Jak si udržet ideální hmotnost?

Máte problémy s hmotností? Tento článek vám poradí, jak dosáhnout ideální hmotnosti. Kdo se opakovaně snažil zhubnout, potvrdí vám, že nejsložitější nebylo shodit přebytečná kila, ale štíhlejší postavu si udržet. Takzvaný jojo efekt patří k největším strašákům. Jak se postarat o to, abychom si ideální hmotnost zachovali?

Abyste dosáhli ideální hmotnosti, budete potřebovat:

  • trpělivost
  • základní znalosti o zdravém stravování
  • pevnou vůli
  • osobní váhu

Motivace

Nejdůležitější je mít motivaci. To je alfa a omega úspěchu. Mnoho lidí je svým vítězstvím zcela okouzleno. Vidí, že se jim podařilo, co chtěli. Nabudou dojem, že když se to podařilo jednou, zvládnou to i příště.
Při pohledu do zrcadla mají radost, jak vypadají. Proto si dovolí občas zhřešit a dají si nějaký pamlsek. Najednou jim nevadí, když si dají dobroty, které si během hubnutí museli odepřít. “Když si dám jednou za čas něco nezdravé, nic se nestane”, říkají si. To ale samozřejmě není pravda. Kila půjdou pomalu, ale jistě zase nahoru.

Není dobré upadnout ani do opačného extrému a jíst málo. Tělo to bere jako stav nouze a začne si tvořit tukové rezervy. Toto není vůbec správná cesta, jak si udržet ideální hmotnost.

Strava

Strava by měla být dlouhodobě vyvážená a obsahovat ve správném poměru bílkoviny, tuky i sacharidy. Při sacharidech si hlídejte glykemický index.

Je lepší konzumovat potraviny, které zasytí, ale nestrávíte je tak rychle. Nežádoucí jsou sladkosti, kde kromě cukrů bývá i nadbytek tuků. Rychle zaženou hlad, ale stejně rychle je i strávíme a potřebujeme se zase něčím zasytit.

Nápoje

Dalším důležitým pravidlem, jak si udržet ideální váhu, je vyhýbání se slazeným nápojům. Nejlepší je zahánět žízeň během dne vodou ochucenou například citrónem nebo pomerančem a mátou. Všechny slazené nápoje obsahují hodně cukru, který je při udržování ideální váhy nepotřebný. Když vyřadíte ze svého života slazené nápoje, ušetříte svůj organismus denně od 10ti čajových lžiček cukru .

Pohyb

Není to jen o stravě, ale o celkovém životním stylu. Zhubli jste, protože jste se denně hýbali? Když přestanete, začnete přibírat, ačkoli jídelníček zůstane stejný.

Při pohybu zapojujete svaly, a tím se zvyšuje váš bazální metabolismus. Prostě spalujete více energie.

Takže i když budete dále jíst lehká, nízkokalorická jídla, ochablé svalstvo zmenší svůj objem a spotřebuje méně kalorií.

Spánek

I nedostatek spánku mění metabolismus k horšímu. Jsme unavení, chybí nám energie a máme potřebu doplnit ji jídlem. Právě tak je důležité hlídat si pitný režim a doplňovat zásobu tekutin. Někdo si myslí, že je hladový, ale když se napije, přejde to.
Ne nadarmo se říká, že hlad je jen převlečená žízeň. Nejdříve se vždy napijte, pokud pociťujete hlad, a pokud jste po nějakém čase stále hladoví, tak si dopřejte nějaké zdravé lehké jídlo.

Chcete-li udržet svou hmotnost, neznamená to jen hlídat se v oblasti stravování, ale neměnit ani jiné návyky, na které byl organismus dlouhodobě zvyklý.

Tipy, jak si udržet ideální hmotnost

  • Pokud se nemůžete stravovat pravidelně, dopřejte si alespoň dostatek ovoce a zeleniny.
  • Mějte po ruce nízkokalorickou svačinu například v podobě kaše z ovesných vloček, která vás zasytí na dostatečně dlouhou dobu.
  • Hlídejte si, abyste měli nejen dostatek pohybu, ale ani abyste nehladověli.

Upozornění

Vždy dodržujte doporučení lékaře týkající se stravování a pohybových aktivit.