Jak se naučit mluvit před obecenstvem a zbavit se trémy?

Veřejné vystupování před obecenstvem je pro mnoho lidí hotová noční můra. Situace, kdy se na nás upírá pohled desítek párů očí, umí člověka doslova připravit o řeč. Tréma je vrozená lidská vlastnost, mírná tréma nám mnohokrát pomáhá k lepším výkonům, velká tréma je však spíše na škodu. Patříte mezi trémisty? Stydíte se mluvit před obecenstvem? Poradíme vám, jak zlepšit svůj veřejný projev a zbavit se trémy.

Postup, jak se naučit mluvit před obecenstvem a zbavit se trémy
Určitě znáte ten pocit, kdy musíte něco říct před obecenstvem. Najednou vás zalije horký pot a nejste schopni cokoli říct, protože vám v hrdle vyrostl jeden velký hrbol. Nejraději byste utekli, ale nemůžete, protože všichni netrpělivě čekají, co jim chcete říct.

Je jedno, zda jde o firemní prezentaci, nebo zkoušení před školní tabulí. Tréma mnohokrát způsobí váš horší školní prospěch, velmi ovlivňuje, zda získáte svou vysněnou práci nebo vaše pracovní výkony.

Ono to opravdu jde …

Může se vám to zdát nefér – vy přece nejste exhibicionisté, kteří by měli potřebu bavit velkou společnost lidí. Nemusíte se ale zbytečně znepokojovat. I ten největší introvert dokáže s trochou cviku zvládnout umění mluvit před lidmi a zbavit se trémy.

Jak tedy na to?

Projev si nejprve naplánujte. Budete k tomu potřebovat pouze  tužku a papír. Můžete si napsat celý projev, nebo jen záchytné body, kterých se budete držet. Osobně doporučujeme bodový systém.

V případě, že se projev naučíte slovo od slova, může se stát, že některou část zapomenete a najednou nebudete vědět, co máte mluvit. Při nácviku projevu se postavte před zrcadlo a snažte se zapůsobit sám na sebe jako na diváka. Výhodou je, že nebudete muset být konfrontováni s dalšími lidmi.

Zkuste s tím bojovat skupinově

Zapište se do skupiny, která se zabývá veřejnou prezentací, případně takový klub založte s podobně smýšlejícími lidmi. Veďte několikaminutové projevy před celou
skupinou. Projevy střídejte – jednou bude projev připraven, podruhé zcela improvizovaný.

Skupina vás následně upozorní na nesprávné držení těla, příliš rychlou řeč nebo nedostatek očního kontaktu. Na těchto věcech můžete dále pracovat.

Zapomeňte na určitá slova …

Snažte se v řeči eliminovat “parazitní slova”, jakými jsou například slova – takže, vlastně, jak a podobně. Ne vždy se vám podaří svou řeč uhlídat, ale myslete na to co možná nejčastěji.

Vyhlédněte si pár lidí v publiku

Pokud mluvíte před skupinou a jste nervózní, najděte si v publiku několik sympatických tváří, se kterými budete udržovat oční kontakt.

Je dokázáno, že sympatičtí lidé v publiku nás dokáží částečně zbavit nepříjemných pocitů.

Pár dobrých rad na závěr

Vždy mluvte dostatečně nahlas, dbejte na správnou rychlost řeči a udržování očního kontaktu s publikem. Pokud neudržíte oční kontakt s publikem, začne se rychle nudit a nebude vašim slovům věnovat pozornost. Přeji vám hodně úspěchů v boji s trémou!

Tipy

  • Při projevu před obecenstvem nezapomeňte dýchat.
  • Zapište se například do dramatického kroužku, kde se nervozity z veřejného výstupu zbavíte zcela určitě.