Jak se zorientovat v názvech a složkách přírodní kosmetiky?

Možná jste si i vy řekli, že budete kupovat mnohem více přírodní, bio kosmetiky. Ta je šetrnější nejen vůči přírodě, ale i vůči vaší pleti a zdraví. Vždy se podívejte, zda jde skutečně o přírodní přísady, přečtěte si etiketu, protože ne vždy to může být pravda. Nejdůležitější je základ samotného produktu, který by měl být na začátku seznamu složek. Následují složky, kterých je méně a méně, čili už samotný tento seznam vám hodně napoví. Zda to opravdu je bio kosmetika.

Určitě si všímejte, zda nejsou mezi složkami přísady, které naší pleti až tak neprospívají. Například různé konzervanty (benzoát sodný nebo sorban draselný), parfemaceemulgátory atd. Bio kosmetika by měla být opravdu přírodní a čistá. V současnosti to už není žádný kumšt, ani extra drahé.
Viz také to, zda základ produktu tvoří voda nebo hydrolát. Nejkvalitnější světoví výrobci přírodní kosmetiky používají jako základ hydrolát (květová voda), ne běžnou vodu. Květové vody vznikají jako vedlejší, ale zároveň velmi kvalitní produkt při destilaci silic. Jde o čistý přírodní produkt bez přidání jakýchkoliv dalších látek.
No a složení musí být vždy i v češtině – pokud není, měli byste zbystřit pozornost a prozkoumat produkt detailněji.

Co nemá být v přírodní kosmetice?

Určitě se poohlédněte po jiném přípravku, pokud by bylo ve složení DEA, TEA, MEA – používají se jako emulgátory a pěnidla do šamponů, sprchových gelů a mýdel. Pravděpodobně mají v sobě karcinogenní látky. Stejně i formaldehyd, také se vyhýbejte ethoxylated Surfactants, či 1,4-dioxanu, protože jde o ropný derivát.
Určitě tam nesmí být olovo / lead, hydrochinon, který se používá na bělení pokožky (toxická látka).
Vyhýbejte se látkám jako oxybenzon (opalovací krémy – může způsobovat hormonální poruchy, alergie ap.), minerální olej (zhoršuje schopnost pokožky uvolňovat toxiny) a samozřejmě staré známé: toluen, polyethylen glycol, parabeny, ftaláty, či mastek, který může obsahovat azbest.

Bio kosmetika – jak se vyznat v přísadách?

Takže už víme, že je třeba si pečlivě číst složení výrobku … ale asi jste si už všimli, že někdy jsou tam různé podivné názvy, složky, o kterých jste neslyšeli nebo nevíte přesně, co znamenají. A ptáte se – je to dobře nebo mám tento kosmetický přípravek raději odložit? Může tam být šťáva z maracuji a bambucké máslo? Nač slouží ovesné otruby v kosmetice a proč je tam extrakt z juky? Vysvětlíme.

Gel z listů aloe vera

Tento gel funguje jako přírodní antibiotikum, na popáleniny, drobné ranky a výborně hydratuje. Pokud ho tedy najdete mezi složkami bio kosmetiky, je to naprosto v pořádku.
Je dokázáno, že aloe vera má řadu pozitivních účinků.

Včelí vosk

Včelí vosk nebo také BEESWAX působí dezinfekčně, antisepticky a antioxidačně. Urychluje regeneraci jemné pokožky rtů, takže ho často najdete v balzámech.

Bambucké máslo

Najdete ho i pod názvem shea butter či Butyrospermum Parkii. Přidává se do kosmetických přípravků, které se používají po holení, na popraskanou kůži, i na vlasy, či na popáleniny.

Malinový extrakt

Raspberry (Rubus idaeus) fruit extract skvěle reguluje hladinu mazu v pleti. Současně zklidňuje zarudlou pokožku.

Šťáva z maracuji

Passiflora edulis fruit juice dobře reguluje kožní maz, je ideální pro mastnou i suchou pleť. Hydratuje pokožku a zpomaluje její stárnutí.

Čištěná voda

Bývá základem kosmetických přípravků, je to nejčastěji květová voda, která pokožku čistí, zklidňuje a připravuje pro další péči, čili následné přípravky. Je vhodná pro každý typ pleti, i pro mimořádně citlivou. Podporuje přirozené pH pokožky, má hojivé a antibakteriální účinky.

Ovesné otruby

Najdete je i pod názvem avena sativa (oat) bran. Jsou ideální na různé ekzémy a vyrážky, protože působí protizánětlivě. Také fungují při obrušování pokožky, resp. vrchní mrtvé vrstvy.

Vitamín E

Je optimální, pokud ho najdete mezi složkami, i pod názvem tocopherol. Je to přírodní antioxidant, který zabraňuje stárnutí pokožky a přidává se také do olejů, které mají mít dlouhou trvanlivost.

Rostlinný glycerin

Hydratuje pokožku i pleť, neboť optimálně váže vodu a tím ji zvláčňuje. Využívá se v přípravcích jako pleťové vody, krémy, zubní pasty, mýdla, tonery, sprchové gely, šampony ap. Dobrý je i na popraskanou a drsnou pokožku.

Tea tree olej

Čajovníkový olej najdete i pod názvem Melaleuca Alternifolia Leaf Oil. Má antibakteriální účinky, také protizánětlivé. Využívá se na akné, vyrážky a proti kožním plísním.

Voda z červené růže

Na trhu ji známe jako růžovou vodu, či olej – rosa domascena flower water. Má zklidňující účinky, dobře tonizuje a posiluje pleť.

Bylinný extrakt z juky

Působí proti oxidačnímu stresu pokožky, obnovuje kožní buňky a doplňuje vitamíny. Juka se také nazývá stromem života, má výjimečné detoxikační a čistící účinky. Díky složce saponinu se využívá v lidovém léčitelství.