Jak se vyhnout zranění kolene při sportu?

Zima, jaro, léto… v podstatě během celého roku se setkáváme s úrazy kolene. Nejrizikovějšími situacemi, při kterých může dojít ke zranění kolena, jsou rotační sporty. Ačkoli by se dalo očekávat, že zranění kolene je parketou zejména profesionálních sportovců, opak je pravdou.
Takže na co si dát pozor? A když už dojde k té nepříjemnosti, je třeba hned podstoupit operaci?

Proč jsou rekreační sportovci více náchylní na sportovní poranění?

Množství rekreačních sportovců nesportuje pravidelně, ale jen nárazově. Navíc mnozí jdou z extrému do extrému – 8 hodinové sezení v kanceláři a následné hodinové běhání za míčem. A to bez jakékoliv přípravy a rozcvičky.

Koleno však patří mezi nejvíce vytížené klouby v lidském těle. Při nepravidelném sportování, dokonce ještě bez jakékoliv rozcvičky, není dostatečně připraveno na nárazovou zátěž a nečekaný problém může být rázem na světě. Důvodem zranění je nejčastěji jeho nedostatečná pohyblivost a malá svalová hmota. Za vysoce rizikové sporty pro kolena lze považovat fotbal, volejbal, squash, tenis či běh, v zimě lyžování. K vyššímu riziku zranění kolena ještě více přispívají i nadváha a špatná koordinace pohybů.

Nejčastější zranění kolene

Jedním z nejčastějších zranění kolene, se kterými se lékaři v své praxi setkávají, je poškození zkříženého vazu kolena. K tomuto zranění často dochází při dopadu nebo doskoku na nataženou končetinu nebo při náhlé změně směru. Často je doprovázeno slyšitelným “prasknutím” v koleně během úrazu. Bolest v koleni je následně za několik hodin doprovázena i jeho otokem.

Další časté úrazy jsou:

  • prasklý meniskus (gumovitý disk ve tvaru C, který odpružuje koleno),
  • fraktura čéšky (zaobleně-trojúhelníková kost, která je spojena se stehenní kostí),
  • vykloubení čéšky.

Je při poškození zkříženého vazu operace nevyhnutelná?

Rozhodnutí, zda zraněné koleno operovat, závisí na několika faktorech a odpověď se liší případ od případu. Indikace na operaci vyžaduje zvážení několika faktorů, přičemž tím nejdůležitějším je sportovní aktivita pacienta. Dále se zvažuje úroveň poškození kolena, klinické projevy nestability a očekávání pacienta.

Vrcholoví sportovci, kteří chtějí dále pokračovat ve své kariéře, jinou možnost než operaci nemají. U rekreačních sportovců je možné rozhodnutí přizpůsobit tomu, jaký sport provádějí a jaká jsou očekávání do budoucna.

Nicméně pacient s kompletně poškozeným zkříženým vazem patří do rizikové skupiny. Zranění kolene může vyústit v omezení pohyblivosti kolene, která má tělu zajistit stabilitu a ohebnost. Kolena také umožňují nohám ohnout se a natáhnout. Ohebnost i stabilita jsou nutné, pokud chceme stát, kráčet, běhat, klečet, skákat nebo se otáčet a vést normální život.

U mladých pacientů, kteří vykazují kompletní poškození předního zkříženého vazu, je operační léčba proto doporučená většinou specialistů. U starších lidí, kteří sportují rekreačně nebo vůbec a klinické projevy nestability jsou jen mírně, obvykle postačuje jen konzervativní léčba.

Nejmodernější metodu ošetření měkkých kloubních částí představuje artroskopie kolene. Pacienti jsou schopni se po této operaci vrátit do práce již za několik dní. K sportovním aktivitám se mohou vrátit postupně přibližně po měsíci od operace. Základem rekonvalescence je kvalitní rehabilitace a pravidelné cvičení.

Prevence je základ

Jako při všem, i při problémech s kolenem, platí, že jednodušší je zraněním předcházet, než je řešit. Samozřejmě, zranění občas vznikají nešťastnou náhodou, jíž nejsme schopni zabránit. Ale čím jsou naše kolena zdravější, tím je menší pravděpodobnost, že případný úraz na nich zanechá vážné poškození.

Základem prevence je samozřejmě pravidelné cvičení a posilování svalů kolem kolenního kloubu. Hlavním pomocníkem při cvičení zaměřeném na posílení kolen jsou různé nestabilní podložky (gymnastický míč, bose,…). Člověk se při těchto cvičeních učí pracovat s těžištěm a stabilitou. Jednotlivé cvičení proto nejen zpevní svaly, ale zároveň i zlepší balanční stabilitu. S výběrem správných cviků vám pomůže kvalifikovaný fyzioterapeut. Cvičit byste měli 2 až 3 krát týdně alespoň 20 minut.

Vyhnout byste se také měli jednostranné zátěži a přetěžování kolene (přehnanému sportování bez předchozího rozcvičení). Samozřejmostí by měl být i výběr vhodné sportovní obuvi, určené pro sport, který provádíte. Správně zvolená obuv chrání nejen vaše kolena, ale zároveň poslouží i jako prevence před opotřebením chrupavky v hlezenním kloubu a zranění achilovky.

Sportem k trvalé invaliditě?

Tak zní sice známý výrok, ale samozřejmě jde o expresivní vyjádření. Ačkoli jak to už chodí, je na tom velký kus pravdy. Stačí ho jen trošku upravit. Nezodpovědným, přehnaným sportem.
Sport je to nejlepší, co můžeme pro své tělo udělat. Nesmíme však zapomínat, že při rekreačním sportování je třeba používat i kus rozumu. Naše sportovní aktivita by neměla sestávat pouze z hodiny fotbalu nebo běhu jednou za měsíc, ale měla by být doplněna rozcvičkou a pravidelným cvičením zaměřeným na posilování všech svalových skupin.
Důležitá je rovněž i pravidelnost. Jen tak opravdu uděláme něco pro své tělo a nešokujeme ho nepřiměřenou zátěží. Navíc pravidelné cvičení poslouží nejen jako prevence, ale i výborná pomůcka, jak se rychleji zotavit, pokud se nějakému nešťastnému úrazu nevyhneme.