Jak si poradit s chrápáním?

V tomto článku vám přinášíme rady a tipy, jak si poradit s chrápáním, protože někdy může být velmi nepříjemné. Obecně je tento handicap nespravedlivý. Ten, kdo ve spánku chrápe, o svém zlozvyku neví. Ostatní spáči v jeho dosahu však nedobrovolně ponocují. Nepomáhá jemné postrkování, hlasité mlaskání ani tiché domlouvání šeptem. Chrápající o ničem neví a jen tak ho něco nevzbudí. Jak vůbec chrápání vzniká, jak mu předcházet a jak chrápání léčit? Odpověď na otázku, jak si poradit s chrápáním, naleznete v následujícím článku.

Neumíte si poradit s chrápáním?

Pokud se chrápání opakuje noc co noc a stále častěji, rozhodně bychom to neměli podceňovat. Může to signalizovat vážné problémy, které mohou dokonce po čase vést k infarktu myokardu nebo mrtvici. Zde je důležité odlišit, kdy je člověk tak unavený, že tvrdě usne a začne chrápat, nebo vyluzuje tyto zvuky, protože je nachlazený. A kdy jde o příznak jiné choroby.
Proč chrápeme?

Napadlo vás, proč chrápeme v noci a jak k tomu dochází? V bdělém stavu jsou dýchací cesty otevřené, to mají na starosti hrtanové svaly. Jenže ty se během spánku uvolní a prostor, kudy proudí vzduch, se tím pádem často výrazně zúží.

Musíme proto dýchat s větší intenzitou, abychom získali do plic tolik vzduchu, kolik potřebujeme. Samozřejmě, že si to v spánku neuvědomujeme. Tím ale vzniká tlak na měkké podloží a čípek. Pokud se rozezní, ozve se zvuk, který nazýváme chrápání.

Chronické chrápání

Tomuto stavu, kdy se objevuje chronické chrápání, se říká ronchopatie. Příčin je celá řada.

Často se objevuje u lidí obézních, těch, co mají vysoký tlak nebo diabetes. Stejně tak k těm ohroženým patří kuřáci. U nich se v nose a hrdle tvoří více hlenu.

Lékař by měl také vyloučit, že příčina problému nevzniká přímo v hltanu nebo v horní části dýchacích cest.

Jak se chrápání zbavit

Pokud jste zdraví, zkuste změnit polohu, ve které usínáte, možná to pomůže. Někdy stačí ležet na boku. Stejně tak může chrápat ten, kdo není zvyklý na fyzickou zátěž. Pokud jste dřeli na chalupě nebo si dali do těla na náročném výletě, usnete, jako když vás do vody hodí a většinou hned začnete chrápat.
Pomoci mohou také kapky, které se dají koupit v lékárně. Nicméně obecně platí, že na chrápání jedna univerzální tabletka neexistuje. Základem je změna celkového životního stylu. Měli byste se před spánkem vyhýbat kouření a pití alkoholu.

Jednoduchý trik

Poradit s chrápáním vám pomůže ovládání vašeho těla během spánku. To znamená, že se budete vyhýbat spánkové poloze na zádech. Existuje jednoduchý trik, který vám zabrání spát na zádech. Do pyžama si našijte na zadní část kapsu, ve které budete mít během spánku tenisový nebo golfový míček, který vám zabrání spát na zádech.

Tipy

  • Poradit s chrápáním si můžete tak, že půjdete spát dříve, abyste nebyli tak unavení.
  • Zkuste usínat na boku, aby dýchací cesty byly průchodné.
  • Pokud máte i zarudlé oči a rýmu během dne, a to i v době, kdy nic nekvete, mohly by být potíže alergického původu. To potvrdí nebo vyloučí alergolog. I alergie může zapříčinit chrápání.
  • Řešením by mohlo být, když si dáte pod hlavu ještě jeden polštář nebo naopak budete spát s hlavou níže.

Upozornění

Pokud se kromě chrápání objevuje během spánku i kratší zástava dechu, takzvaná apnoe, okamžitě navštivte lékaře a na tyto obtíže ho upozorněte.