Jak si začít užívat běhání a utéct svým strachům a úzkostem?

Znáte ten pocit, když běžíte a užíváte si to? Soustředíte se na pálení v nohách a švihání rukama. Vnímáte tlukot srdce, pot, který vám stéká do uší, způsob, jakým se váš trup při běhu otáčí. Když se dostanete do rytmu, začnete vidět překážky, co vám stojí v cestě, nebo lidi, které musíte obejít. Vnímáte detaily na budovách, kterých jste si nikdy předtím nevšimli. Předvídáte počasí…

Běh není zázračný proutek, díky kterému … doplňte si, co od něj očekáváte: zhubnete, zlepší vám postavu, zbaví vás starostí, pomůže vám najít si partnera …. Nemůžete čekat, že vás obrní například vůči smutku, který život přirozeně přináší. Ale bez toho, abyste si to uvědomovali, vás nastartuje a naučí vás zvládat různé problémy a potíže. Vysvobodí vás z vlastní klece pohodlnosti, navede k novým pracovním příležitostem, novým zkušenostem, k novým vztahům. Ale také k optimismu a jistotě. Mnoha lidem běh pomáhá vyběhat se z trápení a problémů.

12 TIPŮ, jak začít běhat

Zde je 12 tipů, jak začít a donutit se k tomu, abyste vyběhli. Pár postřehů, proč vlastně běhat a co to s námi dělá.

1. Proste začněte

Pohyb znamená, že musíte překonat starou nečinnost. Žijeme dost sedavé životy a je těžké vybočit z normální rutiny. Běhání je náročné a občas vám může připadat jako protiklad toho, co je přirozené, i když takový je. Udělejte si plán a snažte se ho dodržet. Jinak pravděpodobně zvítězí touha strávit v posteli ještě pět minut nebo si prohlédnout další díl seriálu na Netflix. Tyto návyky se těžko překonávají.

2. Správné oblečení?

Nekupujte si hned nablýskanou novou výbavu. Ta touha se i tak dostaví později, když se do běhu zamilujete nebo minimálně když zjistíte, co potřebujete. Běh je úžasný sport pro začátečníky právě proto, že nepotřebujete žádné speciální kalhoty nebo drahé vybavení.

3. Začněte pomalu

Tak pomalu, jak je jen možné, aniž jste přešli do chůze. Bude to podivné a vaše tělo bude chtít instinktivně přidat, ale odolejte té touze. Zranění v takovém raném stádiu vás mohou odradit, a to by bylo zbytečné.

4. Kontrolujte si tempo

Stáhněte si běžeckou aplikaci, která vám řekne, jak rychle byste aktuálním tempem uběhli kilometr. Ať už je ten čas jakýkoliv, snažte se ho prodloužit. Stáhněte si začátečnickou aplikaci na 5 km. Tento tip nesedne každému – naprosto to chápeme, pokud chcete běhat po svém a nechcete, aby vás komandoval cizí tenký hlas, který vás bude pronásledovat i ve snech. ALE – je to úžasná pomůcka pro začátečníky, kteří nemají žádnou důvěru ve své sportovní schopnosti.

5. Vezměte si vodu

Většina odborníků tvrdí, že ji nepotřebujete, pokud běháte krátké vzdálenosti, ale pokud trpíte úzkostí, může vám pomoci, pokud zpanikaříte a budete muset zastavit. Pijte po doušcích a počkejte, dokud se dech nevrátí do normálu. Vyberte si například láhev, která kopíruje tvar ruky.

6. Podcasty a hudba pomáhají

Opět to neplatí pro všechny, ale mnohé rozptýlí, když se nudíte nebo jste unavení. A hlavně v začátcích přinutí mozek koncentrovat se během běhu na něco jiného než na obavy.

7. Starejte se o svá chodidla

Jsou to podkožní receptory – reagují na podněty a přenášejí údaje o nich do mozku. Dokáží mnohem víc, než si myslíte. Respektujte je, dopřejte jim odpočinkové dny a pokud si nejste jisti svou běžeckou technikou, zajděte za specialistou. Zranění chodidel vás vyřadí ze hry, takže buďte opatrní.

8. Užívejte si to

Nezapomínejte, že běh nemusí být o maratonech, vytrvalostních výkonech či cihličkách na břiše. Někteří lidé zvolí tuto cestu, jiní budou chodit běhat do parku dvakrát týdně. Jakkoliv daleko zajedete, vždy to bude dál, než jste se dostali dosud. Je to úžasná věc. A je skvělé, i pokud se rozhodnete zaběhnout maraton – ale není to povinný cíl. 5 km je pro člověka s velkou úzkostí obrovský úspěch. Pokud se budete porovnávat s jinými běžci, nebudete si to až tak užívat.

9. Nikdo se na vás nedívá

Víme, že zpočátku nebudete věřit, ale je to tak. Může vás to trápit, pokud trpíte sociální úzkostí, a zcela ty obavy chápeme. Při běhu máte pocit, že jste neuvěřitelně obnažení, může toho být na vás ze začátku hodně a může být i děsivé.

10. Běháte pro sebe

Běh vám může připadat jako šílená věc, pokud jste byli tak dlouho v zajetí strachu a smutku, ale pro většinu lidí to je běžná věc, které si téměř nevšímají, protože se starají o vlastní věci. Přijdete na to velmi rychle – zejména pokud spatříte, že většina lidí je přilepena ke svým telefonům a musíte se jim v poslední minutě vyhnout. Možná si dokonce i budete přát, aby lidé dávali větší pozor, když si všimnete, jaké to je otravné.

11. Vychutnávejte si krásu kolem

Vychutnejte si krásu kolem sebe. Je to jedna z radostí, kterou běh přináší. Možná z vás úzkost udělala introverta, nikdy jste nevnímali svět kolem, místo toho jste nutili mozek, aby si všímal jen negativních, děsivých věcí. Díky běhu uvidíte mnohem více, soustřeďte se na své okolí a používejte oči novým způsobem. Nevšímejte si jen lidí, kteří vám stojí v cestě, nebo kdy se na semaforu rozsvítí zelená, vnímejte celý prostor před sebou – ať už je to hlavní ulice plná lidí, aut a obchodů, nebo polní cesta s pár ovcemi.

12. Buďte k sobě milí

Těšte se z každého malého cíle, uvědomte si, co děláte – vy, člověk, jehož mozek nebyl vždy vaším přítelem. Kupte si po běhu zmrzlinu, dejte si sklenici vína. Nikdy si nevyčítejte, pokud vás chytí záchvat paniky a musíte se ihned vrátit domů. Běh ne vždy připomíná přímku (to by bylo nudné). Občas zažijete odbočky i zdržení. Vždy máte další pokus: neznamená to, že jste selhali. Běh nemůžete “zklamat”.