Jak si co nejlépe uložit informace do paměti?

Maturita, přijímačky na střední a vysokou školu, různé testy. Dobrá paměť se vždy hodí. A to nejen ve studentském období. Těchto 7 triků, jak si věci co nejlépe zapamatovat, vám pomůže při přednášce (pokud nechcete číst vše z poznámek), při jakémkoliv vystoupení na veřejnosti, nebo prostě všude tam, kde se potřebuje něco rychle naučit a zapamatovat si.

Z každé strany se na nás valí informace a my nejednou ani nestíháme vnímat, co všechno si musíme pamatovat. Protože později se to od nás bude vyžadovat. Podle pedagogů je důležité se před daným výkonem (kde musíme prokázat svou dobrou paměť) dobře vyspat. To, co je třeba, se v mozku uloží a nadbytečné “vypustíme” v podobě snů.

7 triků, jak si co nejlépe zapamatovat

Hravé memorování

Při učení se, memorování cizojazyčných slovíček, popusťte uzdu fantazii. Pro naši paměť jsou cizí slovíčka abstraktní a nezajímavá. Vezměme si anglické slovo “bar”, což znamená mimo jiné i mříž (ve vězení). Takže představte si vězeňské mříže, za nimiž sedí (doplňte si jméno svého “oblíbeného” politika) a protože si rád vypije nějaký dobrý drink, otevře si tam “bar”, aby prodával nápoje i druhým vězňům.
Možná přitažené za vlasy, ale představte si to, pousmějte se a už toto slovíčko nezapomenete.

Umísťování

Naučte se věci umisťovat v paměti na předem určená místa. Pomáhá to. Například definice a poučky vložte do šuplíku ve skříňce. Do velké skříně dejte fakta o zemích, městech ap. Na stůl položte roky a letopočty.
Vizualizujte si to všechno.
Pomáhá také metoda paměťové cesty, kterou už před tisíci lety používali Řekové a Římané, pokud si chtěli zapamatovat rétorický projev. S určitým prostorem, nebo také s částmi těla jako špičky nohou, prsty, kotníky, kolena atd., si spojovali jednotlivé části textu.

Trik na čísla

Čísla se těžko pamatují, pokud si místo nich nedosadíme nějaké snadněji zapamatovatelné symboly. Experti nabízejí příklad:
Univerzita v Cambridge byla založena v roce 1209. Představte si vstup (jeden vchod 1), po schodech kráčí od blízkého jezírka labuť (obraz pro číslo 2), zvedne křídlo a pod ním má vajíčko (neboli číslo 0) a kolem toho vajíčka se ovíjí had (obraz pro číslo 9). Zcela ulítlá představa, ale funguje a zkuste si pozítří vzpomenout, kdy vznikla univerzita Cambridge. Po představě schodů, labutě, vajíčka a hada si vzpomenete.

Pomůcky

Prý nejlepší mnemotechnickou pomůckou je taková, která vlastně neexistuje, ale vymyslíte si ji. Může být vtipná, bizarní, jakákoliv – klidně ji prozraďte svému příteli a když se nad ní pozastaví, zasměje, o to lépe. Posílí se tím vaše paměťová stopa. Například známá je:
Šetři sedm oslů. 6378 km. Čili poloměr Země.
Zapamatujte si všechny římské číslice: Ivan Vede Xenii Lesní Cestou Do Města, čili IVXLCDM.

Vtipné propojení

Pokud se musíte naučit roky, názvy, nějaké pojmy, ideální jsou asociace. Vymyslete si nějaký vtipný příběh, který vám tyto údaje propojí. Může být kuriózní, podivný, o to lépe. Paměť totiž lépe reaguje na emotivní obrazy, než na suchá fakta a čísla. Když jim přidáte obraz, zapojíte svou představivost, tak si dokážete toho i víc zapamatovat.

Zapamatuj si to!

Však vám to říkali dost často, zejména v dětství. Faktem je, že to nefunguje, právě naopak. Když vám někdo řekne “toto si ani nemusíš pamatovat”, určitě si to více zapamatujete než obvykle. Dobrovolnost a nenásilnost totiž zafungovala jako princip zakázaného ovoce: nemusím? proč ne? na tom cosi bude… a už to máte vryté v paměti.
Také je dobré učit se nejprve to, co vás baví, až potom zbytek. Pokud to uděláte opačně, budete zbytečně frustrovaní, že vám to nejde, že jste se to ještě nenaučili a utratíte příliš vzácné energie.

Učte se nahlas

Paměť je stopa, při které se vytváří spojení mezi nervovými buňkami. Proto je dobré tuto stopu zvýraznit: pokud nahlas pojmenujete, co děláte a co se chcete naučit, vytvoří se i silnější motorická stopa. Informace se tak lépe vryje do mozku.