Jak se pozná to pravé přátelství?

V našem životě jsou někdy chvíle, kdy máme tendenci bilancovat a ohlížet se na předešlé měsíce. Hodnotíme, co jsme udělali správně a co jsme si možná mohli odpustit. Avšak i situace, které nebyly přesně podle našich představ, nás opět něco nového naučily. Tak, jako i lidé, kteří si říkají “přátelé”…

Znáte je také?

Někteří se ozvou tehdy, když mají vážný problém. Jiní zas, když se právě potřebují s něčím pochlubit. Pak jsou tu ti, kteří vás těší svou přítomností nebo zájmem kdykoliv. Nemusíte být v kontaktu den co den, avšak vždy, když se setkáte, máte si co říct. Tyto chvíle se nesou v příjemném duchu, hodně se spolu smějete a dozvídáte se hlavně pozitivní zprávy.

V dobrém i ve zlém

Skutečný přítel je ten, který s vámi upřímně sdílí vaše starosti, ale i radosti. Je to osoba, které můžete říct cokoliv, aniž by se na vás dívala divně. Vzájemná důvěra je pilíř, na kterém to celé stojí a drží pohromadě i několik desetiletí. Když něco náhle potřebujete, stačí požádat o pomoc a on přijde. Nedívá se na to, že jste se byť i několik měsíců, nebo i let nesetkali. Skutečný přítel nezaváhá ani vteřinu a už je po vašem boku. Je připraven pomoci vám a neočekává nic na oplátku.

Přináší radost, pochopení a optimismus

Nejen to – skutečnému příteli můžete cokoliv říci a on se neurazí. Ví, že se máte rádi a chápe vaše nálady. Upřímně se těší z vašich úspěchů a případné neúspěchy dokáže jakoby zázračným způsobem přeměnit na něco, co vlastně ani není důležité. Vždy vás povzbudí, poradí, potěší a klidně mu svěřte i to největší tajemství, neboť on vás pochopí. Nebude vás soudit, není tu od toho.

Pozor na falešné přátele

To jsou například ti, kteří v nás vyvolávají výčitky a ti, kteří nikdy nedodrží slovo. Obvykle mívají nevhodné poznámky o tom, jak se nám něco nepovede, případně nás občas shazují i v přítomnosti jiných osob. “Přátelé” se ozvou pouze tehdy, pokud něco potřebují, mají vážný problém, nebo jsou smutní. A ti největší “upíři” se nikdy nezeptají, jak se máte, co právě cítíte a pokud se i náhodou zeptají – odpověď je nezajímá nebo skáčou do řeči.

No tak co, máte skutečného přítele? Pokud ano, blahopřejeme! Přítel je dar.