Jak se zbavit vnitřní nejistoty a neřešit názory druhých?

Téměř všichni řešíme to, co si o nás myslí ostatní. Někdo má strach, že ho odsoudí, budou se mu vysmívat, pomlouvat ho za zády. Jiní jsou zvědaví, co tak o nich druzí říkají a zda je to spíše pozitivní nebo… A jsou tací, co to mají v paži a nezáleží jim na tom.
Pravdou je, že lidé v našem okolí mají na nás vliv. Už rodiče nám od dětství říkali – “chovej se slušně, co si o nás lidé pomyslí “… nebo “dej si čisté tričko, vždyť nám jen ostudu uděláš”. A vrcholem je ono památné: “Vyměň si slipy a dej si čisté. Co když tě srazí auto a v nemocnici uvidí, jak jsou zasviněné?! “
Inu, jsme všelijací. Jak tedy přestat řešit to, co si o vás myslí ostatní?Proč jsme nejistí a bojíme se?

Naše nejistota pramení ze strachu, že nás ostatní budou hodnotit. Až příliš se obáváme toho, co si myslí zbytek našeho “klanu”. Děsí nás představa, že nás vykopnou ze svého kruhu. Že nás odsunou na okraj společnosti…

A to ovlivňuje činy, které děláme a ke kterým se odhodláme. Pokud se například záměrně vrhneme do nepříjemné situace, můžeme působit rozpačitě. Lidé si pomyslí, že jsme divní. Pokud se odhodláme a posuneme vlastní hranice s cílem dosáhnout nové věci, možná nám to nevyjde. A lidé si pomyslí, že jsme selhali.
Ale jak říkal již řecký filozof Epiktétos před dvěma tisíci lety:

“Pokud se chceš zlepšit, nedbej na to,
že tě jiní považují za blázna či hlupáka.”

Neřešte to, co si o vás myslí ostatní

Pokud budete stále řešit, co si myslí ostatní, nikdy nenaplníte svůj skutečný potenciál. Pravdou je, že kdyby pro vás názory jiných lidí přestaly být důležité, svůj život byste dokázali změnit i za noc. Je totiž úplně jedno, jestli má na vás někdo názorů příliš mnoho nebo žádný – život jde dál.

V případě, že se vyhýbáte nejistotě, vyhýbáte se i posuzování. Bojíte se názorů jiných, máte strach, že budete působit bláznivě nebo hloupě. Je to iluze, která vás zastaví a doslova přibije k zemi.

Jednoduše přijměte nejistotu

To je základní předpoklad, který vás však může zaskočit, či vystrašit. Vždyť nejistotě se vyhýbáme, neboť je nepředvídatelná, tak proč ji mám nyní akceptovat?
Ano, nejistoty se bojíme, vyhýbáme se jí. Snažíme se umět a řídit věci, u kterých je to nemožné. A to je past, která na nás čekala. Mnohé věci nemůžeme ovlivnit a nejistotu s nimi spojenou jednoduše musíme přijmout, abychom se pohnuli dál!Akceptujte nejistotu. Můžete si z toho vytvořit afirmaci “akceptuji nejistotu.” Postavte se jí čelem. Važte si ji. Užívejte si ji. Nezapomínejte, že v nejistotě na vás čeká úspěch, nové zážitky a vše, o čem jste kdy snili. Jakmile ji přijmete, stává se méně děsivou. Jasně, z budoucnosti možná budete stále nervózní, ale nadcházející věci ve vás vyvolají i naději a vzrušení.

Vytěžte z neznámých věcí

Neznámé v sobě může skrývat plno špatných, ale i dobrých věcí. Je přeplněné příležitostmi a pokrokem. Tak to využijte a vytěžte z toho maximum. Vystupte ze své komfortní zóny a udělejte něco, co byste normálně neudělali. Setřeste základy své každodenní rutiny. Sněte, riskujte a vdechněte svému životu jiskru.

Na začátek si vyberte něco jednoduchého:

  • Do práce jděte jinou cestou, jiným dopravním prostředkem.
  • Vyzkoušejte zcela nové restaurace než obvykle a ochutnejte cosi zcela nového.
  • Začněte se bavit s číšníkem, prodavačem, spolucestujícím, člověkem ve výtahu.
  • Pozdravte a usmějte se na lidi na ulici, na úřadě, prohoďte pár slov s kolegy, se kterými se setkáte v kuchyňce a běžně se jen míjíte.
  • Oslovte muže / ženu, který se vám líbí, je vám sympatický…

Možná jste však extrovert, který toto všechno už dělá. Jaké věci jsou pro vás nepříjemné? Co byste rádi udělali, ale vyhýbáte se tomu právě pro nejistotu?
Udělejte to. Začněte nyní. Neexistuje na to lepší chvíle než právě tatoSmiřte se s nejistotou. Jen tak váš život přestanou sužovat omezení a názory ostatních a vy si uvědomíte jeho skutečnou krásu.

… a pak se chopte příležitostí

Když akceptujete nejistotu, najdete v sobě sílu na změnu – ve všech oblastech, od vztahů až po kariéru. Pomůže vám to dostat se do formy, vydělávat více peněz či najít svého budoucího životního partnera.

Před životem se už nebudete schovávat, budete ho žít a plnými doušky si užívat jeho pestrost. Budete se mnohem méně stresovat, když přestanete pátrat po jistotě, když se přestanete snažit najít ve všem smysl.