Jak si užít Valentýna: Zámková tradice

Svátek zamilovaných nám každoročně připomínají desítky zámků zavěšených na zábradlích mostů. Jde o velmi půvabnou tradici pocházející z Itálie, nazývanou “zámková tradice”. Jak si tuto tradici opravdu užít se dočtete v následujícím článku.
Počátky této tradice

Oficiální verze počátku zámkového šílenství hovoří o roku 2007, kdy v Itálii vyšel román spisovatele Federica Moccia s názvem Chci Tě.

Pozornost vyvolala především scéna milenců stojících na mostě, kteří potvrdí svou lásku zavěšením zámku na starou lampu a klíče od zámku hodí do proudící vody pod ní. Od té doby se po celém světě objevuje na mostech tisíce zámků. Podobnou tradici měli již ve staré Číně. Tam to byly tzv. “Zámky lásky”.

Znak vaší lásky

Zámková tradice není nic komplikovaného. Stačí sehnat nějaký pěkný zámek s klíčkem a vhodný most. Na vybraný zámek lze napsat začáteční písmena křestních jmen obou partnerů, případně rok nebo datum a samozřejmě nezbytné srdíčko.

Pokud se rozhodnete pro písmena, měli byste je vytvořit nějakou trvalejší technikou. Jakmile se totiž smyjí, vaše láska skončí – alespoň podle tradice.

Nouzovým řešením pro nečekané situace může být lihový fix, ale mnohem trvalejší nápisy vytvoří gravírování nebo alespoň vyškrabávání.

Oblíbené jsou i “utajené zámky”. Na povrch zámku se napíší iniciály a celý se přelepí odolnými proužky (např. elektroinstalačních proužky).

Konečný výsledek může být velmi pěkné umělecké dílko.

Speciální “zámek lásky” můžete koupit také v obchodech se suvenýry. Pokud se netrefíte do vašich iniciálů, budete se muset spokojit s obecným srdíčkem.
Pozor však na pokuty

Myslete na to, že ne všechny mosty jsou pro zavěšení zámků vhodné. Jeden zámek sice nevadí, ale kde je jeden, přibudou časem i další a zejména u starších mostů mohou narušit stabilitu zábradlí nebo poškodit historickou výzdobu.

Na Karlově mostě si můžete dokonce za věšení zámku vysloužit pokutu. Některá města vyhradila této tradici velké označené plochy, jinde obcházejí mosty zřízenci se štípačkou a zámky odstraňují. Raději si proto předem zjistěte, jak se k této aktivitě staví vaše město.