Jak si vybrat geotextilii?

Jak si vybrat geotextilii?

Používáte doma geotextilii? Ne? Že nevíte, co to geotextilie vlastně je? Geotextilie je velmi užitečným pomocníkem ve více oblastech. Využívá se na zahradách, na stavbách a dokonce i v zemědělství. Existuje mnoho typů geotextilií a každá se podle svých vlastností hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat? V tomto článku se vám budu snažit blíže přiblížit, co je to ta geotextilie zač, jak ji lze využít a jak si ji správně vybrat.

Představuji vám geotextilii




Geotextilie je propustný, plošný materiál z polymerů. Používá se jako separace ostatních materiálů od zeminy v oblasti stavebnictví a geotechniky. Pro její výrobu se používají polymery, známé pod názvy polypropylen, polyester, polyetylén a polyamid.

Jaká je funkce geotextilie

Geotextilie se primárně využívají jako separační nebo ochranná či filtrační vrstva. Geotextilie vyrobená z přírodních materiálů je vhodná pouze pro dočasné použití, například k zakrytí stavby před mrazem, syntetické geotextilie se naopak hodí k trvalému použití do různých stavebních konstrukcí. Kvalitní geotextilie odolává plísním, bakteriím, nevadí jí kyselé ani alkalické prostředí.

Jaké nejdůležitější funkce má geotextilie

Separace – netkanou geotextilii využíváme jako separační vrstvu mezi zeminami s různými geologickými vlastnostmi. Geotextilie zamezí jejich promíchání, zároveň nebrání průniku vody, což zvýší nosnou kapacitu stavby.

Filtrace – vodní tlak může způsobovat eroze a vyplavování částic půdy do štěrkové výplně, a také posun vrstev. Tento jev snižuje nosnost stavby. Lze tomu předejít tak, že použijeme netkanou geotextilii, která je propustná a zároveň je schopna zadržet i ty nejjemnější půdní částice.

Typy geotextilií

Tkaná geotextilie – jde o geotextilii, která se zhotovuje na tkalcovském stroji s pomocí dvou kolmých soustav nití, které jsou vzájemně provázané v pravém úhlu a díky tomu je materiál velmi pevný a odolný. Vyrábí se z polyetylenu a polypropylenu. Používá se jako separace mezi podložím, zabraňuje prorůstání plevele a lze ji použít i v drenážních výkopech a při stavbě jezírek.

Netkaná geotextilie – patří mezi nejpoužívanější druh, vyrábí se vpichováním náhodně rozptýlených vláken soustavami speciálně orientovaných jehel, plavením nebo tavením. Vyráběná je z vysoce kvalitního polyesteru nebo polypropylenu. Používá se jako drenážní, zpevňující, separační a filtrační vrstva v pozemním stavitelství.

Využijte geotextilii pro své hobby, ale i průmysl

Při výběru vhodné geotextilie se řiďte tím, k čemu má sloužit a jaké má deklarované vlastnosti. Jedině tak zajistíte, že jste zvolili vhodnou variantu a vybraný typ bude správně plnit svůj účel.




  • Zahrada – v případě, že na jaře vysazené rostliny ohrožují přízemní mrazíky nebo naopak prudké sluneční paprsky, můžete je zakrýt geotextilií. Pro tyto případy je ideální bílá netkaná textilie. Ta dostatečně udržuje teplotu, vláhu a propouští světlo.
  • Zakládání záhonů – při zakládání okrasných záhonů mnoho zahradníků používá mulčování. Pod mulčovací kůru lze použít tkanou geotextilii. Zabrání prorůstání plevele.
  • Zpevnění ploch – netkanou geotextilii s vyšší gramáží lze využít na chodníky, příjezdové cesty, bazény či drenáže, apod. Zabrání vytlačení měkkého podložení a krásně srovná povrch. Zabraňuje také tvorbě louží pod chodníkem nebo pod příjezdovou cestou.
  • Průmyslové využití – ve stavebnictví se geotextilie používá k separaci plochých střech, sanaci skládek, ochranu čerstvě nalitého betonu, jako filtrační vrstva při drenážních trubkách, při stavbách železnic, na zpevnění hrází, zpevnění podkladu pod dlažbou, atd.