Jak si vybrat sjezdové lyže?

Jsou pryč časy, kdy jste přišli do obchodu s lyžemi a měli jste prakticky výběr ze dvou typů lyží. V dnešní době je trh s lyžemi doslova přeplněný, a to výběr těch nejlepších lyží pro vás ztěžuje. Zkuste však zvážit účel, kvůli kterému chcete lyžovat, a jak často. Přečtěte si článek, jak si správně vybrat sjezdové lyže.

Podle čeho si vybírat sjezdové lyže:

Jak často budete sjezdové lyže používat a kde?

Jste rekreační lyžař nebo aktivní lyžař? Upřednostňujete české hory? Nebo máte raději cizí země? To vše je rozhodující, pokud si chcete vybrat lyže. Zatímco v zahraničí najdete delší sjezdovky a lepší služby, u nás si zalyžujete spíše na kratších sjezdovkách. Už toto se vám může promítnout do ceny lyží.

Za jedny zaplatíte 10 000 korun, za další čtyřikrát tolik. Současný trh nabízí několik typů lyží. Mohou být závodní, sportovní, freestyle, cross nebo univerzální all-mountain. Druhý typ je vhodnější pro rekreační lyžaře na našich horách.

Jak chcete lyžovat?

Slalomky jsou vhodné pro krátké sportovní oblouky. Freestylové lyže pro freeride – lyžování ve volném terénu. Lyže all-mountain jsou vhodné všude.

Jaká je vaše postava?

Zatímco kdysi platilo, že výška lyžaře je rozhodující, pokud si chcete dobře vybrat lyže, dnes se vybírají podle lyžařovo hmotnosti. Čím těžší a větší bude lyžař, tím větší budou lyže. Ale to není všechno. U kratších oblouků preferujte kratší lyže.

Tuhost lyží

Nejtěžší lyže jsou závodní lyže, mimo jiné musí odolávat vysokému tření. Naopak nejmenší lyže jsou určeny zejména pro děti. Pokud jste začátečník a chcete aktivně lyžovat, kupte středně tvrdé lyže. Na tvrdém modelu lyží byste se jen zbytečně trápili.

Šířka lyží

Šířka by měla být také zohledněna při rozhodování o tom, který typ lyží si chcete koupit. Velká šířka pro vás bude znamenat, že se budou lyže snadněji točit, takže můžete dělat kratší oblouky.

Se lépe se otáčejícími lyžemi si dobrý lyžař více užije české hory, pro které jsou typické kratší sjezdovky. Zkušenější lyžaři by si měli koupit slalomky, rekreačním lyžařům postačí univerzální lyže.

Varování

Pamatujte, že nákupem lyží nic nekončí. Určitě je třeba investovat i do kvalitní obuvi, helmy a vhodného oblečení.