Jak se připravit na lyžařskou sezónu?

Babí léto je nenávratně pryč a je čas připravit se na lyžařskou sezónu. Milovníci sjezdového lyžování už nedočkavě vyhlížejí sníh. Připravte se na zimu s předstihem, ať vás náhlý příchod zimy nezaskočí.

S čím začít při přípravě na lyžařskou sezónu

Začněte s tím, že si zrevidujete své kompletní lyžařské vybavení, popřípadě se vrhnete do pořízení nového. Od oblečení, přes chrániče až po lyže a běžky. Možná na své výbavě objevíte nevzhledné škrábance nebo opotřebovaná místa, na které jste přes léto zapomněli. A lyžování s děravými rukavicemi není nejpříjemnější záležitostí.

Ve správném oblečení vydržíte lyžovat celý den

Prohlídku nebo nákup začněte u oblečení na lyže. Kvalitní a pohodlné oblečení může být právě tím rozhodovacím prvkem, díky němuž vydržíte lyžovat celý den namísto toho, abyste to po obědě vzdali.
Přes lyžařskou sezónu se na sjezdovkách můžete setkat s různým počasím. Teploty hluboko pod bodem mrazu vystřídá jarní lyžování, ale se správným oblečením budete připraveni na všechno. Řiďte se zásadami trojvrstvého systému:

  • první vrstva sací
  • druhá zateplovací
  • třetí ochranná

Termoprádlo vaše tělo udrží v suchu, zateplovací vrstva zaručí, že vám nebude zima a díky ochranné vrstvě si užijete lyžovačku i při hustém sněžení.

Připravte si lyžařské oblečení na lyžařskou sezónu

Časy beztvarých kombinéz jsou naštěstí pryč a oblečení na lyže je nejen funkční, ale i slušivé. Nepodceňte ani udržení končetin v teple. Kvalitní ponožky a příjemné hřejivé rukavice jsou povinností každého lyžaře.

Všechny části oblečení zkontrolujte a podle pokynů na cedulce ho vyčistěte. Nečistoty a prach mohou totiž snižovat specifické vlastnosti voděodolných bund a kalhot.

Neriskujte zranění

Pak přicházejí na řadu všechny chrániče. Dávno neplatí, že helmu na lyže nosí jen děti. Je to část vybavení, kterou by měl mít jednoduše každý. I tomu nejzkušenějšímu lyžaři se může přihodit nehoda a helma společně s chráničem páteře je sázkou na jistotu a spolehlivou ochranou před vážnými zraněními. Neodkládejte pořízení lyžařské přilby na příští sezónu, je to malá investice do vaší bezpečnosti.

Příprava lyží a bot na lyžařskou sezónu

Konečně se můžete zaměřit i na samotné lyže a lyžáky. Lyže, které několik měsíců ležely ve sklepě, nechte zkontrolovat a nastavit ve specializovaném servisu. Pokud se rozhodnete pro nákup nových sjezdových lyží, rozhodně navštivte kamennou prodejnu, kde vám profesionální prodavači poradí s výběrem s ohledem na vaši tělesnou stavbu i úroveň lyžařských schopností.

Stejně tak dobře poradí, jaké lyžáky vám budou nejlépe vyhovovat. Nové lyže ihned nastaví tak, abyste poté, co napadne první sníh, mohli ihned vyrazit.

Na lyžařskou sezónu připravte i své tělo

Každou lyžařskou dovolenou si užijete ještě o mnoho více, když kromě poctivé přípravy vybavení, připravíte i sebe. Ideální je se začít fyzicky připravovat alespoň dva měsíce před tím, než na lyže nebo snowboard vyrazíte poprvé.
Zaměřte se na sporty, které podporují trénink rovnováhy a obratnosti celého těla. Zajděte si například párkrát do týdne zaběhat, zahrát fotbal nebo squash nebo vyrazte na kolečkové brusle.

Tip

V případě, že potřebujete vaši lyžařskou výbavu omladit o pár kousků nebo si chcete pořídit kompletně novou, neváhejte navštívit kamenné prodejny, kde vám vyškolení prodejci skvěle poradí a pomohou s výběrem nebo vám vaše stávající lyže nastaví.

V případě, že se rozhodnete pro koupi z druhé ruky, doporučujeme také přečíst si článek: Jak vybrat lyže z druhé ruky.