Jak si vyrobit kvásek

Už za 5 dnů si můžete upéct svůj první domácí chléb. Líbí se vám tato představa? Tak neváhejte, zaběhněte si do obchodu pro kvalitní žitnou mouku a může začít “kouzlit”.

Trpělivost chlebíček přináší

Jediné, co při přípravě kvásku potřebujete, je čas. Výmluvy, že ho nemáte, by měly jít stranou. Když odložíte z ruky svůj nepostradatelný android a messenger, tak najednou zjistíte, že ho máte víc než dost. Proto šup, směle do toho!

Kváskování je zdravější

Klasické droždí, které všichni známe, příliš zakyseluje náš organismus. Rozkládá ve střevech bakterie, se kterými se tělo musí déle pasovat. Mimo jiné je to i lepek, na který je dnes až příliš mnoho lidí alergických. Samozřejmě, nesvalujme to pouze na potraviny. Za vše může i náš životní styl a zvláštní způsob novodobého myšlení. V minulosti byl jednodušší i život a nároky lidí na něj byly úplně jiné. Domácí chléb z kvásku byl součástí každé jedné domácnosti a pravidelně voněl široko daleko.

Moderní hospodyňky zakládají kvásek

Stále více hospodyněk si uvědomuje důležitost toho, aby jejich rodina měla na talíři zdravé, chutné a domácí potraviny. Nejlepší je to tehdy, když víte, co jíte. Platí to nejen o zelenině a ovoci, ale i o ostatních potravinách. Pokud máte tu možnost, vypěstujte si doma všechno sami. Svému tělu dodáte tolik prospěšných látek, že ani všechny multivitaminy z lékárny se jim nikdy nevyrovnají.

Jak na to

První den si do nádobky přidejte 200 g žitné mouky a 200 ml vody. Přikryjte s utěrkou a nechte volně položené na kuchyňské lince.

Na druhý den přidejte ještě 100 g mouky a 150 ml vody. S příchodem třetího dne opět, ale vody dejte asi o 30 ml méně. Kvásek je třeba takto dokrmovat, aby pěkně narostl. Přibližně čtvrtý den už lze pozorovat změny. Těsto bude mít první bublinky a svoje typické aroma. Opět přidejte 100 g mouky a 120 ml vody.

Na pátý den je kvásek hotový a můžete jej umístit do lednice, kde vydrží zhruba dva týdny.