Napařování obličeje není přežitek. Pomáhá nejen ze zdravotního hlediska – když na podzim či v zimě prochladne, ale také z estetického. Napařování nad správnými bylinkami pomáhá namáhané pleti. Vždyť například v létě může mít naše pokožka tendenci mastit se. A v zimě naopak pod vlivem mrazu nebo neustálého zdržování se v přehřátých, špatně větraných a klimatizovaných prostorách, se stává drsnější a vysušenou. Pokožka rychle reaguje i na nesprávné vyživování, nedostatek spánku a nemoci …
Proto je dobré dát jí občas vydechnout, využívat nejen správnou kosmetiku, ale také ji uvolnit a efektivně pročistit.
Správné čištění pleti
Základem péče o každý druh pleti je její čištění. Voda není dostatečným prostředkem na mytí a neodstraní všechny nečistoty, které se hromadí na tváři během celého dne. Je to zejména špína, pot a pozůstatky dekorativní kosmetiky.
Existuje velké množství bylinkových emulzí, krémů, tonik a mlék, které zajišťují správné čištění všech typů pleti. Pro naši pleť jsou velmi důležité krémy různého druhu, proto je obzvláště třeba soustředit se na výběr příslušné kosmetiky.
V obchodech hledejte čistící, hydratační a výživné krémy, určené pouze na péči o obličej, případně i na krk a dekolt. A pak krémy (balzámy) pro celé tělo. Všechny krémy nanášíme na obličej jemnými pohyby prstů zdola směrem nahoru, necháme působit zhruba minutu, a pak obličej smyjeme vlhkým tamponem.
Napařování pleti
Pleť na tváři je mimořádně namáhána a opakovaně vystavována škodlivému vlivu vnějších faktorů jako slunce, mráz, vítr. Pleť na obličeji si nijak zvlášť nechráníme, přitom na ruce dáváme rukavice, na krk šálu, na hlavě máme čepici.
Dopřejte proto pleti na obličeji trošku relaxu. Není třeba k tomu nic speciálního, nikam nemusíte chodit, ani kupovat drahé výrobky. Stačí domácí napařování, které je jednoduchým kosmetickým úkonem – účinně pomáhá hloubkově očistit pokožku.
Vlivem páry se otevírají póry a vylučuje se nadbytečné množství mazu (sebum). Bylinky spojené vlhkým teplem, které při napařování vzniká, zlepšují prokrvení pokožky a povzbuzují dýchací soustavu. Díky vdechování aromatických výparů (inhalací) mají léčivý vliv i na dutiny a orgány.
Jaké bylinky jsou nejlepší?
Při napařování používáme bylinky, které pomáhají v boji s určitým problémem naší pokožky, například:
- na mastnou a znečištěnou pokožku: květy arniky, květy měsíčku, listy šalvěje, řebříček, lístky rozmarýnu, třezalka, přeslička, tymián a listy máty;
- na normální pokožku: lupeny růže, květy levandule, lístky kerblíku pravé;
- na suchou a citlivou pokožku: petrželku, listy kopru, plody fenyklu obecného, listy šťovíku;
- na ochablou, unavenou a stárnoucí pleť: listy brutnáku, listy meduňky lékařské, lodyhy jetele červeného, lodyhy smetanky lékařské, květy černého bezu.
Jak často napařovat pleť?
U normální pleti lze napařování aplikovat jednou za týden, u mastné pleti dvakrát týdně a u suché a zralé pokožky každý druhý nebo třetí den.
Po sepnutí vlasů a očištění obličeje zalijeme hrst bylinek vroucí vodou a na chvíli necháme spařit. Tvář držíme nejméně 30 cm nad miskou s bylinkovým odvarem. Hlava se překryje ručníkem, aby pára neunikala.
Pokud do směsi na napařování přidáte kapky éterického oleje ze stejných bylinek, které byly použity, podpoříte tím účinky napařování a vůně bude výraznější.
Napařování by mělo trvat od 10 do 15 minut, přičemž v případě smíšené a suché pleti se na napařování používá teplá voda. Horkou používáme pouze při mastné a znečištěné pleti.
Po skončení napařování opláchneme obličej teplou vodou a jemně usušíme ručníkem. Pokožka je po proceduře velmi citlivá, proto se nedoporučuje vycházet z domu nejméně jednu hodinu. Aplikování napařování se doporučuje především před nanesením masky nebo kosmetického obkladu.