Jak se zbavit negativních myšlenek?

Míváte špatnou náladu? Pochmurné myšlenky? Splín a melancholii? Možná občas cítíte, že “to na vás leze”, že se vás zmocňují negativní pocity. Nedaří se a den je na nic. Tehdy si všímáme každé další drobnosti, která nám může náladu pokazit ještě více. Jakoby nás to přitahovalo…
Právě, když to nejméně potřebujete, vám jako naschvál ujde tramvaj rovnou před nosem. Odlepí se vám podrážka z boty. Zjistíte, že jste šéfovi nebo kolegům odeslali nesprávnou tabulku. A ještě se i pohádáte s kamarádkou / kamarádem.
Naštěstí, jak se říká – nic netrvá věčně a také špatný den nakonec pomine. Víte, jak se zbavit negativních myšlenek a zážitků, abyste se opět dostali do pohody? Poradíme.



Na eliminování jediného negativního zážitku potřebujeme tři dobré zážitky. Neštěstí se na lidi lepí jak na suchý zip, zatímco štěstí se nejednou sklouzne jako po teflonovém povrchu. Zdá se tedy, že to špatné si pamatujeme poměrně snadno a na to, abychom negativní pocit převážili, potřebujeme mnohem více pozitivního.

Poměr: 1 negativní a 3 pozitivní

Je to tak proto, že náš mozek je tak nastaven. Když se nám stane jedna špatná věc, automaticky očekáváme další. V takovém případě se může stát, že si negativním způsobem vysvětlíme i zcela neškodnou situaci.
Představte si například, že se pohádáte s kamarádkou. Voláte druhé, abyste s ní popovídali, ta však nezvedá telefon. Po prvním negativním zážitku (po hádce), je náš mozek ovlivněn předsudky a když druhá kamarádka nezvedá telefon, začneme spřádat teorie o tom, jak se na vás zlobí i druhá kamarádka, i když to tak vůbec nemusí být. Možná si jen nechala telefon v tašce a neslyší ho…

Navíc, máme tendenci zabývat se negativní myšlenkou celé hodiny, i když se nic vážného neděje. Například, konflikt se brzy určitě podaří urovnat. Odlepenou podrážku z boty zas můžeme opravit nebo si koupit nové boty.
Na druhé straně to pozitivní přehlížíme. Je pochopitelné, že udržet si pozitivní mysl není vždy jednoduché. Pomůže vám, pokud budete mít na paměti poměr tři k jedné, což znamená, že jeden negativní zážitek je převážen třemi pozitivními. V tomto případě však pozitivní zážitek neznamená násilím se usmát a jít dál. Aby to bylo efektivní, měl by pozitivní zážitek zahrnovat emoce, jako například radost, vděčnost či štěstí.

Zbavte se negativních myšlenek

Jaké zážitky nám pomohou nejvíce? Mohou to být úplně obyčejné věci, jen je třeba si je dopřát a vychutnat naplno. Nejen ​​částečně, myslíc na jiné starosti a problémy.

Vydejte se do přírody

Existuje něco, čemu se říká “terapie lesem“. Pobytem v přírodě rozvíjíme svou emocionální inteligenci, dopřejeme tělu i mysli, aby si odpočinuly od každodenního shonu a navíc, pokud jste v pohybu, například na túře, do těla se vám vyplavuje množství endorfinů, kterým se jinak říká také hormony štěstí.



Travte čas s lidmi, které máte rádi

Není nad to dobře si promluvit a zasmát se například s šálkem kávy či čaje v rukou. Člověk je tvor společenský a i když občas potřebujeme čas sami pro sebe, pozitivní interakce s jinými lidmi nám dokáže pořádně dobít baterky.
Nebo zkuste například pochválit svetr paní prodavačce v obchodě. Vyvolat úsměv na tváři jiného člověka nám nejednou udělá líp, než si vůbec uvědomujeme. I malé gesto může někomu změnit celý den.

Přečtěte si dobrou knihu

Je to možná triviální ráda, ale zabírá. Čtení knih prokazatelně prospívá zdraví, u starších trénuje paměť, mladým zlepšuje koncentraci pozornosti. Navíc přináší radost, protože díky příběhům můžeme uniknout od všedních starostí. Čtení také rozvíjí myšlení, umožňuje lépe poznávat svět, kultivuje řeč, vytváří pozitivní vzory… jednoduše, číst knihy se vyplatí.

Hledejte i drobné výhry

Důležité je na to dobré se zaměřit a hledat drobnou výhru i tam, kde jiní vidí jen prohru. Každá negativní zkušenost je přece zkušeností, která vás někam posune. Je důležité si záměrně pozitivní věci uvědomovat, zkuste si je například zapsat do deníku. Navíc, uvědomění si toho, že se dějí i dobré věci a vděčnost za ně nám zvedá sebevědomí a pomáhá nám zbavit se nadbytečného stresu. Nezapomínejte však ani na smysl pro humor. Už dávno je známo, že smích je nakažlivý a s humorem se vše zvládá o něco lépe.

Jak zjistíte, že jste dosáhli rovnováhu? Postačí vám introspekce, tedy nahlédnutí do vlastní duše.
Jak se právě teď cítíte?
Stále nedokážete pustit z hlavy to, co vám řekla kolegyně v práci?
Stále se zlobíte na to, že vám ujel autobus?
V tom případě si ještě přidejte pozitivní zážitek navíc.