Jak se naučit psát?

Naučit se psát možná není tak snadná záležitost, jak by se mohlo zdát. Umění psát je v dnešní době velmi ceněným nástrojem. Díky němu můžete získat mnoho zajímavých příležitostí. Máte pocit, že i přes veškerou snahu se vám to nedaří? Ať už je vaším snem napsat knihu, nebo zlepšit své schopnosti kvůli škole či práci, sami jistě víte, že to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnohdy to znamená hodiny sezení před prázdným dokumentem. Díky umění psát se často zlepší váš studijní prospěch, zvláště při absolvování vysoké školy, kde je tato dovednost naprosto klíčová. Pokud je vaše touha naučit se psát opravdu silná, pak vám přinášíme několik cílených rad, jak můžete na svůj cíl krůček po krůčku dosáhnout. Pojďte se s námi podívat, jak na to!




Co budete potřebovat, pokud se chcete naučit psát:

  • tužka
  • papír
  • notebook
  • wifi

Čím jste sečtělejší, tím lépe vám půjde psaní

Zcela klíčové v případě, že se chcete naučit psát, je čtení knih. Čím více knih přečtete, tím bohatší slovní zásobu budete mít. Můžete číst noviny a články na internetu, nebo se usadit s dobrou knihou doma po škole či po práci a mít knihu jako formu relaxu. Pokud je vaše sbírka knih omezena, doporučujeme založit si průkaz ve veřejné knihovně. Pamatujte si, že ani čtečka a knihy v PDF klasickou papírovou knihu nikdy nenahradí.

Ačkoli jsou tyto výdobytky moderní doby šikovným moderním nástrojem, nedají vám ten pocit, jako když otáčíte stránku po stránce a hltáte obsah knihy ve vazbě, přičemž cítíte vůni stránek knihy.

Základem psaní je ovládání gramatiky

Začněte se zajímat o gramatiku českého jazyka. Pokud se chcete naučit psát pořádně a pokud plánujete, že se psaním budete živit, chcete si touto formou přivydělávat, nebo toužíte umět psát kvalitně z jakéhokoli jiného důvodu, je znalost gramatiky další důležitou částí celého procesu.

Na internetu existuje velké množství internetových portálů, které se na tuto problematiku zaměřují. Existují také odborné kurzy, které vás správnou gramatikou provedou i s odborným výkladem.

Trénujte, tvořte, brainstormingujte

Pokud se chcete naučit psát, začněte psát. Je jedno, zda se bude jednat o krátkou povídku pro vaše blízké, blog, nebo o seminární práci. I přesto, že začátek může být nejprve těžký, vydržte při psaní a buďte trpěliví, i když vám to zpočátku nepůjde.




Můžete si stanovit limity, kdy se psaní budete věnovat. Nejprve postačí deset minut denně a postupem času můžete tento limit zvyšovat.

Nebojte se ukázat veřejnosti vaše prvotiny

Pokud se chcete naučit psát, nebojte se reakcí a dávejte své texty číst jiným lidem. Můžete se přihlásit na nejrůznější fóra pro nadšence psaní, nebo své prvotiny dejte přečíst kamarádům a rodině (zvláště v případě, že se bojíte vystoupit se svou prací veřejně).

Zpětná vazba je velmi důležitá, díky ní můžete odhalit své slabiny nebo těžkopádnost textu. Často vás také obohatí o nové náměty nebo netradiční pohledy na věc.

Tipy

Noste s sebou poznámkový blok, do kterého si pište všechny nápady a náměty, které vás napadnou, vzhledem k tomu, že vás múza nemusí kopnout právě ve chvíli kdy máte svou “chvilku psaní”. Nebudete je muset stále držet v hlavě.

Pokud píšete a nejste si jisti gramatickou správností některého slova, použijte slovník gramatiky českého jazyka, který je dostupný na internetu. Stejně tak najdete i výkladové slovníky českého jazyka nebo tezaury, které jsou také cennými přáteli při psaní, aby váš text nepůsobil jednotvárně.