Jak se vyhnout prokrastinaci?

To je v pohodě, udělám to zítra. Pokud si toto říkáme ve většině věcí, které bychom měli v daný den udělat, počet nesplněných úloh logicky narůstá. Rozeznat, co je nutné udělat hned, co snese odklad a nad čím je možné mávnout rukou, někdy není snadné. Jedno je ale jisté. Jakmile nám chronické odkládání povinností, zvané prokrastinace, přerůstá přes hlavu, je špatně. Jak se vyhnout prokrastinaci?

Chcete-li se vyhnout prokrastinaci, budete potřebovat:

  • umět pojmenovat problém
  • trpělivost
  • pevná vůle
  • odhodlání
  • schopnost umět hospodařit s časem

Zpočátku to vznikne nevinně




Zjistíme, že když tu a tam něco ošidíme nebo neuděláme hned, nic tak strašného se nestane. Pokud ale přesouváme čím dál víc povinností na další dny, vzniká obrovský problém. Zkracuje se čas, za jaký je máme vyřešit. Současně narůstá náš odpor zdolávat hromadu úkolů, které se před námi navršily.

Jak se tedy vyhnout prokrastinaci?

Kdyby na to existoval jednoduchý recept, jak se vyhnout prokrastinaci, asi by nikdo tímto novodobým problémem netrpěl. Vtip je v tom, že jakmile si uvědomíme, že prokrastinujeme, obvykle bývá pozdě.

Každý má svůj systém, jak si stanovuje priority a také v jakém pořadí se s povinnostmi vypořádá. Někdo raději udělá pár drobností, aby měl lepší pocit, a pak se pustí do větší úlohy. Jiní lidé to mají naopak. Chtějí mít nejprve hotové velké projekty. To, co vyhovuje jednomu, by pro druhého mohla být katastrofa.

Znáte to i vy?

Ať už si vyberete jakýkoliv postup, je důležité, abyste denně na svém pomyslném seznamu povinností mohli pár položek odškrtnout jako hotové. V pondělí si možná řeknete, že víkend byl náročný a že se nikdo nezblázni, když se do práce pustíte naplno v úterý.

V úterý vám do toho přijdou nečekané povinnosti a pomaličku začínáte být ve skluzu. Ve středu se snažíte udělat to nejdůležitější. Je vám ale jasné, že úkolů přibývá, takže je pro vás těžké přiřadit jim pořadí podle naléhavosti. Ve čtvrtek začínáte rezignovat a vyvede vás z míry i úplná banalita, kterou jinak zvládnete levou zadní.

Pátek s sebou přináší zjištění, že jste nestihli všechno, co jste potřebovali. Utěšujete se tím, že něco málo jste přece jen udělali a na to ostatní se vrhnete hned v pondělí. Ale realita bývá jiná.

Jak to máte po dovolené vy

Největší nebezpečí na nás číhá ve chvíli, kdy se vracíme do běžného každodenního kolotoče povinností, třeba po dovolené nebo po nemoci. Odvykli jsme od rutinního pracovního tempa, a tak se nám může zdát, že je toho na nás hodně.

Naordinujeme si delší pauzy, větší klid a pohodu s tím, že se do toho postupně vrhneme. To tak může být, ale často se to nestane. Chcete se vyhnout prokrastinaci?

Je třeba si to přiznat!

Jakmile si to uvědomíme, máme napůl vyhráno. I když je to těžké, naše povinnosti za nás nikdo dlouhodobě nevyřeší. Čím dříve se do toho pustíme, tím lépe.

Je dobré začít s něčím lehčím, což nás příjemně namotivuje a zlepší naši náladu. Ty nejtěžší úkoly však nenechávejte na konec. Mohli byste zůstat zklamaní, když zjistíte, že vám na ně nezbyl čas.




Nebojte se toho!

I když se opět někdy dostanete do časového skluzu, nepropadejte panice a nemějte z prokrastinace zbytečně strach.

Nikdy nikdo nezvládne vše na 100% a občasné zakolísání v pracovním tempu je přirozené. Navíc, pokud jste již podobnou situací prošli a vzali si z ní poučení, je velká šance, že se ve stejném rozsahu již nebude opakovat.

Tipy, jak se vyhnout prokrastinaci

  • Nepřidávejte si zbytečně úkoly, které dělat nemusíte.
  • Naučte se rozeznávat, co je třeba provést hned a které činnosti snesou odklad.
  • Vytvořte si systém odměn – když dokončíte něco, co vás nebavilo, dopřejte si například něco malého na zub, nebo si udělejte radost jiným způsobem.
  • Nepropadejte panice. Snadno se to říká, ale hůř aplikuje. Shon, stres a narůstající panika však nikdy ničemu neprospěly.

Varování

  • Nevěřte tomu, že když nějakou povinnost odložíte, že se její naléhavost zmenší. Naopak.
  • Nenechte se ukolébat pomyšlením, že se stane zázrak a “nějak se to samo vyřeší”. Nevyřeší, protože zázraky se v této oblasti obvykle nedějí.
  • Dávejte si pozor na to, abyste prokrastinaci nezaměňovali se syndromem vyhoření. Pokud je vám dlouhodobě všechno zatěžko a nemáte energii, navštivte specialistu, který vám poradí, jak z této situace ven.