Jak se zbavit minulosti a začít žít budoucností?

Možná i ve vašem okolí existují lidé, kteří se stále zaobírají tím, co bylo. Hodiny a hodiny dokážou rozebírat něco, co se událo před měsícem, rokem, či ještě dříve. Stěžují si, že jim osud nepřál, lidé jim házeli klacky pod nohy, nebylo dobré počasí… kolem Země proletěla kometa. Utápějí se v žalu, nadávají a stagnují.
Pokud stále za všechno zlé viníme svou minulost a máme pocit, že nás brzdí, je čas zastavit se a zamyslet nad tím. Minulost rozhodně není důležitější než to, co může přinést budoucnost. Všichni máme nějakou minulost a někteří fakt příšernou. No a co?!Takže otázka spíše je – jak si přestat stěžovat na minulost a konečně vykročit vpřed? K úspěchu, štěstí a pohodě?

Jak si přestat stěžovat na minulost

Vymanit se z toho můžete jen vy. Nezáleží na tom, co se stalo včera, před pěti lety, či když jste byli ve třetí třídě.
Svůj vnitřní svět vylepšíte, když ho přenesete do vnějšího světa. Stejně vám vaše budoucnost pomůže zapomenout na minulost. Vytvoříte něco velkého, většího než všechno, co jste udělali dosud. Když bude vaše budoucnost světlá a příjemná, nebudete mít čas ohlížet se zpět. Myslí i očima se zaměříte dopředu.

Musíte se záměrně vytáhnout z ulity. Říci si nahlas, že minulost už nezměníte, je za vámi, ale před vámi jsou úžasné možnosti a potenciál, který můžete využít.
Nemusíte svou minulost zbožňovat. Ale je třeba si přiznat, že ona z vás zformovala člověka, jakým jste dnes, dala vám všechno dobré i zlé, co v sobě nesete.
A je tam opravdu hodně dobrého, jen máme tendenci soustředit se na to minulé a negativní, neúspěšné, což je škoda.

Změňte to a vykročte vpřed

Pokud skutečně chcete změnit svůj život a zmocnit se svobody, která vám chybí, musíte udělat dvě věci:

1. Přestaňte s tím, co právě děláte

Zaměřte se na věci, ze kterých pramení vaše problémy, zvyky, které vás přivedly do vaší současné situace. Pokud necvičíte jen proto, že jste již pomalu splynuli s pohovkou, vypněte okamžitě televizi. Pokud neumíte ovládnout přitažlivost mezi vámi a dobrotami z místní cukrárny, přestaňte s tím. Žádné výmluvy.

Pokud nedokážete vypnout televizor, abyste si dali dohromady život, očividně se změnit nechcete. Televize je to absolutní minimum, které můžete udělat. Co si vyberete?
Netflix nebo lépe placený džob?
Zákusky nebo tělo, které se vám bude líbit?
Videohry nebo láskyplný vztah?
Vždy, když si pomyslíte, že s něčím přestat “nemůžete”, je to jen další výmluva. Můžete a uděláte to. Přestaňte lhát sami sobě a nedovolte už, aby váš vnitřní stav určoval kvalitu vašeho života.

Jak na to?

Pokud dovolíte, aby vás vedly emoce, litujte toho. Nakonec se ta vize se smrtelnou postelí a s otázkami, co by bylo, kdyby, stane realitou. Jednou z nejčastějších výmluv bývá věta: “Chci se změnit, ale…”
Za těmito slovy následují hodiny strávené díváním se na  televizi, cpaní se nezdravými jídly a prohlížení facebooku.Musíte si nalít čistého vína. Přestat se konejšit, namlouvat si hlouposti. Měli byste rozpoznat typy chování, které vám brání v cestě za změnou. Každou možnou chvíli musíte využít na to, abyste bez výmluv podpořili svou snahu. Musíte se rozhodnout okamžitě – chcete jít běhat? Super, máte chuť… ale najednou vidíte, že venku se stahují mračna… nějak vám luplo v koleni… kručí vám v břiše.
Neřešte to a vyběhněte. Hned teď, byť na polovinu toho, co jste chtěli. Dejte si jen dva kilometry, kousek, ale nezůstávejte doma. I když na to máte chuť…

2. Začněte dělat kroky, které vás posunou vpřed

Mnozí lidé si myslí, že je třeba počkat si na příležitost. Že ona přijde, jen je třeba mít otevřené oči, být přichystán… a pak se jí chopit. Ano, občas přijde, ale v drtivé většině ne.
Pokud chcete novou práci, tak jděte a ucházejte se o ni. Získávejte kontakty, všímejte si inzerátů, zeptejte se přátel, požádejte o reference. Nedovolte, aby to znovu byla pouze slova a žádné činy.
Chcete konečně trochu zhubnout, neříkejte si, že už příští týden, kdy bude mít manžel méně práce nebo děti se adaptují na školu. Jděte hned teď, i když jen na rychlou procházku, zaběhnout si kilometr-dva, skočte na hodinu aerobiku, skoků na malé trampolíně ap.

Shrňte si své životní cíle

Čeho chcete dosáhnout? Co je třeba udělat, abyste se k těmto cílům přiblížili?
Rozvrhněte si své další kroky, promyslete si je a začněte. Začátek a konec jsou dvě přirozeně propojené věci.
Z psychologického hlediska je náročné ukončit něco jen tak ze dne na den. Obzvláště pokud jde o závislost, která ovlivňuje chemické fungování našeho mozku. Týká se to například jídla, sexu, drog nebo videoher.

Je dobré zbavit se zlozvyku, ale skutečně vám pomůže, pokud ho nahradíte něčím dalším, něčím, co vám opravdu prospěje a bude to příkladem nového života, který chcete vést. Systematicky nahraďte staré novým a vybudujte si nový svět. Takový, po jakém jste vždy toužili. Abyste vytvořili místo pro to dobré, musíte se zbavit špatného. Krok za krokem je nutné udělat to důkladně a rozhodně, aby vás břemeno, které si nesete, nezpomalilo na cestě za změnou.