Jak si vybrat geotextilii?

Používáte doma geotextilii? Ne? Že nevíte, co to geotextilie vlastně je? Geotextilie je velmi užitečným pomocníkem ve více oblastech. Využívá se na zahradách, na stavbách a dokonce i v zemědělství. Existuje mnoho typů geotextilií a každá se podle svých vlastností hodí na něco jiného. Víte, jak si správně geotextilii vybrat? V tomto článku se vám budu snažit blíže přiblížit, co je to ta geotextilie zač, jak ji lze využít a jak si ji správně vybrat.

Představuji vám geotextilii
Geotextilie je propustný, plošný materiál z polymerů. Používá se jako separace ostatních materiálů od zeminy v oblasti stavebnictví a geotechniky. Pro její výrobu se používají polymery, známé pod názvy polypropylen, polyester, polyetylén a polyamid.

Jaká je funkce geotextilie

Geotextilie se primárně využívají jako separační nebo ochranná či filtrační vrstva. Geotextilie vyrobená z přírodních materiálů je vhodná pouze pro dočasné použití, například k zakrytí stavby před mrazem, syntetické geotextilie se naopak hodí k trvalému použití do různých stavebních konstrukcí. Kvalitní geotextilie odolává plísním, bakteriím, nevadí jí kyselé ani alkalické prostředí.

Jaké nejdůležitější funkce má geotextilie

Separace – netkanou geotextilii využíváme jako separační vrstvu mezi zeminami s různými geologickými vlastnostmi. Geotextilie zamezí jejich promíchání, zároveň nebrání průniku vody, což zvýší nosnou kapacitu stavby.

Filtrace – vodní tlak může způsobovat eroze a vyplavování částic půdy do štěrkové výplně, a také posun vrstev. Tento jev snižuje nosnost stavby. Lze tomu předejít tak, že použijeme netkanou geotextilii, která je propustná a zároveň je schopna zadržet i ty nejjemnější půdní částice.

Typy geotextilií

Tkaná geotextilie – jde o geotextilii, která se zhotovuje na tkalcovském stroji s pomocí dvou kolmých soustav nití, které jsou vzájemně provázané v pravém úhlu a díky tomu je materiál velmi pevný a odolný. Vyrábí se z polyetylenu a polypropylenu. Používá se jako separace mezi podložím, zabraňuje prorůstání plevele a lze ji použít i v drenážních výkopech a při stavbě jezírek.

Netkaná geotextilie – patří mezi nejpoužívanější druh, vyrábí se vpichováním náhodně rozptýlených vláken soustavami speciálně orientovaných jehel, plavením nebo tavením. Vyráběná je z vysoce kvalitního polyesteru nebo polypropylenu. Používá se jako drenážní, zpevňující, separační a filtrační vrstva v pozemním stavitelství.

Využijte geotextilii pro své hobby, ale i průmysl

Při výběru vhodné geotextilie se řiďte tím, k čemu má sloužit a jaké má deklarované vlastnosti. Jedině tak zajistíte, že jste zvolili vhodnou variantu a vybraný typ bude správně plnit svůj účel.
  • Zahrada – v případě, že na jaře vysazené rostliny ohrožují přízemní mrazíky nebo naopak prudké sluneční paprsky, můžete je zakrýt geotextilií. Pro tyto případy je ideální bílá netkaná textilie. Ta dostatečně udržuje teplotu, vláhu a propouští světlo.
  • Zakládání záhonů – při zakládání okrasných záhonů mnoho zahradníků používá mulčování. Pod mulčovací kůru lze použít tkanou geotextilii. Zabrání prorůstání plevele.
  • Zpevnění ploch – netkanou geotextilii s vyšší gramáží lze využít na chodníky, příjezdové cesty, bazény či drenáže, apod. Zabrání vytlačení měkkého podložení a krásně srovná povrch. Zabraňuje také tvorbě louží pod chodníkem nebo pod příjezdovou cestou.
  • Průmyslové využití – ve stavebnictví se geotextilie používá k separaci plochých střech, sanaci skládek, ochranu čerstvě nalitého betonu, jako filtrační vrstva při drenážních trubkách, při stavbách železnic, na zpevnění hrází, zpevnění podkladu pod dlažbou, atd.