Jak si vybrat ideální motorkářskou bundu?

Všichni příznivci motorek, kteří si jízdu na nich čas od času vyzkouší, dobře vědí, že na motorku si nemohou sednout v běžném oblečení. Jelikož nejsou chráněni před větrem či hrozícím nebezpečím konstrukcí motorky, musí zejména vrchní část jejich těla ochránit právě moto oblečení. Jak vypadá ideální motorkářská bunda?

Moto bundy – syntetická textilie nebo kůže?

Základem moto oblečení jsou motorkářské bundy. Ty by měly být nepromokavé a dostatečně odolné, aby jezdci vytvořily komfort během jízdy i v nepříznivém počasí. Obvykle se vyrábějí z nepromokavých syntetických materiálů nebo kůže. Výhodou syntetiky je její lehkost, vodotěsnost a ochrana proti větru. Kožené motorkářské oblečení vám naopak vydrží déle a bude zřejmě i lépe sedět, ale daní za přírodní materiál je jeho částečná promokavost.

Bez chráničů ani ránu

Součástí moto bund jsou také integrované chrániče, které zvyšují bezpečnost při jízdě a při případném pádu chrání lokty, ramena, záda či jiné rizikové části těla. Mezi motorkáři jsou velmi populární bundy, ve kterých je možné chrániče polohovat a bundu si tak částečně přizpůsobit na míru svému tělu. Nastavit si můžete i šířku rukávů či pásu.

Skrytá vychytávka, která z motorkářské bundy a kalhot vytvoří celistvou kombinézu

Oblečení na moto musí být nepropustné i pro jakékoliv nečistoty, zejména v případě, pokud se jezdí v blátivém terénu. Moto bunda musí být proto s kalhotami propojena a vytvořit s nimi jeden celek. I proto ty kvalitnější bundy obsahují v jejich spodní části zip, jehož prostřednictvím se spojí s moto kalhotami a společně tak vytvoří celistvou motorkářskou kombinézu. I to zvýší pohodlí při jízdě, protože kombinéza se stane nepropustnou a vám se tak pod oblečení nedostane absolutně nic. Pohodlí zejména během léta dokážou zvýšit i větrací otvory, které si můžete kdykoliv otevřít.

Nezapomínejte však, že pod moto bundu si nemůžete obléci jen tak cokoli. Jako základní vrstvu je vhodné zvolit funkční termoprádlo, stejně jako pod jakékoliv jiné oblečení na sport.

Jelikož každý motorkář chce vypadat stylově, výrobci moto bund a jiného motorkářského oblečení přinášejí na trh množství designově odlišných modelů. Závisí už jen na vás a vašem vkusu, pro který z nich se rozhodnete.