Jak si vybrat snowboard?

Výrobci snowboardů se předhánějí v technologiích, kdo ji má u svých snowboardů lepší, lákají na nezaměnitelnou jízdu na zasněžených kopcích i na atraktivní design. Vybrat si v obchodě snowboard, se kterým budete spokojeni – to je opravdu náročný úkol. My jsme se toho zhostili za vás a poradíme vám, jak si snowboard vybrat.

Podle čeho si vybrat snowboard:

Styl jízdy

Snowboarding – to je mladý sport oslavující dynamiku, energii a svobodu. Není divu, že i výrobci a maloobchodníci se snaží přilákat mladé lidi. Podívejte se do katalogu se zimní výbavou.

Mladí snowboardisté zachycení v nekonvenčních perspektivách hovoří sami za sebe. Nenechte se však při výběru snowboardu pokoušet reklamní propagandou. Snowboard by měl sloužit svému účelu a mj., měl by se vám líbit. Díky němu totiž zažijete euforické pocity a požitek z rychlé jízdy.

Allmountain, freestyle nebo freeride

Chcete-li vybrat snowboard, přemýšlejte o tom, čemu se budete chtít věnovat. Lákají vás skoky a triky ve vzduchu, nebo se raději držíte při zemi a chcete si vychutnat neomezenou adrenalinovou jízdu v horském terénu?

Mnoho snowboardistů nesprávným výběrem stylu jízdy už na to doplatilo. Většinou popraskaným snowboardem, který byste si mohli už jen pověsit na zeď svého pokoje jako památku.

Úplnému začátečníkovi by měl doporučit prodejce snowboard typu allround (allmountain). Tento typ snowboardu je univerzální, ale je vhodnější pro sjezdovky. Můžete si na něm dovolit i nějaký menší skok.

Freestyle snowboardy jsou vhodné do snow parků nebo U-rampy, oproti tomu freeridové snowboardy jsou těžší a vhodnější pro milovníky volného sjezdu na horách.

Délka snowboardu

Dokonce i tehdy, když se vám líbí snowboard vašeho kamaráda a rádi byste měli stejný, měli byste délku nejdříve konzultovat s prodejcem.

Délka snowboardu by měla být cca po bradu, ale těžší jezdci mohou mít ještě o několik centimetrů navíc. Tyto údaje jsou založeny na výpočtech výrobce, kteří sledují, kolik síly je třeba vynaložit snowboardu při obloucích.

Delší desky jsou obvykle tužší. Snowboardy se obvykle vyrábějí v délkách od 140 do 170 centimetrů. Pokud nemáte pokročilou obezitu a neměříte více než 2,5 metru, pak věříme, že si určitě vyberete.

Šířka snowboardu

A volně přecházíme na druhý parametr, pokud si chcete dobře vybrat snowboard. Pravidlem je: vyberte si tak široký snowboard, aby vám nepřesahovaly prsty z desky. Jak jeden obchodník se snowboardy odůvodňuje: Pokud ryjete špičkou boty do sněhu, tak se špatně jezdí… Myslíme, že toto mluví za všechno.

Jezdci s většíma nohama se nemusí stydět, ani se něčeho obávat. Výrobci takových snowboardů na ně mysleli a vyrábějí pro ně snowboardy, které jsou označeny wide (w). Mají jednu velkou výhodu. Jsou širší – a proto jsou vhodné do neupraveného sněhu. Širší deska je vhodnější do prašanu, užší se lépe překlápějí na hranu na sjezdovce.

Konstrukce

A tady se projevuje kvalita a samozřejmě s ní i cena. Nejlepší jsou snowboardy s dřevěným jádrem, naopak nejhorší snowboardy s pěnovým jádrem. A protože dřevo má lepší vlastnosti a je kvalitnější, budete si za to muset připlatit.

Dřevěné jádro vám zajistí, že i během několika sezón bude deska flexibilní a bude držet tvar. A protože při jízdě používáme především okraje snowboardu, tak i jejich konstrukce hraje velkou roli. A zase ta cena …

Rozeznáváme dva základní typy konstrukcí: cap a sidewall. Cap poznáte podle zaoblených přechodů mezi vrchní laminátovou vrstvou a bokem desky.

Deska je dobře utěsněna proti pronikání vody a poskytuje i dobré vlastnosti snowboardu. Typ sidewall je sice starší, ale používá se spíše u dražších snowboardů. Díky odolnosti proti propíchnutí. Z boční strany desky (mezi horní a spodní vrstvou) je vlepena plastová hmota.

Poslední kritérium, jak vybrat snowboard

A jaké je poslední kritérium, jak vybrat snowboard, když se nedíváme na cenu? Samozřejmě jestli vás snowboard oslovil, už když jste vstoupili do obchodu. Snowboard se vám musí líbit, což zvyšuje celkovou spokojenost. Začátečníkům přejeme co nejmenší množství úrazů. A vzhůru na hory! Co vy na to?