Jak se zbavit slunéček v bytě?

Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéček východních, které se rády, obzvláště během slunečných podzimních dnů, vplíží do bytu nebo domu. Tento druh berušky je sice užitečný pojídáním mšic, je ale považován i za vetřelce, a to především proto, že konzumuje i naše menší berušky sedmitečné a napadá i ovoce (zejména révu). V domácnostech je nevítaným hostem – leze do jídla. Navíc dokáže štípnout, což může vyvolat u některých lidí alergickou reakci.

Jak se berušky dostanou do bytu?

Poměrně jednoduše. Rády lezou po prosluněných fasádách domů a když najdou otevřené okno, zalezou do něj.
Pokud takto u sebe doma najdete jednu, dvě berušky, zřejmě nad tím mávnete rukou, ale co když začnete mít dojem, že na váš byt dělají berušky hromadné nájezdy?

Možné opatření

Ideální je pokud možno zamezit beruškám přístup do vašeho bytu. Pro tyto účely je vhodné zejména použití kvalitních sítí proti hmyzu do všech oken. Odborníci doporučují také umýt vnější parapety a rámy oken důkladně Savem,  jehož pach odradí berušky od snahy dostat se dovnitř.

Máte už doma berušky?

Jak postupovat? Pokud jste “beruškomilné” duše, můžete zvolit šetrnější způsob, jak se slunéček zbavit. Naberte je novinami či nameťte metličkou na lopatku a vyhoďte ven.

Tato metoda odstraňování slunéček z bytu je ale účinná pouze v případě, že je venku chladnější počasí. Pokud je vyhodíte za teplého počasí, určitě se vrátí zpět k vám, jedině že byste berušky odnesli velmi daleko (nejlépe několik kilometrů) od vašeho bytu nebo domu.

Zajímavým nápadem je berušky odchytit do krabičky, kterou následně vložíte do chladničky. Berušky si pak budou myslet, že přezimují. Kdo by ale chtěl v chladničce uchovávat hmyz?

Méně šetrné metody, jak se zbavit slunéček

Metody, při kterých berušky zahynou, jsou např. jejich odstranění s pomocí vysavače nebo použití insekticidu, tedy spreje určeného k hubení hmyzu.