Jak si vyrobit účinný tymiánový sirup proti kašli?

Pokud i vás trápí neutuchající a protivný kašel, následující recept na domácí tymiánový sirup proti kašli oceníte. Děti si ho zamilují. Osvědčený a účinný domácí tymiánový sirup vás a vaše blízké otravného kašle spolehlivě zbaví. Na rozdíl od většiny kupovaných sirupů na kašel má totiž příjemnou chuť. Navíc náklady na výrobu tymiánového sirupu jsou razantně nižší než u komerčně prodávaných sirupů z lékárny. Tak tedy pojďme společně na to!
Proč je domácí tymiánový sirup tak účinný

Tymián je jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik a má antiseptické a dezinfekční účinky. Pomáhá při nemocech z nachlazení, při zánětech dýchacích cest a trávicího ústrojí.

Působí léčivě při astmatu, bronchitidě, suchém, dráždivém, záchvatovitém či černém kašli a usnadňuje vykašlávání hlenů. Na výrobu domácího sirupu můžeme použít sušený tymián v sáčku zakoupeném v potravinách. Pokud bylinku pěstujete doma nebo na zahrádce, použijte čerstvý.

Sléz má protizánětlivý účinek. Používá se proti suchému kašli i zahlenění (a to i u dětí). Je možné ho koupit například v lékárně. Pokud byste do sirupu použili pouze tymián, byl by tento domácí výrobek vhodný převážně na vlhký kašel. Pokud do směsi přidáte i slézový květ, můžete pak použít sirup jak na vlhký, tak i suchý kašel.

Co budete potřebovat na tymiánový sirup proti kašli

Na tymiánový sirup proti kašli si připravte:

  • 200 ml vody
  • 100-200 g cukru (namísto 100 g cukru můžeme použít odpovídající množství medu nebo domácího šípkového sirupu)
  • 1 balíček sušeného tymiánu (pokud si pěstujeme tymián sami, použijeme 3 košaté větvičky čerstvého tymiánu)
  • 3 lžíce slézového květu

Příprava tymiánového sirupu krok za krokem

  • Příprava základní směsi

V kastrůlku si svařte 200 ml vody se 100 g cukru (pokud nebudete přidávat jiná sladidla, med, atd., tak svařte vodu rovnou s 200 g cukru). Vařte tak, aby se cukr ve vodě úplně rozpustil. Následně přidejte celý balík sušeného tymiánu a asi 3 lžíce slézového květu. Minutu až dvě povařte.

  • Louhování tymiánového sirupu

Povařenou směs na výrobu domácího tymiánového sirupu odstavte ze zdroje tepla a nechte několik hodin louhovat. Nejlepší však je nechat louhovat tymián přes noc.

  • Dokončení
Pak hmotu na sirup proti kašli přeceďte přes sítko. Pokud chcete mít sirup naprosto čistý, přeceďte ho ještě přes bavlnu, abyste se zbavili všech kousků tymiánu.

Pokud jste na začátku dali do vody jen 100 g cukru, nyní je ten správný čas na přidání šípkového sirupu nebo dobrého medu. Avšak pozor, pokud jste vařili na začátku s 200 g cukru, nepřidávejte již žádné sladidla!

Jak je všeobecně známo, med by se neměl vařit. Ohřejte tedy už přecezenou směs jen krátce, tak aby se vám v ní med rozpustil. Kdybyste med zahřály na teplotu vyšší než 60 stupňů, mohl by ztratit většinu obsažených vitamínů a enzymů.

  • Máte hotovo!

Hotový tymiánový sirup proti kašli nalijte do čistých lahviček a skladujeme v chladu, nejlépe v chladničce. Konzumujte ho v období kašle a nachlazení. Dávkujte ideálně 3x denně jednu čajovou lžičku.

Varování

Pokud budete do směsi dávat med a tymiánový sirup proti kašli plánujete podávat i velmi malým dětem, musíte dávat pozor na to, aby nebyly na med alergické.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.