Jak si plnit novoroční předsevzetí?

Každý rok jsou začátkem ledna posilovny nabité k prasknutí. Toto nadšení spojené s novoročním předsevzetím zhubnout pár kilo ale u většiny lidí bohužel nevydrží. Chcete si své novoroční předsevzetí splnit nebo při něm vytrvat dlouhodoběji, např. zdravým životním stylem? V následujícím článku vám poradíme, jak si plnit ty nejčastější novoroční předsevzetí.

Co jsou to vlastně novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí jsou sliby, cíle, či ambice, které si lidé dávají na Nový rok, často však jejich plnění příliš dlouho nevydrží.

Chcete to změnit?

Základem je důkladně promyšlené a reálné novoroční předsevzetí. Zhubnout nebo začít žít zdravě patří mezi ty vůbec nejčastější novoroční předsevzetí. Nedávejte si však za svůj cíl zhubnout 30 kg. Začněte např. s 5 kilogramy.

Pět kilogramů byste měli bez problémů shodit obyčejnou, nepříliš radikální změnou jídelníčku a zařazením procházek nebo oblíbeného sportu (je důležité, aby vás tato činnost bavila, jen tak při ní vydržíte).

Jak zhubnout

Ze stravy vynechte sladkosti a bílý cukr, bílé pečivo a moukualkohol a tučné maso a uzeniny, naopak konzumujte zeleninu, ovoce, libové maso a ryby, luštěniny a celozrnné obilniny.

Jakmile začnete hubnout a splníte své novoroční předsevzetí, budete mít motivaci s hubnutím (později už třeba s dlouhodobým či celoživotním zdravým životním stylem) pokračovat.

Dbejte však na to, že dříve než úbytek kilogramů by vás měl zajímat úbytek centimetrů.

Jak přestat kouřit

Totéž se týká dalšího nejčastějšího novoročního předsevzetí – přestat kouřit. Někdo dokáže přestat s kouřením okamžitě, někdo musí množství vykouřených cigaret postupně snižovat. Chce to však velmi silné odhodlání a pevnou vůli.

Začněte tím, že si sepíšete seznam kladů a záporů, které vám kouření přináší. Pokud jste pevně rozhodnuti s kouřením přestat, je třeba, abyste ve svém úsilí vytrvali alespoň první 3-4 týdny, kdy nejčastěji dochází k recidivě. Na internetu najdete spoustu rad a triků, jak postupovat ve svém boji s kouřením den po dni.

Finance a pracovní úspěchy

Co se týče financí a pracovních úspěchů, u některých jedinců stačí skoncovat s chronickým odkládáním úkolů. Sepište si každý den seznam úkolů, které máte splnit, a postupně úlohy odškrtávejte. Budete lépe motivovaní a brzy uvidíte, kolik činností rázem za den zvládnete. Nezapomínejte však na odpočinek.

Pokud nejste spokojeni se svým platem či zaměstnáním, zkuste popřemýšlet o změně zaměstnání. Nikdy neuškodí nadále se vzdělávat ve svém či jiném oboru.

A jak zlepšit vztahy se svými blízkými

Základem dobrého vztahu je bezpochyby komunikace. Zkuste ve vztahu více komunikovat, nenechávat si připomínky pro sebe. Partner, ani vaše děti neumějí číst myšlenky a mohou mít i jiné priority a zvyky, než máte vy. Zároveň se však naučte více naslouchat. Na každém vztahu se musí pracovat a pokud to již nezvládnete sami v rodině, možná bude lepší vyhledat odborníka a nechat si včas poradit.

Pro zlepšení vztahů jsou důležité i maličkosti

Zhruba 30 dní trvá osvojit si jakýkoliv zdravý návyk. Vydržte tedy plnit své předsevzetí alespoň celý leden a pak už bude váš nový návyk rutinou.

Vždy se se svými cíli svěřte rodině, kamarádce nebo jiné blízké osobě, předsevzetí se vám budou lépe plnit. Na jedné straně vás vaši blízcí mohou “hlídat” a podporovat, a na druhé straně se mohou rozhodnout následovat vaše cíle a snahy, čímž budete lépe motivováni.