Jak si udržet zdravý zrak co nejdéle?

“Jez mrkev. Je dobrá na oči. “ Vzpomínáte si, jak nám to v dětství rodiče neustále opakovali? Opravdu pomáhá mrkev udržovat zdravé oči? A jak si zrak udržet co nejdéle ve formě a bez výraznějších poškození? Máme pro vás několik dobrých rad – pro vás, kteří máte dobrý zrak a chcete si ho takový udržet. I pro vás, kteří už nosíte brýle, či čočky.

Brýle a čočky

Slzení a pálení očí, napětí v šíji a bolesti hlavy. To vše mohou způsobovat nesprávně zvolené brýle nebo čočky. Mžourání a doostřování zraku totiž unavuje oči, i organismus jako takový. Předčasně se tvoří vrásky, pobolívá hlava a namáhá se i mozek.
Pokud máte například půlky dioptrie, nebo i jedničky, a brýle běžně nenosíte, z rána vidíte dobře a ostře. Mozek i oči to zvládnou korigovat. Ale postupně se stále více namáhají, zvyšuje se únava a večer vidíte hůř, bolí vás hlava a nastupuje pálení očí.

V takových stavech zkuste oční gymnastiku. Cvičit můžete kdykoliv, zabere vám to 4 až 8 minut a výsledky jsou opravdu ověřené. Pokud takovou oční jógu cvičíte pravidelně, podle odborníků posilujete oční svaly a oddálíte tak presbyopii, neboli nemoc krátkých rukou.

7 tipů, jak si udržet zdravé oči

1. Nepodceňujte pravidelné prohlídky u očního lékaře. I když nepociťujete žádné problémy, zajděte k němu, nechte si změřit oční tlak, zkontrolovat oční pozadí. Informujte se i o zdravotních problémech svých předků v rodině, zda netrpěl někdo cukrovkou ap.

2. Jezte potraviny pro zdravé oči. Existuje deset skupin potravin, které mají prokazatelně pozitivní vliv na kvalitu zraku. Tuňák, vajíčka, borůvky, zelí nebo i česnek. Do jídelníčku zařaďte i ořechy a semena, olivový olej, sóju, zelenou listovou zeleninu a ryby.

3. Zkuste si alespoň párkrát za týden udělat zmíněnou oční gymnastiku. Ideálně každý večer před spaním. Pokud nosíte brýle, sundejte si je. Lehněte si do relaxační polohy, uvolněte se zacvičte si očima alespoň pár minut.

4. Oči zbytečně nenamáhejte – nedívejte do příliš silného světla, nebo proti slunci. V zimě noste na svahu sluneční brýle, sníh odráží mnohem více slunečních paprsků. Pokud nosíte brýle, vsaďte na kvalitu – vaše oči vám to vrátí. Připlaťte si za antireflexní úpravu, která má nejen estetický efekt, ale především zdravotní.

5. Pracujete každý den na počítači? I zde se vám vyplatí antireflexní úprava, která filtruje modré světlo produkované monitory, smartphony a tablety. Pravidelně mrkejte, aby se vám nevysušily oči. Neseďte celý den za počítačem, ale po půl hodince odpoutejte zrak od obrazovky, zaostřete do dálky, byť na pár vteřin. Pozor na mžourání očí, kvůli kterému není mrkací reflex dostatečný.

6. Myslete stále na škodlivé UV záření. Citlivá oční čočka nemá schopnost vlastní regenerace, tak ji chraňte aspoň dodatečně. Kvalitní UV filtr na brýlích zabraňuje vážnějšímu poškození zraku a určitě se vám to vrátí v pozdějším věku.

7. Buďte pozorní při výběru oční kosmetiky. Mnohé levnější přípravky obsahují nežádoucí alergeny a konzervanty, které vašim očím nedělají dobře. Například v některých očních stínech se vyskytuje mastek, který ovlivňuje vznik rakoviny vaječníků a působí toxicky na dýchací soustavu.