Jak si užít Mariánské Lázně?

Mariánské Lázně nenavštěvují jen nemocní lidé. Ve světoznámých západočeských lázních lze strávit i velmi příjemnou a aktivní dovolenou. A když se rozhodnete pro dobu mimo hlavní lázeňskou sezónu, Mariánské Lázně vám poskytnout klidnou, příjemnou až domácí atmosféru. A jak si užít Mariánské Lázně? Budete potřebovat pouze turistické vybavení, mapu okolí a milovníci kultury i společenské oblečení.




Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou město s asi 13 tisíci stálými obyvateli. Podle staršího správného uspořádání spadaly do okresu Cheb, v současné době patří do Karlovarského kraje. Město je položené v údolí, přesto je jeho nadmořská výška asi 580 metrů nad mořem. Příroda kolem města je příjemně zvlněná. Na stráních nad městem jsou zřízena četná vyhlídková místa.

Počasí

V Mariánských Lázních je vzhledem k jejich poloze a výšce chladněji, a to i v letních měsících. Na větrovku či pláštěnku by turista neměl zapomenout.

Na druhou stranu údolím proudící vzduch zajišťuje stále čisté a optimálně vlhké ovzduší, čemuž přispívají i lesy kolem a parky ve městě. Příznivé klima pocítí zejména alergici a astmatici – je jim tam dobře.

Ubytování v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně nabízejí ubytování v hotelích, penzionech nebo na privátu. Mnozí lázeňští hosté volí levnější variantu: ubytování například na privátu a denní dojíždění na procedury do některého lázeňského domu.

Pacienti s takzvanými “Křižíkovo” lázněmi obvykle bývají přímo v lázeňském domě, ale na některé procedury mohou docházet i do jiných objektů. Turisté si mohou vybrat podle úrovně (a ceny) prostřednictvím webového rezervačního systému na internetu.

Minerální léčivé vody

Minerální vody v Mariánských Lázních patří do kategorie léčivých minerálních vod. Prameny (nejznámější je Křížový a Rudolfov) jsou volně přístupné i turistům. Ale nejsou na běžné pití – není vhodné například naplnit si jimi láhev a doplňovat tak potřebnou denní dávku tekutin.

I lidé s léčebným programem mají od lékaře předepsané denní množství vody. Ostatně – prameny mají intenzivní chuť (například Křížový je slaný) a větší množství se ani nedá vypít.

Lyžování

Za příznivých sněhových podmínek je možné si v Mariánských Lázních pěkně zalyžovat. Na různě těžké sjezdovky lyžaři vyjíždějí buď lanovkou nebo využívají dva rychlé vleky. Velmi populární je noční lyžování na osvětlené sjezdovce. Ve skiareálu je lyžařská škola, skiservis, půjčovna lyží, možnost občerstvení a prostorné parkoviště.




Studium

Nejeden gastronomický odborník začal svou kariéru v hotelové střední škole v Mariánských Lázních. Ve škole s nejdelší tradicí v oboru v České republice je možné v současné době studovat čtyřleté obory s maturitou, klasický tříletý obor kuchař – číšník s výučním listem nebo dvouleté nástavbové obory. Studenti ze vzdálenějších míst mohou bydlet v domově mládeže (internát).

Historie

Mariánské Lázně měli odjakživa v oblibě Rusové. Jako “služba” lázeňským hostům byla v roce 1878 ve městě zřízena pravoslavná modlitebna (na radnici). V prvních letech 20. století pak byl postaven pravoslavný kostel svatého Vladimíra. Stavba byla financována ze sbírky mezi ruskými a srbskými lázeňskými hosty. Kostel je přístupný k prohlídce (přes poledne je zavřeno). Platí se symbolické vstupné.

Parky

Parky dotvářejí v Mariánských Lázních architekturu města. Dospělí v parcích kolem lázeňských domů a pramenů najdou odpočinek, případně i kulturní vyžití (koncerty). Pro děti nebo aktivní návštěvníky jsou určeny zábavné a poznávací parky : Přírodní park u Prelátovo pramene, Lanové centrum, park Boheminium (naučně-poznávací okruh s maketami významných českých stavebních a technických památek, Sochařský pohádkový ráj u hotelu Krakonoš). V parcích lze vidět díla předních českých sochařů.

Kultura

V kteroukoliv roční dobu je možné v Mariánských Lázních navštívit nějaké divadelní představení, koncert či kasino. V mnoha restauracích jsou organizovány taneční večery. Chcete-li se kulturního života zúčastnit, je vhodné na dovolenou v Mariánských Lázních přibalit nějaké společenské nebo alespoň formální oblečení. Nevhodnost oblečení pocítí člověk sám, a citlivějším to může zkazit kulturní zážitek.

Atrakce

Zejména dospělí se rádi vydají na výlet do blízké Chodové Plané. Zdejší pivovar nabízí nejen atraktivní prostory a vlastní čepované pivo. Největším lákadlem je pivní lázeň – která údajně podporuje léčbu kožních, cévních a ischemických chorob.