Jak si pomocí feng-shui harmonizovat domov?

Feng-shui je starobylé učení čínských mistrů, které vytváří harmonii nejen v našich domovech, ale i ve vztazích, zdraví či finanční oblasti. Tato nauka pracuje s energií Čchi (čteme “či”), která je všude kolem nás a naším záměrem je, aby proudila volně a harmonicky. Jak toho dosáhnete? Správným rozmístěním a tvarem nábytku, vhodnými barvami, živými květinami a především čistotou a řádem. Ve vhodně uspořádaném prostoru se budete cítit dobře, dobijete si baterky a bude se vám dařit. Existuje mnoho tipů, jak si náš domov, zahradu či pracoviště vyladit, dnes se podíváme na ty nejzákladnější a snadno proveditelné. Tady je pár tipů, jak si pomocí feng-shui harmonizovat domov.

Co potřebujete k harmonizování domova pomocí feng-shui:

  • chuť na změnu

Pořádek a čistota

Pořádek nám přináší klid a jasnou mysl, která je základem úspěchu. V první řadě je nutné se zbavit jakýchkoliv nepotřebných věcí a oblečení, rozbité a nefunkční věci opravit nebo vyhodit. V domácnosti by měly být jen věci, které používáte nebo k nim máte citový vztah. Vše nadbytečné prodejte, darujte nebo vyhoďte. Vytvořte si tak prostor pro věci nové.

Důležité je také udržovat pořádek, především v klíčových místnostech jako je kuchyň – srdce domova. Kuchyň by měla zářit a lesknout se, především sporák. Pocit prostoru v kuchyni ovlivňuje naši finanční situaci.

Pohyb přitahuje energii Čchi

Tekoucí voda a pohyb vzduchu povzbuzuje pozitivní proudění energie. Doporučuje se tedy do domácnosti pořídit malou fontánku, zvonkohru, stropní ventilátor nebo kyvadlové hodiny. Také příjemná hudba působí blahodárně.

Živé rostliny

Rostliny bychom měli udržovat zdravé a vitální, upřednostňujte ty s kulatými listy před dlouhými a špičatými. Čerstvé řezané květiny jsou také vhodné, jakmile však začnou uvadat, hned je vyhoďte. Naopak umělé či sušené květiny feng-shui nedoporučuje.




K oblíbeným rostlinám patří bambus, symbol dlouhověkosti, zdraví, bohatství a štěstí. Můžete si ho postavit ve váze na umyvadlo nebo zavěsit dvojici stonků nad vchod pro prosperující obchod.

Stůl, sedačka, postel

Základním pravidlem je nesedět zády ke dveřím, nejlepší je mít na ně vždy výhled, ať už od stolu či sedačky. Stůl je ideální oválný nebo šestihranný. Sedací souprava by měla být natočena čelem ke dveřím. Postel by měla být umístěna tak, aby nohy nesměřovaly k oknu nebo ke dveřím, protože tak během spánku uniká energie pryč. Čelo postele by mělo být při plné stěně bez oken, také se vyvarujte poličkám, lampám, obrazům a různým dekoracím zavěšeným nad postelí.

Obecně není dobré, když na nás míří nějaký roh, ať už stolu nebo jiného nábytku, nebo nám visí něco nad hlavou a pomyslně nás ohrožuje (trámy, apod.).

Světlo a barvy

Feng-shui učení doporučuje sluneční světlo a širokospektrální žárovky (teplé žluté světlo) před studenými zářivkami. Místnosti by měly být světlé a vybavené svítidly s různou intenzitou.

Pro odpočinek je vhodné světlo tlumené. Barvy na stěnách pastelové, nepříliš výrazné.

Pro harmonizaci určitých oblastí v našem životě můžeme využít sílu barev – zelenou pro zdraví, červenou pro štěstí a purpurovou pro finanční hojnost.

Pár dobrých tipů na závěr:

  • na jídelní stůl dejte mísu s ovocem
  • chladničku udržujte plnou čerstvých potravin
  • kupte si akvárium – spojuje v sobě vyváženě všechny prvky – vodu, oheň, dřevo, kov a zem
  • dveře do koupelny a wc vždy zavírejte
  • záchodové prkénko nechávejte vždy sklopené

Téma feng-shui je velmi široké a závisí také na datech narození jednotlivých členů domácnosti, proto pro nejlepší výsledky kontaktujte některého z poradců, kteří vám pomohou harmonizovat váš domov na míru.