Jak si levně vyrobit mříž na popínavé rostliny?

Také se vám líbí stěny domu nebo jiných budov porostlé popínavými rostlinami? Někdo si však nemůže nebo nechce nechat dům obrůst břečťanem nebo jinou trvalkou. Řešením jsou popínavé letničky, šáchor, povijnice, okrasné dýně, fazole atd. Vhodných letniček je více, výběr záleží na stanovišti. Pro rostlinky je potřeba opora (mříž), která se po sezoně bez výčitek svědomí vyhodí (poslouží k opékání), a proto musí být levná. Nabízíme nápad, jak si levně vyrobit mříž na popínavé rostliny.

Co je třeba, pokud si chcete vyrobit mříž na popínavé rostliny:

  • větve
  • provaz
  • nůžky na větve
  • nožík

Potřebujete pár větví

Při jarním prořezávání stromů na zahradě si stranou dáme vhodné větve. Větve mohou být různě silné, kroucené nebo větvené.

Pokud si chcete vyrobit mříž na panelákový balkón, nařežte si pruty na procházce v přírodě nebo o ně poproste někoho, kdo má zahradu. Určitě se jich rád zbaví.

Výborným materiálem jsou kroucené větve vrby nebo lísky. Větve za pomocí malého nožíku zbavte kůry, budou vypadat lépe.

Popusťte uzdu fantazii a zkuste si vyrobit mříž, která bude originální

Na volném prostoru si složte mříž takového tvaru, který se vám bude hodit. Nemusí to být klasický obdélník nebo čtverec, složit se mohou různé asymetrické tvary, vějíře, rámy, záleží na fantazii.

Hlavně ne silonový vlasec

Jednotlivé spoje pevně svažte provazem, šňůrou na prádlo nebo lýkem. Nehodí se silonový vlasec, ten působením deště a slunce praská. Nezáleží na tom, čím větve spojíte, stejně nebudou vidět, mříž bude celá pokryta zelení a po sezóně ji zlikvidujete.

Umístění je na vás

Hotovou mříž nenatíráme. Opřeme ji o stěnu, dolní konec upevníme v zemi a zasadíme před ní nějaké květiny. Mříž můžete také zavěsit na zeď pomocí hmoždinek.

Hodně štěstí, pokud se rozhodnete si doma vyrobit mříž.

Tipy na popínavé rostliny

Thunbergie, fazol šarlatový, hrachor, povijnice, lichořeřišnice, okrasná tykev, chmel, svlačec, plamínek, jasmín, ale i méně známé gazánie, Rhodochiton, Solanum jasminoides, Eccremocarpus scaber.

Všechno jsou to popínavé rostliny, které můžeme pěstovat v nádobách a vytvořit si z nich na balkoně zelenou stěnu, která nás ochrání nejen před sluncem, ale i před zvědavými pohledy, před prachem a hlukem.