v čistotě průběžně, avšak při generálním úklidu si na ní dejte obzvlášť záležet. Ať vám jde práce od ruky!

Další tipy, jak si zorganizovat úklid

  • Připravte si k úklidu rezervní gumové rukavice.
  • Při práci s chemikáliemi se držte návodu a pokud je to nutné, větrejte!

Varování

Čistící prostředky nenechávejte bez dozoru, zvláště když máte doma malé děti nebo domácí zvířata!

Při úklidu dodržujte všechny zásady bezpečné práce, zvláště když pracujete s chemikáliemi nebo používáte skládací schůdky.