Jak si spočítat náklady na spotřebu elektřiny v domácnosti?

Cena elektřiny a plynu rok od roku stoupá. Nejde přitom o symbolické navyšování ceny, ale o velmi citelné zdražování. Zároveň s cenou elektřiny souměrně roste i potřeba a využívání různých elektrospotřebičů v domácnostech. Bez elektřiny si svůj současný život zřejmě už neumíme představit. Doba je však zlá a my si nemůžeme dovolit vyhazovat peníze jen tak ven z okna. Víte, jakou máte skutečnou spotřebu elektřiny a plynu?
Co budete potřebovat, pokud si chcete spočítat náklady na spotřebu elektřiny v domácnosti:

  • znalosti
  • počítač
  • online připojení

Chcete-li snížit náklady za elektřinu, máte několik možností:

  • Změnit všechny spotřebiče a elektroniku za nové s nejnižší možnou energetickou spotřebou.
  • Vyměnit žárovky v domácnosti za úsporné.
  • Pohlídat si světelné kontrolky, které přes noc svítí opravdu zbytečně.
  • Vypínat spotřebiče, když půjdete na delší dobu z domu, a to i ledničku.
  • Porovnání cen elektřiny s následnou změnou dodavatele za výhodnějšího.

Výpočet spotřeby elektřiny

Výpočet spotřeby elektřiny se provádí vždy ze štítku spotřebiče, žárovky či elektroniky. Spotřebu elektřiny zjistíte tak, že příkon udaný ve Wattech vynásobíte počtem hodin, během kterých je spotřebič zapnutý. Výsledek je ve watthodinách, hodnotu v kilowatthodinách získáte vydělením tisícem.

Nejjednodušším příkladem na předvedení tohoto výpočtu je spotřeba elektřiny televize. Pokud máte televizi se spotřebou energie během provozu 110 W, kterou míváte zapnutou okolo 8 hodin denně, spotřeba pak jen u této televize za rok je 316 800 Wh (316,8 kWh).

Při současných cenách 4,5 – 5,1 korun za 1 kWh tedy za spotřebu energie vaší televize se spotřebou 110 W zaplatíte za rok 1 426 – 1 616 korun. Cena elektřiny pouze u této televize vytvořila možný rozdíl až skoro 200 korun za rok.

Připočtěte si i další spotřebiče a rozdílnost může za rok přesáhnout i více než 1 500 korun. Je proto velmi důležité vybrat si nejen kvalitní spotřebiče s co nejnižší energetickou spotřebou, ale také vybrat si toho nejvýhodnějšího dodavatele. Ušetřit tak můžete opravdu dost vysokou částku peněz.

Kalkulačka

Chcete-li se porozhlédnout po novém dodavateli elektřiny, je srovnání cen elektřiny online tou zásadní pomůckou při rozhodování. Na českém trhu totiž najdete spousty různých dodavatelů energie, kteří mají rozdílné ceníky.
Někteří nabízejí na svých webech i přehledné kalkulačky, pomocí kterých si můžete přehledně a jednoduše vypočítat, jakou máte spotřebu elektřiny a jakou částku byste mohli ušetřit. Dnes už nemusíte obíhat jednotlivé společnosti, ale vystačí vám sednout si k počítači a vyhledat jeden portál s kalkulačkou, kde do jednoduché tabulky zadáte několik údajů o vaší spotřebě.

Za pár vteřin máte přehled o všech společnostech a jejich nabídkách. Tyto údaje ale nemusí být zcela přesné, proto se spoléhejte spíše na oficiální zdroje od dodavatelů.

Tyto kalkulačky se vás zeptají na typ domácnosti, kraj, sazbu, spotřebu energie, jistič a současného dodavatele. Na tomto podkladě vám kalkulačka vypočítá dané nabídky a ceny.

Spotřebu elektřiny si buď vypočítáte podle námi výše uvedeného příkladu, nebo můžete použít vyúčtování z předchozího roku, kde byste měli mít finální spotřebu elektřiny také uvedenou.

Sazba znamená typ tarifu, který využíváte, například tarif D01d je jednotarifová sazba, kdy lidé platí za elektřinu stejnou cenu přes den i v noci a je určena domácnostem s malou spotřebou energie.

Další tarify jsou: D02d, D25d, D26d, D35d, D45d, D55d, D56d a D61d.

Jistič

Jistič představuje přístroj, krabici, kterou máte povětšinou v předsíni u dveří. Jistič umí elektrický obvod automaticky rozpojit, čímž chrání elektrické zařízení před poškozením. Velikost jističe je různá, takže pokud nevíte, jak velký je ten váš, skočte se podívat.

Po zadání těchto informací se vám na monitoru objeví ceny a vy pak můžete zhodnotit, zda máte opravdu tu nejvýhodnější variantu, či naopak, a je tedy nejvyšší čas to změnit.