Jak si vybrat squashovou raketu?

Milovníky squashe, zábavného a dynamického sportu, u nás stále přibývá. Je to jeden z mála sportů, kde se i neprofesionální hráč může účastnit soutěžních turnajů. K tomu, abyste při hře odváděli lepší výkony, vám může pomoci i kvalitní raketa. Výběr nového vybavení na squash může být oříškem. Existuje ale několik základních informací, které vám při nakupování pomohou. Jakou squashovou raketu si vybrat? Dočtete se níže.

Podle čeho si vybrat squashovou raketu

Jaký jsem hráč?

Nejprve zvažte, jaký jste typ hráče a jak často hrajete. Pokud chodíte na kurt dvakrát do roka, nemá smysl si kupovat drahou, grafitovou raketu. Příležitostným hráčům se začátečnickou technikou postačí levnější, hliníková raketa. Jsou těžší, netlumí vibrace, ale na druhou stranu vynikají odolností a razantním odpalem.

Pro nadšence 

Pokud vás squash nadchl, hrajete často a chcete se technicky zlepšovat, určitě uvažujte o koupi rakety vyrobené z grafitu.

Grafit je většinou ve směsi s kovem nebo skleněným vláknem. Takové rakety jsou lehčí, tužší a podporují techničtější typ hry. Odpal sice není tolik rázný, zato můžete s rukou velmi rychle pohybovat.

Lehčí rakety jsou vhodné pro ženy. Děti by měly mít co možná nejméně vážící, naopak muži mohou zvolit těžší varianty.

Jaký mám odpal?

Squashovou raketu si vybírejte i podle typu vaší hry. Pokud jste průměrný hráč, máte standardní váhu a kondici, kupte si raketu s těžištěm uprostřed (even balance). Patří k nejprodávanějším typům.

Pokud jste již techničtěji zdatnější, vyberte raketu s těžištěm do hlavy (head heavy). Přestože většinou jde o lehčí varianty raket, váš odpal bude mít větší razanci. Při hře budete potřebovat dobrou svalovou výbavu a fyzičku. V případě, že si chcete koupit squashovou raketu, která váží více, volte raději těžiště v držadle (head light).

Ačkoli nebudou vaše odpaly tak výrazné, bude se vám s těžší raketou lépe hrát. Pomůže vám to při techničtěji náročnějších prvcích.

Pro začátečníky a děti se hodí squashové rakety s kapkovým tvarem hlavy s napojením přímo na tělo, bez vidlice. Raketa, kde se hlava napojuje na tělo vidlice, je vhodná pro pokročilé.

Další možnosti halových sportů

Pokud chcete vyzkoušet jiný sport, vrhněte se na badminton. Je to velmi rychlá hra a méně namáhá klouby kolen. Badminton nepatří jen na pláž k vodě. Můžete ho trénovat v hale a docela rychle si zlepšit fyzičku. Míček nesmí při hře spadnout. Zápas probíhá na kurtu podobném tenisovému. Badmintonové rakety jsou lehčí než squashové.

Pokud budete mít problém zahrát míček přes celé hřiště, zvolte měkčí raketu. S tvrdým tělem budete mít i tvrdý odpal.