Jak se vybavit na zimní turistiku na horách?

Holdujete turistice zejména v létě a na podzim, ale v zimě jste zvyklí chození po horách omezovat? Nebo se chystáte vyzkoušet i zimní turistiku? Pokud ano, mějte na paměti, že v nadmořské výšce nad tisíc metrů bývá o deset až patnáct stupňů méně, než v nížinách. A vítr tu nejednou mívá sílu vichřice, takže na to myslete v první řadě. Zasněžená příroda je krásná, ale nelze podceňovat přípravu, která může nejen zpříjemnit turistiku, ale nejednou i zachránit život!

Zimní příroda, plná sněhu a mrazivé počasí láká svou atmosférou mnohých k zimním sportům. V zimním období vídáme na horách mimo lyžařů stále více lidí, kteří holdují snowboardu, skialpinismu a mnohým jiným sportům.
A stejně je to i s turistikou, která má stále více příznivců. Pokud jste se letos i vy rozhodli zažít kouzlo zimní turistiky, mějte na paměti, že nejdůležitější je podrobný plán celé výpravy a kvalitní výbava.
Zasněžené turistické trasy jsou náročnější než v jiných částech roku a nachází se na nich i nesrovnatelně méně lidí, kteří by vám v případě nouze mohli podat pomocnou ruku.

Základ je plán a výbava

Pokud patříte mezi začátečníky, nepodceňte svou fyzickou kondici a přípravu túry do nejmenších detailů. Dobré je, pokud se na zimní turistiku vydáte nejméně ve dvojici. Do batohu si nezapomeňte přibalit termosku, lehčí jídlo, mobil, mapu nebo navigaci a baterku. Také malou lékárničku, doklady a hotovost.
Batoh volte pohodlný, který se příjemně nosí, je lehký a nepromokavý. Dobrou službu vám poskytnou i turistické hůlky a kočky. Na zledovatělý povrch je vhodný i cepín. Při zimní turistice plní podstatnou roli kvalitní teplé a vodě odolné sportovní oblečení.

Ochrana těla a obličeje

Túra v zasněžené krajině má svá specifika, která není radno podcenit. Ve vyšší nadmořské výšce je podstatné teplé oblečení, které vás ochrání před mrazivým počasím. Základem je kvalitní obuv a funkční sportovní oděvy. A to nejen kalhoty a bunda, ale i doplňky.
I čepice, rukavice či návleky by měly být z hřejivého a nepromokavého materiálu, který však z těla dokáže odvádět vlhkost a nebrání v pohybu.
A pozor na zimní horské slunce, které působí sice nevinně, ale protože se odráží od bílých zasněžených ploch, jeho paprsky jsou velmi silné. Proto nezapomeňte na kvalitní kosmetiku do chladného počasí. Vhodný přípravek vaši tvář lehce ochrání před ostrým slunečním zářením i v horských podmínkách.

Výběr lokality a trasy

Lokalitu a trasu vybírejte důsledně, obzvláště dávejte pozor na oblasti, kde je hlášeno lavinové nebezpečí. Jiné podmínky jsou ve stejném období v Tatrách, jiné v Krkonoších, v Beskydech či na Šumavě. Rozdíl je také v tom, zda se chystáte na výstup na skály nebo na túru přes hustý les. A také nezapomeňte, že v zimě se na horách stmívá výrazně dříve. Pokud byste se kvůli světelným podmínkám neměli možnost stihnout vrátit, z bezpečnostních důvodů není nutné za každou cenu naplánovanou trasu zvládnout celou. Co se fyzických sil týká, je to srovnatelné. Délku a náročnost túry přizpůsobte své aktuální kondici.