Jak si zacvičit jógu kdykoliv díky jednoduchým cvikům?

Jak si zacvičit jógu kdykoliv díky jednoduchým cvikům?

Vzpomeňte si, jak skvěle jste se cítili, když jste si zacvičili, zatrénovali, zaskákali na trampolíně či zaběhali. Cokoliv jste dělali, hýbali se – všechno to nabudí náš organismus a dodá tělu serotonin, hormon štěstí.
Ano, víme, že ne každý den máte na to čas … a možná ani chuť. Někdy jsme příliš unavení, zmožení, nestíháme. Proto máme pro vás 12 jednoduchých jóga cviků, které si můžete dát kdekoli. A stačí pár, některé, ty oblíbené. Uvidíte, bude to mít na vás blahodárný účinek a zlepší vám to den.

12 jednoduchých jóga cviků

Než začnete – důležité je dýchání. Opravdu a ne nadarmo to opakují fitness trenéři, fyzioterapeuti, či sportovci. Soustřeďte se na správné dýchání. V následujících cvicích dokonce uvádíme způsob výdechu a nádechu.
Už obyčejné prodýchávání během dne dokáže zrelaxovat organizmus a uvolnit nás. Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Jak do vás vchází vzduch a znovu vychází ven. Nadechněte se zhluboka, na pár sekund zadržíte dech a pak dlouho vydechujte. Déle než byl nádech. Opakujte párkrát a uvidíte ten vliv.

A teď pojďme cvičit. Následujících 12 cviků doporučuje i lagom, skandinávský koncept života. Slovo pochází ze švédštiny a znamená vyrovnaný životní styl.

1. Když stojíte

Kdykoliv jen tak stojíte, cvičte pozici hora.
Nádech: napněte nohy a stehna, zpevněte střed těla, zvedejte se přes hruď.
Výdech: stáhněte ramena dozadu a tlačte je dolů k páteři.

2. V předklonu

Stůjte v hlubokém polovičním předklonu. Posílíte si tak záda a nabudíte vnitřní orgány. Začněte v úplném předklonu, nadechněte se a vrch těla držte paralelně se zemí. Opřete se dlaněmi o lýtka nebo stehna. Chvíli tak setrvejte. Vydechujte a pomalu se narovnejte.

3. Jednoduše plank

Posilte si ruce a ramena v podpoře na předloktí (plank). Lehněte si na břicho s dlaněmi na zemi na úrovni ramen, nohy jsou mírně od sebe, nebo se dotýkají palci a patami. Snažte se udržet tělo v jedné rovině s nohama a zvedněte se nad podložku. Udržte se tak a zhluboka dýchejte. Snažte se prodlužovat výdrž a každý den se udržte o něco déle.

4. Stříška

Pořádně si natáhněte všechny svaly na těle polohou psa. Začněte v podpoře na předloktí. Nadechněte se. Při výdechu tlačte zadek nahoru, napněte ruce a paty zatlačte do podložky.

5. Výpady

Dýchejte v nízkém výpadu, uvolníte tím svaly v oblasti třísel a stehen. Začněte na čtyřech, ruce na úrovni ramen, kolena pod bedry a zápěstí v jedné rovině s prsty u nohou.
Nádech: levé chodidlo položte mezi ruce, prsty na nohou a rukou jsou otočeny stejným směrem.
Výdech: podívejte se dopředu a nahoru, nedovolte ramenům, aby spadly dolů, nechte stehna klesnout o něco níže, ale nepřeneste celou hmotnost na kříže. Opakujte s druhou nohou.

6. Poloha bojovníka 1

Ciťte se silní a jistí v poloze bojovníka 1. Začněte výpadem na levou nohu. Nádech: narovnejte a natáhněte pravou nohu dozadu, druhé koleno držte kolmo nad kotníkem.
Výdech: stáhněte břicho, stabilizujete tak kříž.
Nádech: zvedněte ruce nad hlavu. Opakujte, vyměňte nohy.

7. Poloha bojovníka 2

Najděte svou vnitřní sílu prostřednictvím bojovníka 2. Začněte pozicí hora. Nádech: ukročte levou nohou dozadu.
Výdech: ohněte pravé koleno v pravém úhlu nad kotníkem. Ruce mějte spuštěny a tělo rovně. Nádech.
Výdech: natáhněte pravou ruku dopředu, levou dozadu. Tělo držte natažené a ruce upažené. Udržte polohu tak dlouho, jak můžete. Opakujte na druhou stranu.

8. Vsedě

Seďte s rovnými zády a nataženýma nohama, posílíte si hamstringy a zlepšíte postoj. Nádech: přitlačte svaly zadku tak, aby se sedací kost dotýkala podložky.
Výdech: natáhněte si páteř a dlaně položte na zem.

9. Sed s předklonem

Posilte svůj tok energií sedem v předklonu. Začněte sedem s rovnými zády.
Nádech: zvedněte ruce nad hlavu.
Výdech: předkloňte se v pase, natáhněte se dopředu, páteř mějte nataženou. Držte se lýtek, kotníků nebo chodidel podle toho, co zvládnete. Dýchejte v této poloze, pokud je to pohodlné.

Poloha krávy

Natáhněte si páteř poloze krávy. Začněte na čtyřech, ruce na úrovni ramen, kolena na úrovni kyčlí, zápěstí a kotníky v jedné rovině.
Nádech: vytlačte sedací kost vzhůru, pupek směrem dolů, zvedněte hlavu.
Výdech: zakloňte hlavu, podívejte se nahoru.

11. Poloha kočky

Pro zlepšení toku energie v páteři pokračujte polohou kočka. Začněte na čtyřech. Nádech.
Výdech: stáhněte sedací kost dolů, vytlačte záda nahoru a podívejte se na svůj pupek. Dýchejte. Chvíli držte tuto polohu, pak se uvolněte.

12. A konečně můstek

Vypusťte emocionální energii uloženou v bocích pomocí můstku. Ležte na zádech. Nádech.
Výdech: ohněte kolena a položte chodidla na podložku, ruce mějte při bocích, dlaně položené na podložce.
Nádech: vytlačte boky vzhůru a zaujměte pevnou polohu pomocí rukou. Udržte ji a dýchejte tak dlouho, dokud je to pro vás pohodlné.