Jak si uhlídat peníze?

Uhlídat peníze je u mnoha lidí a v rodinách velký problém. Obzvláště tam, kde jsou rodinné příjmy nízké a skutečně není z čeho ušetřit. Je nutné hodně přemýšlet a zvažovat, co si můžete dovolit koupit, abyste pak nezůstali týden před výplatou zcela bez prostředků a neměli navíc ještě zaplacen nájem nebo složenky, na které už nezbylo. Půjčky nejsou řešení, to je začarovaný kruh a propadání se do stále hlubší propasti dluhů. Řešením je rozvaha, šetrnost a kalkulace.

Metody, jak uhlídat peníze

Většinou nám chodí výplata na účet, starší lidé nemají k založení účtu vztah a důvěru, a tak si pro ně chodí sami na poštu.
Jakmile peníze dostanete, hned vyčleňte peníze, které je nutné použít na zaplacení nájmu a složenek. Tyto peníze jakoby nemáte, nesmíte s nimi počítat, a nepřipusťte si variantu, že je nutně potřebujete na něco jiného a za týden, až ušetříte, že je tam dáte. To nefunguje, už je mít nebudete, protože z toho mála se vám nepodaří vrátit celou částku.

Vaše filozofie musí být jednoznačná, tyto peníze, i když je teprve budete investovat, už prostě nemáte. Ale buďte na druhou stranu optimističtí. I když je to velká položka za nájem a složenky, máte jistotu celý měsíc, rok a další léta, když budete poctivě a včas platit, že máte zázemí, dobré bydlení, střechu nad hlavou, a to vám nikdo nemůže vzít.

Rozpočet na celou domácnost, potraviny, drogerii, hygienické potřeby, dětem na školní pomůcky, občasné nebo pravidelné kulturní a sportovní akce můžete mít vykalkulované na celý měsíc, týden nebo den. Pokud některé období v měsíci rozpočtově překročíte, musíte následující dny nebo období uhlídat peníze a vykompenzovat ztrátu, jinak nevyjdete s penězi.

Nestravujte se v restauracích

Vařte raději doma, vyjde vás to levněji. Pokud se celá rodina denně stravuje v rychlých občerstveních nebo restauraci, ruinuje to vaši peněženku. Doma si také můžete uvařit, na co máte chuť a ještě ušetříte.

Jděte do banky a požádejte o zrušení kontokorentu

Kontokorent nebo povolené přečerpání je stejná hloupost jako kreditní karty. Navíc jsou v tomto banky a jejich bankomaty velmi zákeřné.
Při vybírání peněz z bankomatu se nám nezobrazí skutečný zůstatek, ale disponibilní, tj. kolik peněz máme na účtu + kolik můžeme jít do debetu. Párkrát se tak stane, že jste v domnění, že jste v plusu a skutečnost je úplně opačná.

Nakupujte v akcích

Supermarkety nás lákají na slevy, věčně povalující se letáky nás někdy obtěžují, ale všichni víme, že na slevách se dají uhlídat peníze. Hlídejte si slevy a využijte vždy levnější nabídku, váš skromnější rozpočet to pozitivně ovlivní.

Šetřete, jak se dá

Zamyslete se nad tím, kolik denně utratíte za jídlo, pití, za dopravu a zredukujte výdaje. Kupujete si denně kávičku z automatu, chodíte na svačinu do restaurací nebo nejbližšího občerstvení, pak si zajdete na oběd, na odpoledne si koupíte nějaké pečivo, zákusek nebo ovoce a až večer potom něco přichystáte pro celou rodinu.

Vaše výdaje, tedy pro jednoho člena rodiny, dosáhnou zbytečně velké sumy. Pak si tedy spočítejte, kolik vás to stojí za měsíc.

Tipy

Přehodnoťte výdaje a ušetříte až polovinu denní částky, když si kávu uvaříte ze svého sáčku na pracovišti, svačinu si můžete přichystat předem doma a pořídíte ji také levnější. Ani oběd nemusí být vždy finančně náročný, někdy si ho můžete přinést z domu, jindy si dejte nějakou levnější variantu. Opravdu, pokud jde do tuhého, tak se ušetřit peníze dá a dokážete to.