Jak si vyrobit hnojivo z kávy, slupek od banánu a vaječných skořápek?

Přírodní hnojivo se na zahradě vždy hodí. Pro jeho výrobu nám bude stačit kávová sedlina, slupky od banánu a vaječné skořápky. Tento kuchyňský odpad obsahuje minerální látky potřebné pro růst rostlin, především ty, co milují kyselejší půdu. Hodí se tedy pro rajčata, papriky, brambory, angrešt, jahody či pažitku. Příprava tekutého hnojiva je rychlá a jednoduchá. Je možné si vyrobit i jeho suchou a trvalejší verzi. Využijte kuchyňský odpad a zkuste si vyrobit hnojivo doma.

Co je třeba, pokud si chcete vyrobit hnojivo z kávy, slupek od banánu a vaječných skořápek:

  • kávovou sedlinu z jednoho šálku kávy
  • 3 banánové slupky
  • vaječné skořápky
  • 1 litr vody
  • nádobu na skladování
  • mixér

Kávová sedlina

Obsahuje velké množství dusíku, který se uvolňuje postupně a vyživuje půdu dlouhodobě. Dále obsahuje cenné minerální látky jako hořčík, draslík, fosfor a měď.

Káva přitahuje žížaly, které půdu krásně provzdušní a naopak odpuzuje nežádoucí slimáky a mravence. Sedlinu je možné nasypat i samostatně okolo rostlin, nebo ji jako zdroj dusíku přidávat na kompost.

Banánové slupky

Obsahují především draslík, dále vápník, hořčík a fosfor. Díky tomu dodávají rostlině sílu a odolnost proti škůdcům. Pro urychlení růstu malých sazeniček můžeme namočit 2 banánové slupky do asi 1 litru vody, nechat 2 dny a pak vodu používat k zalévání.

Vaječné skořápky

Jsou bohaté na vápník a jsou výborné jako hnojivo pro rajčata, papriky či lilek. Chrání také květiny před uhníváním. Pokud je nahrubo nadrtíme a nasypeme okolo rostlin, hlemýždi se této ostré překážce jistě vyhnou. Skořápky jsou skvělé i na kompost.

Postup, jak vyrobit hnojivo v tekutém stavu

Vaječné skořápky pečlivě vymyjeme a ideálně ještě zahřejeme v troubě (v mikrovlnné stačí na 2 minuty) kvůli zneškodnění bakterií a salmonely, banánové slupky nakrájíme a spolu s kávovou sedlinou umístíme do mixéru.

Přidáme trochu vody a umixujeme na jemno. Vzniklé hnojivo přelijeme do lahve, doplníme zbytkem vody a necháme 2 dny fermentovat. Pak můžeme používat.
Použití

  • 1 krát za 15 dní
  • Uchováváme v chladničce

Postup, jak vyrobit hnojivo v suchém stavu

Skořápky upravíme stejně jako u postupu výše a necháme je pár hodin uschnout. Pak je rozdrtíme např. v hmoždíři, v sáčku nebo mixérem na jemný prášek. Banánové slupky usušíme, potom nalámeme a umixujeme.

Obojí smícháme se suchou kávovou sedlinou a máme hotovo.

Použití

  • 1 lžíci přimícháme do půdy

Tipy

Toto hnojivo ocení i růže.

Zkuste vyrobit hnojivo z kopřiv

Kopřiva je indikátorem dusíku v půdě, zachytává ho, a proto slouží jako výborný doplněk dusíku zpět do půdy. Z kopřivy můžete připravit výluh, který má sice nevábný pach, ale účinkuje i proti škůdcům na zelenině a okrasných rostlinách.

Čerstvě nasbíranou kopřivovou nať nasekejte, v plastovém kbelíku zalijete odstátou vodou, zakryté nechte kvasit na slunném místě. Hladina vody by měla dosahovat alespoň 10 cm pod okraj.

Každý den promíchejte, výluh je hotový za 10-20 dní podle počasí. Zřeďte v poměru 1:10 a nalévejte ke kořenům. Kopřivový výluh není vhodný na cibuli, česnek, fazole a hrách. Výborně však pomáhá rajčatům, ovocným keřům či košťálovinám a ničí mšice a molice.

Varování

Dávkujeme raději méně než více.