Jak se zbavit skvrn od potu přírodní cestou?

Míváme je všichni, není to žádná ostuda, jen přirozená reakce našeho těla. Potíme se na zádech, pod pažemi, muži i na břiše a hrudi … a na daných místech nejednou zůstávají skvrny od potu. Zažloutlé, často nezmizí ani po praní, jsou tam stále vidět jakoby mapy, kde se pot vsákl do látky. Vyzkoušejte pár osvědčených triků, jak se šetrně zbavit nepříjemných skvrn od potu na svém oblíbeném oblečení.

7 triků na skvrny od potu

Žlutá skvrna v podpaží není žádná tragédie, jen je třeba vědět, jak na ni. Mnohé přírodní a běžné prostředky máte i nyní doma, tak vyzkoušejte některý z nich. Existují i ​​chemické přípravky, které koupíte v obchodě, ale nač utrácet, škodit přírodě a nesáhnout po domácích bojovnících?

1. Vlažná voda a tekutý prášek

Pokud jste během dne propotili halenku, tričko či košili, hned po příchodu domů oblečení namočte do vlažné vody s trochou tekutého pracího prášku. Nechte odstát, pak properte v čisté vodě a dejte sušit.
Pokud jste na tento rok nemysleli, při pozdějším radikálnějším speciálním čištění myslete na původní barvu a podle toho vybírejte přípravky. Některé jsou totiž natolik účinné, že kromě nechtěných skvrn odstraní částečně i původní barvu oblečení.

2. Ocet nebo sůl

Každý je má v kuchyni a jsou opravdu účinné. Sílu octa znaly již naše babičky. Připravte si roztok z 1 litru vody a 3 lžic octa. Promíchejte a na několik hodin do toho namočte kus oblečení se skvrnami od potu. Potom oblečení normálně vyperte na klasický program s práškem a aviváží.
Sůl vám pomůže podobně – v litru vody rozmíchejte hrst soli a oblečení do toho namočte na celou noc.

3. Jedlá soda nebo kyselina citronová

Jedlá soda pomáhá zejména při zaschlé špíně. Skvrnu namočte do vody a sodu naneste přímo na dané místo. Nechte působit přes noc.
Kyselinu citrónovou používejte pouze na bílé oblečení. Do horké vody nasypte 10 gramů kyseliny citrónové a dobře promíchejte. Oblečení namočte na 45 minut a pak jej klasicky vyperte v pračce.

4. Klasické mýdlo

Ano, i klasické mýdlo na praní je zázrak – skvěle si poradí se špinavým prádlem. Například tradiční jádrové mýdlo s jelenem používaly už naše babičky a jeho účinnost dokázaly nové výzkumy. Je šetrné k přírodě a za dobrou cenu. Naplňte kbelík horkou vodou, nahrubo do něj nastrouhejte jádrové mýdlo a prádlo v tom nechte asi půl dne. Potom ho vyperte.

5. Prášek do pečiva

Ten se hodí nejen na pečení, ale také dobře odstraňuje zaprané skvrny od potu a deodorantu. Nasypte 2 balíčky prášku do pečiva do kbelíku s 5 litry vody. Ta by měla mít teplotu asi 50 stupňů Celsia. Promíchejte, aby se prášek rozpustil a potom do kbelíku vložte oblečení. Nechte působit asi 40 minut a nakonec klasicky vyperte v pračce.

6. Čpavek

Čpavek umí doslova vygumovat nepříjemné a zažloutlé skvrny od potu. Vetřete roztok, který jste připravili z jednoho dílu amoniaku a jednoho dílu studené vody přímo na skvrnu a dáte vyperte. Pomáhá i při skvrnách od krve, borůvek, kávy, krému nebo moči. Také odstraňuje zápach chlóru.

7. Aspirin

Výborný při různých bolestech, ale také pomocník v boji proti skvrnám. Rozdrťte dvě tabletky aspirinu v šálku horké vody a roztok nalijte přímo na skvrny. Nechte působit asi dvě hodinky a potom vyperte běžným způsobem v pračce.
A propos, aspirin také dobře odstraňuje vodní kámen, různé usazeniny, můžete ho přidat do šamponu na vlasy a zbavíte se tak lupů.