Jak si vybrat futon?

Futon je tenká, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, mimořádně skladná, pohodlná a variabilní. V Japonsku má dlouholetou tradici. A přestože se tato asijská země novým trendům nebrání, futony jsou tam stále velmi oblíbené. Podle výzkumů nemají Japonci tolik problémů s bolavými zády jako další industriální národy. Futon plní v podstatě tři funkce: je pohovkou, lenoškou i postelí. Futony si postupně razí cestu i k nám. Přečtěte si článek, jak si správně vybrat futon.

Z čeho je vyroben a rady, jak si vybrat futon

Tyto matrace se vyrábějí velmi často z bavlněných vláken, které bývají kudrnaté a vynikají dvěma vlastnostmi. Zaprvé umožňují dobré proudění vzduchu, a za druhé umí vstřebat téměř polovinu vlhkosti. Tyto matrace jsou ideální pro toho, kdo se často potí. Futon můžete mít na zemi nebo si pořídit dřevěný rozkládací rám. Z jedné ohebné matrace tak vykouzlíte pohodlnou postel, pohovku nebo lenošku. Manipulace je relativně jednoduchá.
Počítejte však s tím, že futon je nutné pravidelně otáčet a větrat. Stačí ho například opřít o stěnu. Stejně byste měli jeho povrch pravidelně vysávat. Pokud je to možné, nechte ho v zimě venku vymrazit.

Výplň futonu

O tom, jak bude futon tvrdý a pevný, rozhoduje především materiál používaný k jeho výplni. Nejčastěji je to bavlna, len, kokosová vlákna nebo koňské žíně. Potah bývá z kvalitní, pevné bavlny a lze jej prát.

Pohlídejte si, jak je vyřešeno zapínání – v ideálním případě by tam neměly být ani plastové ani kovové zipy, protože ty se při tradiční výrobě nepoužívají.

Na tloušťce matrace záleží

Obecně platí, že čím menší je tloušťka matrace, tím lépe. Neměla by příliš slehnout, i když se samozřejmě po několika použitích přizpůsobí naší hmotnosti a k malému, zcela přirozenému “zdeformování”, čili slehnutí dojde. Na výšku se tedy trošku zmenší, ale do plochy se naopak nepatrně zvětší.

Pokud by ale tyto rozdíly byly vůči koupenému výrobku příliš velké a futon nedržel svůj tvar, něco zřejmě není v pořádku a daný problém byste měli řešit.

Co může způsobit deformaci futonu

Pokud během několika týdnů zjistíte, že se výše futonu nápadně zmenšila, může to být i tím, že při výrobě nebylo použito dostatečné množství bavlny. Než se totiž matrace dostane k zákazníkovi, měla by se bavlna pečlivě a opakovaně stlačovat. Většinou se to dělá pomocí speciálního stroje.

Informujte se, zda je latexové nebo kokosové jádro, pokud jej futon obsahuje, skutečně tvořeno výhradně přírodními materiály.

Ideální tloušťka futonu

Nejtenčí futony se běžně používají jako podložka pro masáže. Na spaní jsou ideální silnější futony, které mají sendvičový profil. Do vlny a bavlny je zabalené jádro, které určuje vlastnosti futonu.
Nejjednodušší futony jsou pouze přibližně 5 centimetrů silné a jsou buď celobavlněné nebo jsou vyrobeny z kombinace bavlny a vlny.

Tipy, jak si vybrat futon

Pokud půjdete na delší dobu pryč, postavte futon ke zdi, bude se během vaší nepřítomnosti větrat a pak ho jednoduše vrátíte zpět na místo. Pokud ho však necháte na zemi, nezakrývejte ho ničím.

Pokud jste nemocní a hodně se potíte, dejte mezi sebe a futon silnou deku, která nadbytečnou vlhkost vstřebá a vy ji můžete vyprat.

Varování

Futon můžete čistit nasucho ale nikdy ne namokro! Jinak se futon poškodí.