Jak se vyznat v označeních BIO a EKO produkt?

Mnoho lidí považuje bio potraviny jen za marketingový tah výrobců, kteří se chtějí svést na vlně aktuálního trendu. Spotřebitelé si chtějí kupovat kvalitní, nezávadné a chutné produkty. Je tedy označení BIO jen psychologickou hrou, nebo jsou takové výrobky a potraviny skutečně lepší?

Abyste pochopili, co vlastně biovýrobky jsou, musíte vědět, jak a z čeho vznikají. To, co si můžete v obchodech koupit, jsou buď bioprodukty nebo biopotraviny.

Jaký je rozdíl mezi bioproduktem a biopotravinou?

Bioprodukty pocházejí z biochovů a z ekologických farem, které dodržují zásady ekologického hospodářství. Neznamená to, že jsou šetrné pouze k životnímu prostředí. V případě živočišné výroby jsou to i takové podmínky, jako volné výběhy, zdravá a vyvážená strava hospodářských zvířat bez přídavných chemikálií, růstových hormonů nebo antibiotik, které nejsou potřebné.

Dnes je moderní hovořit o “nadopovaných” kuřatech, ale tak jako člověk, i zvíře může onemocnět. Problémem v hospodářství a chovu začíná být, když se chovatel rozhodne preventivně míchat potravu zvířete s jinými látkami, bez příčiny. Proto nejsou léčiva výsadou jen těch nepoctivých chovů.

Biopotraviny jsou vyráběny z bioproduktů, může to být například jogurt, který je vyroben z mléka, mouka, která je vyrobena z obilí a z níž se později vyrobí chléb. Pokud základní produkty, mléko, obilí a následně i mouka jsou produkovány v biokvalitě, i výsledná potravina, která se z nich zpracuje, může dostat nálepku BIO.

“Může” je v tomto případě klíčové, protože i výroba potravin musí splňovat kritéria stanovená legislativou. Nestačí, že produkt, který výrobce využívá, je bio.

Některé bio výrobky se jen “tváří”

V sortimentu různých obchodů najdete potraviny v pěkných obalech s výrazným zeleným označením nebo grafickým prvkem. Není nic neobvyklého, pokud v něm jsou i přívlastky jako BIO, EKO, někdy RAW nebo vege. Aby měly takové nálepky skutečný význam, na balení se musí nacházet i jiné značení.

Oficiální označení produktů a výrobků v Evropské unii, které splňují BIO klasifikaci, je lístek složený z hvězdiček, většinou na zeleném pozadí. Ekologické chovy mají také své značení v podobných zelených barvách s textem EKO ZEMĚDĚLSTVÍ.

Toto značení je platné již od roku 2010, odkdy se jím musí značit všechny balené potraviny v EU.

I “neBIO” může být kvalitní

Označení BIO je přísně. Nedokáže ho splnit každý chov ani farma, což samozřejmě neznamená, že jejich výrobky nejsou kvalitní. Legislativa je v tomto případě přísná a mnoho malých produkcí tak nemusí nikdy získat povolení nebo dosáhnout podmínky pro získání tohoto označení.

Někteří lidé to kritizují, protože právě mezi malými farmáři najdeme kvalitní, domácí produkty, jejichž chuť, trvanlivost či obsah vitamínů dokáží převýšit to, co nám je nabízeno v supermarketech. Náročná kritéria však mají svůj význam. Chrání zejména spotřebitele. Celoplošně, a tím nemyslíme jen Českou republiku, ale i Evropskou unii, není možné jednotlivě kontrolovat každého malého výrobce. Proto se zavedl jednotný systém hodnocení produkcí.

Farmářské trhy, které se rozmáhají ve většině měst, poskytují domácí kvalitu výrobků. Měli byste si však být vědomi toho, že jen zlomek z těchto prodejců má nálepku BIO. Neznamená to, že jejich produkty jsou nekvalitní, jen to, že nesplňují některé z kritérií.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud natrefíte i na malém trhu s farmářskými výrobky na BIO produkt, buďte obezřetní tak, jako byste byli i v běžném supermarketu. Schovejte si účtenku od nákupu, snažte se o výrobci zjistit co nejvíce – možná ne přímo na místě, ale aspoň po příchodu domů.