Jak se nestát obětí gaslightera a co to vlastně je?

Všichni jsme jen lidé a občas děláme chyby. Například, nevědomky se necháme jinými zmanipulovat. Nejednou nám trvá nějaký čas, než si to uvědomíme, ale stává se to častěji, než byste si možná mysleli. Manipulátor se může vyklubat z kohokoli – z partnera, z kolegy v práci, z nadřízeného či dokonce z blízkého příbuzného.
Co je gaslighting, na co si dát pozor a jak se manipulaci vyhnout? Máme pro vás několik užitečných tipů.Co je to gaslighting?

Jde o mimořádně nepříjemný způsob manipulace, který dokáže zatočit i tou nejodolnější osobností. Jde o způsob psychické manipulace, v rámci kterého vás manipulátor přinutí pochybovat o tom, co je reálné a co reálně není.
Manipulátorem se může stát kdokoliv, počínaje sousedem až po sourozence či manžela. Manipulace se nejednou děje zcela nenápadně a obvykle postupně, v průběhu několika měsíců ba až let. Zpočátku si vůbec nemusíte všimnout, že se vás někdo snaží zmanipulovat. Cílem je vlastně to, aby byla oběť na gaslighterovi závislá a využitelná pro jeho cíle.

Jak manipulátora poznáte?

Zpozornět byste měli okamžitě, když zachytíte, že dotyčná osoba lže. Zpočátku může jít o drobné lži, manipulátor však postupně přidává. Když tak později vysloví větší lež v nějaké zásadní oblasti, jeho oběť může být natolik zmatená, že už vůbec neví, co je pravda a co lež.
Například, zpočátku vás může přesvědčovat o tom, že to vy jste zapomněli v obýváku zhasnout světlo, i když víte, že to není pravda.
Později vás však může okrást a pokusí se vás přesvědčit, že jste peníze utratili vy. Dalším jasným znamením je popírání i v případě, je-li nad slunce jasnější, že manipulátor lže.

Manipulátor se neštítí ani úderu pod pás. Až zjistí, co je vám nejdražší, útočí právě na toto místo. Může například zpochybňovat vaše rodičovské schopnosti nebo neustále kritizuje vše, co uděláte. Potom však manipulátor udělá krok, který oběť úplně zmate, pochválí něco zcela nečekaně.
Častým příznakem toho, že vámi někdo manipuluje, je projekce. To znamená, že pokud dotyčná osoba podvádí, začne ze stejného chování obviňovat svou oběť. Aby toho nebylo málo, je pravděpodobné, že se manipulátor pokusí přesvědčit i vaše okolí, kolegy, přátele či blízké o tom, že vy jste ta špatná osoba, co neustále lže.Jak se ubránit?

Ukončit vztah s manipulátorem a vymanit se ze zajetí gaslightingu může být nesmírně náročné. Není to však nemožné. Prvním krokem je identifikovat problém. Přehodnoťte, co se mezi vámi a manipulátorem děje. Zvažte, jak se v průběhu času mění váš vztah a jak se v přítomnosti dotyčné osoby cítíte. Skvělou pomůckou může být deník. Pokud máte pocit, že se vás někdo snaží zmanipulovat, zapisujte do deníku události, které se udály. Porovnejte je s tím, co vám řekl manipulátor a jaké to ve vás vyvolalo pocity. Díky deníku je o něco jednodušší udržet si přehled v tom, kde končí realita a začíná fantazie manipulátora.

Použijte vizualizaci. Představte si, jak byste se cítili, kdyby daná osoba z vašeho života zmizela. I když může ukončení vztahu (ať už jde o partnera, přítele či kolegu) způsobit mnoho úzkosti, vězte, že máte nárok prožívat jakékoliv emoce. Dejte jim průchod a zkoumejte jejich příčinu.
Mluvte o svých pocitech s někým, komu můžete důvěřovat. I když to může být náročné, nebojte se požádat o pomoc a podporu. Není nic důležitější, než mít vybudovanou sociální síť lidí, kteří vás v případě potřeby podrží.

Není to vaše chyba

Je důležité uvědomit si, že probíhající gaslighting není vaše chyba. Osoba, která vámi manipuluje, si potřebuje něco dokázat, potřebuje mít pocit moci a nadřazenosti. Navíc manipulátor si chybu pravděpodobně nepřizná a nebude reagovat na vaši snahu o racionální vysvětlení událostí. Je proto důležité zvážit, zda vám vztah s takovým člověkem za to stojí.
Pokud je to kolega či nadřízený, možná je čas zvážit změnu pracoviště.
Pokud je to rodinný příslušník či kamarád, promyslete si, zda a jakým způsobem chcete mezi vámi a dotyčnou osobou udržet jistý odstup. A konečně, nezapomínejte na sebeúctu a na to, že ať vám manipulátor řekne cokoliv, jste osoba hodná lásky a uznání.