Jak si kontrolovat bezpečnost lyžařské výbavy?

Nazývají se sice doplňky, ale v rámci lyžařské výstroje jsou z hlediska vaší bezpečnosti na svahu velmi důležité. Řeč je nejen o lyžařských přilbách, ale i o lyžařských brýlích. Na to, aby plnily svou ochrannou funkci, musí být v bezvadném stavu. Samozřejmě, bavíme se o značkách a ne o “no name” produktech ze supermarketu.

Lyžařská helma nechrání navždy!

Mnozí hobby lyžaři používají rok co rok tutéž přilbu. Existuje u přileb datum “spotřeby”, příp. vzniká po určitých letech bezpečnostní riziko?

Lyžařské asociace doporučují před začátkem každé zimní sezóny zkontrolovat věk přilby. Nejpozději po osmi letech totiž většina výrobců již negarantuje její bezpečnost. U každého výrobce to však může být jinak. Podle TÜV Süd by se lyžařské přilby měly měnit dokonce každých pět let používání. Údaj o datu výroby najdete zpravidla na vnitřní straně skořápky nebo na vnitřní výplni.

Datum, kdy byla přilba vyrobena, si ověřte u prodávajícího i v případě, že kupujete přilbu z druhé ruky. Pokud je údaj ošoupaný nebo nečitelný, raději koupi oželte. Nevýhodou koupě přes bazar je také fakt, že neznáte historii přilby. Co když s ní měl předtím někdo nehodu?

I slabý náraz dokáže přilbu znehodnotit

A může to být i tehdy, když na ní není znatelné žádné vnější poškození!
Častou otázkou ve fórech je, zda lze lyžařskou helmu používat i po pádu. Univerzální odpovědí je: NE! Každý pád na hlavu dokáže ochranný účinek přilby oslabit, proto další jízdu po něm s toutéž přilbou již neriskujte.

Avšak pro úplnost zmíníme i možnost nechat si zkontrolovat ochranu hlavy přímo u výrobce. Pokud výrobce (např. pomocí ultrazvuku) zjistí a potvrdí, že přilba není poškozena, můžete ji používat nadále.

Na opravu přileb se mohou používat pouze originální náhradní díly a má být svěřena do rukou odborníkům!
O pořízení nové nebo opravě původní přilby uvažujte vždy, jestliže při před- výrobou, během výroby, nebo posezónní kontrole spatříte jakékoliv známky poškození. Ať už půjde o škrábance na povrchu (o prohlubních nemluvě), vadnou výstelku nebo poškozené zapínání, do opravy se nikdy nepouštějte sami.

Další důvod, proč přilbu po čase vyměnit

Materiály a technologie se neustále vyvíjejí a to, co bylo považováno za maximum bezpečí a pohodlí před pěti lety, dnes už platit nemusí. Týká se to i lyžařských přileb. Komfort k bezpečí jednoznačně přispívá, a proto je třeba zvážit, zda nevyměníte přilbu za modernější, lehčí, s ochranou uší, lepším odvětráváním, apod.

Čeho si všímat na lyžařských brýlích?

Některého poškození brýlí, jako jsou zlomený rám nebo prasklé sklo, si všimnete hned. A některé spatříte až při pozorné kontrole, případně se projeví až přímo na svahu.
Pokud se vám skla na lyžařských brýlích rychle a často mlží, příčinou mohou být sněhem či prachem ucpané větrací otvory nebo poškozené těsnění v okolí očí. Také je možné, že je poškozená speciální vrstva na vnitřní straně čočky, která má zamlžování zabránit.
Při lyžování je velmi důležitá nejen ochrana očí před UV zářením, sněhem, úrazy apod., ale i dobrá viditelnost. A právě tu má antifog vrstva, kterou každé kvalitní lyžařské brýle mají, zajistit. Viditelnost snižují také méně nápadné, ale četné škrábance na sklech. I když se vám zdá, že poškození brýlí není závažné, měli byste i v tomto případě uvažovat o jejich výměně.