Jak si uklidit v hlavě podle feng shui?

Chcete-li žít klidně, s čistou hlavou a dobře spát, musíte si uklidit v hlavě. Mnozí odborníci totiž stále opakují, že pokud se zbavíte nepořádku kolem sebe, uklidíte si i v hlavě a v duši.
Lidé žijící v chaosu nedokáží plně relaxovat a odpočinout si. Jsou stále v napětí, stresu, neumí se pořádně vyspat a následně ztrácejí koncentraci, i náladu.

Jak se zbavit duševního zmatku

Takže zde je několik rad, jak postupovat u nejběžnějších forem duševního zmatku.

1. Přestaňte si dělat starosti

Starosti jsou jako houpací koník – bez ohledu na to, jak rychle jedete, nikam se nehýbete. Starosti jsou vlastně absolutním plýtvání časem a vytvářejí vám v mysli tolik zmatku, že nedokážete o ničem jasně uvažovat.
Znepokojovat se je hluboce zakořeněný zvyk. Musíte vědomě trénovat, abyste se ho zbavili. Nepřijde to samo.

2. Přestaňte kritizovat a posuzovat

Je to obrovské plýtvání časem a energií, zejména, když si uvědomíte, že všechno, co kritizujete a posuzujete, je cosi, co nemáte rádi sami na sobě. Ano, je to tak, ačkoli si to nechcete přiznat.
Nejdůležitější je pochopit, že vidíme jen část reality, takže vlastně nikdy nejsme v pozici, abychom mohli kohokoliv soudit.
Vždy se při odsuzování zamyslete, jestli opravdu znáte celý příběh toho člověka. Proč jedná tak, jak jedná. Zda nejdete jen po povrchu a jen ze “slyšeného” od jiných. Nezašpiňte si mysl takovými nesmyslnými jedovatými šípy.

3. Přestaňte pomlouvat

Téměř všichni pomlouvají a roznášejí drby. Čas od času, někdo více, jiný méně.
Podle odborníků na feng šuej drby zahlcují mysl a jen dokazují, že ve vašem životě se děje jen málo důležitého. Žijte a nechte žít. Nepřidávejte se k pomluvám, neposlouchejte klepy a skandální zvěsti jakékoliv povahy a rozhodněte se, že nikdy neřeknete o nikom nic, co byste mu neřekli i do obličeje.

4. Přestaňte bědovat a stěžovat si

Velmi “oblíbená” činnost mnoha z nás. Občas překvapivě i pro ty, co nemají žádný důvod stěžovat si. Neobviňujte jiné, osud, Boha z toho, pokud se vám něco nedaří. Soustřeďte se raději na to, za co jste vděční. Za to, co máte, co si můžete užívat a možná se tyto pozitivní věci začnou množit.

5. Skoncujte s mentální prostořekostí

Psychologové odhadují, že průměrný člověk má kolem 60 tisíc myšlenek denně. Bohužel 95 procent těchto myšlenek jsou přesně tytéž, které jsme měli i včera. A jsou to tytéž myšlenky, nad kterými jsme uvažovali i předevčírem. A tak dále. Zkrátka – většina našeho mentálního procesu je neproduktivní, opakuje se, nikam nevede. Často jsou naše myšlenky myšlenkami jiných lidí. Utíkáme v nich, necháme se ovlivňovat, nesoustředíme se. Nežijte ve vyjetých kolejích a nezahlcujte si mysl každodenními bezvýznamnostmi. Naučte se meditovat a zažívat stav úžasného ticha a klidu, které meditace přináší.

6. Dokončete rozdělané

Zvykněte si dokončit věci, které jste začali. Mnozí to neumí a neuvědomují si, jak je to podvědomě ovlivňuje! Je neuvěřitelné, jak často odkládáme věci na zítra, přestože bychom je lehce mohli provést již dnes. A kolik energie odčerpávají záležitosti nedotažené do konce. Dotáhněte do konce i další věci, vraťte dluhy, půjčené předměty, dodělejte, co jste měli vyřídit, a vše ostatní, co vás kdesi v podvědomí tlačí, protože byste to měli udělat.
Každý nesplněný slib nebo závazek má vlastní energii a trápí vás, dokud ho nesplníte.

7. Vyjasněte si věci

S kolika lidmi máte nevyřešené záležitosti? Pohádali jste se, poškorpili, neuzavřeli jste diskusi, nedotáhli společný projekt …
Takové nevyjasněné věci nás tíží a vnitřně užírají. Staré dobré podvědomí si je pamatuje. Pokud máte nevyřešené záležitosti s lidmi, stojí vás to obrovské množství energie.

8. Žijte v přítomnosti

Mnozí žijeme v minulosti, protože je bezpečnější. Už ji přece známe … ačkoli ji nemůžeme změnit. Zkuste se tohoto zlozvyku zbavit. Žijte dnes, prožívejte současné okamžiky, užívejte si je – zpočátku si to budete muset připomínat, jít do toho vědomě.
Později však budete mít více energie, budete více v pohodě a šťastnější. Věřte tomu!

9. Poraďte si s přívalem informací

Velká výzva dnešní doby. Výzkumníci z Institutu informací na univerzitě v Berkeley se zavázali náročný úkol a sestavili zprávu o množství informací na světě. A nedá se ani popsat kolik jich je. Ne giga, či terabajty, ale exabajty. A všechny tyto informace valící se na nás z každé strany přispívají k našemu duševnímu chaosu. Nejistotě a zmatku. Naučit se, jak přijímat, selektovat a zacházet se všemi informacemi, je nad rámec tohoto článku. Na to je třeba mnohem více prostoru a času. Pokud ale máte pocit, že je těch informací příliš, že vás drtí, poohlédněte se po knihách a odbornících, kteří vám v tom poradí. Určitě se to vyplatí a vaší duši, i mozku se uleví.